Zabieranie pieniędzy emerytom [Felieton niezadowolonego emeryta]

Zabieranie pieniędzy emerytom [Felieton niezadowolonego emeryta]

Ulubionym zajęciem rządu jest zabieranie pieniędzy emerytom. Mówią, że dają, a tak naprawdę zabierają. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rozcieńczona zupa

Zdarza się, że przychodzi niespodziewany gość na obiad. Trzeba rozmnożyć zupę. Sposób na rozmnożenie zupy dla jeszcze jednej osoby jest prosty. Dolewamy pół litra wody, ciut soli, szczypta pieprzu i starczy dla wszystkich. Czy z pieniędzmi także można dokonać takiego zabiegu? Oczywiście. Wystarczy podnosić płace minimalne. Efektem podnoszenia płacy minimalnej są wyższe ceny wszystkiego. Na świecie mówią o tym zjawisku inflacja.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Inflacja

Ekonomiści uważają, że w zdrowej gospodarce inflacja powinna oscylować na poziomie dwóch procent. Powoduje to, że nie warto trzymać pieniędzy w skarpecie przez dłuższy czas. Gdy pieniądze leciutko trącą na wartości, oszczędności są zaangażowane w procesy inwestycyjne, przybywa miejsc pracy. Gospodarka rozwija się równomiernie. Nawet klęska urodzaju nie wpływa w znaczący sposób na ceny. Stabilna gospodarka pozwala planować przyszłość. To jednak marzenie.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Ceny

Przy takiej 2-procentowej inflacji koszty utrzymania utrzymują się prawie na stałym poziomie lub niezauważalnie rosną. Konsumenci przyzwyczajeni do cen wiedzą, jak gospodarować zasobami pieniężnymi. Przecież większość z nas jednak planuje najbliższą przyszłość. Planujemy wakacje, większe zakupy odzieżowe, wydatki na rozrywkę i przyjemności.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Płaca minimalna nie taka minimalna

W przyszłym roku płaca minimalna ma wynosić 4 600 złotych na miesiąc. Dla przypomnienia od 1 lipca br. płaca minimalna wynosi 3 600 zł. Czy wszyscy zatrudnieni dostaną takie podwyżki? Oczywiście, że nie. A na pewno nie emeryci? Dla emerytów będzie znowu nędzne 250 złotych dla większości. To już kolejny rok kiedy emeryci biednieją. Oczywiście nie wszyscy emeryci, tylko ci, co mają emerytury poniżej płacy minimalnej. Ilu jest takich? Jakieś siedemdziesiąt procent? Możecie sobie policzyć sami tutaj link z oficjalnej publikacji ZUS.

Waloryzacja emerytur z rocznym opóźnieniem

Waloryzacja emerytur jest oczywiści niższa niż wzrost płacy minimalnej. Mało tego, emeryci są rok do tyłu. Emerytury są zwiększane o inflację z ubiegłego roku. Ceny rosną teraz, ale waloryzacja dopiero w marcu przyszłego roku. Dodatek pielęgnacyjny dla osób 75+ wynosi 294,39 złotych i od 2014 r. wzrósł o 87,63 złote. To 42,38%.  W tym czasie pampersy dla dorosłych zdrożały o 100%. Na tym to polega. Podobnie ma się sprawa z emeryturami. Niskie emerytury, te poniżej przeciętnej, wzrosły w czasie rządów PiS może nawet i 60%, ale kwotowo to zaledwie 700 złotych dla wielu. Tyle wzrosły płace minimalne w ciągu jednego roku. To dlatego emerytom jest coraz trudniej i wykupują zdrowsze czerstwe pieczywo po obniżonych cenach. To dlatego emeryci zaglądają do koszy z darmową żywnością w marketach.

13. i 14. emerytury — kto za to płaci?

System osłonowy dla ubogich emerytów to także te dodatkowe zasiłki dwa razy w roku, czyli 13, i 14. emerytury. Jednak te pieniądze i tak są mniejsze od składki zdrowotnej. W ciągu roku od emerytury brutto 2000 złotych ZUS potrąca emerytowi co miesiąc 180 złotych, czyli 9%. W ciągu roku to 2160 złotych. A ile wynoszą w sumie ta 13 i 14? Tyle samo? No popatrz! Emeryci sami sobie sfinansowali dodatkowe emerytury. Cud gospodarczy?

Przeciętna emerytura

ZUS oblicza wskaźnik waloryzacji dla przeciętnej emerytury. Wysokość przeciętnej emerytury z roku na rok rośnie. Jeśli twój zasiłek emerytalny jest wyższy od przeciętnej, to dostajesz więcej pieniędzy, niż straciłeś na skutek inflacji? Przykładem niech będzie ostatnia waloryzacja w 2023 roku. Masz przyznaną emeryturę w wysokości 4 360 złotych, na rękę 4000. Tyle dostaliście w lutym. Od marca była waloryzacja, wyniosła 14,8%, czyli kwota twojej emerytury wzrosła do kwoty 5 005,28 złotych. Rocznie 58 772,80 zł. Teraz od tej kwoty będą potrącenia. 9% składka zdrowotna 450 złotych miesięcznie, razem 5 285 zł. I podatek 12% od kwoty powyżej 30 tysięcy złotych wyniesie 3 608 złotych. Czyli od twojej rocznej emerytury 58 772 fiskus potrąci sobie 8 893 złote. Do tego zostanie ci wypłacona 13. emerytura, a 14-tki nie dostaniesz. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką faktycznie otrzymujesz emeryturę, to po rozliczeniu PIT-u podziel otrzymana kwotę przez 12 Miesięcy. Teraz wiesz, że waloryzacja nie utrzymała wartości twojej emerytury. Gdyby faktycznie waloryzacja wynosiła 14,8% to twoje 4 000 sprzed waloryzacji, powinny teraz wynosić 4 592 złote. A dostajesz zaledwie 4 200 zł. Tak jakoś im wyszło.

Poniżej przeciętnej

Przeciętna emerytura w 2023 roku według ZUS to 3 482 złotego brutto. Oczywiście ci od przeciętnej emerytury też płacą podatek PIT. Takie same wyliczenia możemy zrobić dla tych, co otrzymują emeryturę 2 000 złotych. Ich oskubać jeszcze łatwiej. Wiadomo niższe emerytury, to zwykle ludzie, którzy z liczeniem procentów mogą mieć kłopoty.

Na rękę w lutym 2023 dostałeś 2 000 złotych. Czyli twoje emerytura przed waloryzacją wynosiła 2 180 zł. Po waloryzacji 2 502,64. Zatem rocznie emerytura wynosi 29 386,40 złotych. Do tego trzeba doliczyć 13. i 14. emeryturę. O zaczynasz płacić PIT! Przekroczyłeś 30 tysięcy rocznego dochodu. Krezus. Dalej biedny, ale podatek płacisz. Doliczmy 29 386,40 emerytury, plus 1 588,44 trzynastki, plus 1 368 czternastki to daje jakieś 32 343 złote w przybliżeniu. Teraz od tego zapłacisz składkę zdrowotną 9% (2 911) i podatek od kwoty 2 343 (281) złotych. Wyliczmy tak jak poprzednio jaką masz faktycznie emeryturę: 32 343 zł minus 2 911 zł minus 281 zł wyszło 29 151 i to dzielimy na 12 miesięcy, wyszło 2 429 zł. Tyle średnio miesięcznie masz pieniędzy. Choć w dalszym ciągu bieda to i tak masz lepiej od tego co miał 4 tysiące. Jesteś usatysfakcjonowany?

W przyszłym roku waloryzacja będzie jeszcze dziwniejsza. Będzie po wyborach. Emeryci nie będą potrzebni przez najbliższe 4 lata.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

„Centrum Zdrowia 75 plus” opieka geriatryczna blisko domu [PROJEKT USTAWY]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds