Wzmacniacze słuchu FAKTY i MITY

Wzmacniacze słuchu FAKTY i MITY

Mgr Katarzyna Kukiełka-Klimczak, protetyk słuchu

Urządzenia „poprawiające słyszenie”, które nie są aparatami słuchowymi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak odróżnić wzmacniacz słuchu od aparatu słuchowego?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W ostatnich latach zalewa fala urządzeń przypominających aparaty słucho­we, które można zamówić w gazecie, internecie, telewizji, kupić na bazarze lub w popularnym dyskoncie. Urządzenia te budową i zastosowa­niem przypominają aparaty słuchowe, zdecydo­wanie jednak nimi nie są. Wzmacniacze słuchu, bo o nich mowa, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdro­wia.

Wzmacniacz słuchu

Wzmacniacz słuchu to proste, analogowe urządzenia działające jedynie jak głośnik przystawiony do ucha. W przeciwieństwie do apa­ratu słuchowego nie posiada elektronicznych układów ograniczających maksymalną bezpieczną głośność. Użytkownik wzmacniacza narażony jest na nieustanny, nadmierny hałas, który jeszcze bardziej niszczy słuch. Urządzenie wzmacnia zarówno mowę, jak i niechciany hałas, w równym stopniu. Z tego powodu nie możemy zrozumieć słów i dźwięków, na których najbardziej nam zależy. Na pierwszym planie, zamiast mowy, słyszymy dominujący hałas i szumy. Wzmacniacz słuchu, jako urządzenie niedo­pasowane do stopnia ubytku słuchu, nie chroni go, a może spowodować jego dalszą degradację.

Aparat słuchowy

Profesjonalne aparaty słuchowe, w przeciwień­stwie do wzmacniaczy słuchu, są bezpiecznymi urządzeniami medycznymi, które nie tylko popra­wiają komfort słyszenia, ale również zapobiegają dalszemu pogłębianiu się wady słuchu. Wyróżnia je możliwość indywidualnego dobo­ru, na podstawie uprzednio przeprowadzonych profesjonalnych badań słuchu oraz ustawie­nie dopasowane do potrzeb i przyzwyczajeń danego użytkownika. Wykonuje się je po to, by wszystkie dźwięki otoczenia były czyste, brzmiały w sposób naturalny i były przyjemne w odbiorze. Aparaty słuchowe służą rehabilitacji słuchu, tym samym zapobiegając dalszemu pogłębianiu się wady.

Każdy z nas ma inny kształt przewodu słuchowego oraz małżowiny usznej. Nasze uszy często różnią się między sobą długością, szerokością i kształtem. Dlatego aparaty słuchowe posiadają indywidual­ną wkładkę uszną, wykonywaną na wymiar ucha. Taka wkładka idealnie dopasowuje się do kształtu ucha i zapewnia komfort użytkowania. Wzmacniacze słuchu posiadają jedynie uniwersalne końcówki, które mogą powodować dyskomfort, otarcia, zaczerwieniania, ból, ciągłe piszczenie oraz wysuwanie się z ucha.

Pamiętajmy, że tylko profesjonalny aparat słucho­wy da nam bezpieczeństwo oraz komfort słysze­nia na długie lata.

Dowiedź się więcej o swoim słuchu! Zrób bezpłatne badanie. Rezerwacja wizyt pod bezpłatnym numerem: 814 714 004.

Artykuł partnerski

Może Cię zainteresować:

Audiometria tonalna u seniora. Wskazania i badanie słuchu krok po kroku

Grypa a badanie słuchu. Co warto wiedzieć?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds