Zaćma – bezpieczne leczenie. Zabieg usunięcia zaćmy 2022  [VIDEO]

Zaćma – bezpieczne leczenie. Zabieg usunięcia zaćmy 2022 [VIDEO]

Jeśli skarżysz się na problemy ze wzrokiem, nie lekceważ tego – to może być zaćma. Mowa o jednej z najczęstszych chorób oczu, dotykającej głównie pacjentów po 60 roku życia. Ale uwaga: z zaćmą możemy sobie poradzić, skutecznie i bezboleśnie. Na dodatek w ramach bezpłatnych zabiegów refundowanych przez NFZ.

Materiał reklamowy enel-med

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów.

Zaćma – objawy

W zdecydowanej większości przypadków mówimy o pacjentach po 60 roku życia, u których rozwija się tzw. zaćma starcza – związana ze starzeniem organizmu. Soczewka w oku człowieka ulega zmętnieniu, co zmniejsza jej przezroczystość i powoduje pogorszenie funkcji wzroku – tłumaczy dr n. med. Marcin Jezierski okulista, operator z warszawskiego Szpitala enel-med Centrum – Objawy zaćmy mogą być różne, począwszy od obniżenia ostrości wzroku, poprzez zaburzone poczucie kontrastu, zmianę intensywności barw, do dwojenia się obrazu włącznie – wylicza okulista.
Ale to dopiero początek listy, bo wśród dokuczliwych objawów zaćmy znajdziemy także problemy z odpowiednią oceną odległości, znaczne pogorszenie widzenia wieczorem, w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu czy oślepianie przez intensywne źródła światła. Co warte podkreślenia, mowa tu o objawach, które nie ustępują po zastosowaniu okularów.

Zaćma – konsultacja lekarska

Jeżeli mimo stosowania korekcji wzroku, jakość widzenia stopniowo pogarsza się, nie warto tłumaczyć tego tylko i wyłącznie wiekiem pacjenta, lecz należy zgłosić się na konsultację okulistyczną. Zmiany, o których mowa, postępują powoli, dlatego pacjenci przyzwyczajają się do pogorszonej funkcji wzroku. To bardzo często występujące zjawisko – przyznaje dr Jezierski. Tym bardziej, że zwlekanie z leczeniem może wpływać na większe ryzyko operacyjne podczas usuwania zaawansowanej zaćmy w przyszłości.
Wspomniana konsultacja okulistyczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego pacjent powinien dokładnie opisać objawy związane z pogorszeniem się wzroku. Następnie specjalista przeprowadza badanie przedniego odcinka gałki ocznej, potem badanie dna oka oraz inne potrzebne badania specjalistyczne. W ten sposób można określić przyczynę pogorszenia widzenia i ustalić plan leczenia. W przypadku rozpoznania zaćmy jest to leczenie operacyjne z wszczepieniem odpowiedniego implantu czyli sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Zaćma – leczenie operacyjne

Usunięcie zaćmy jest przeprowadzane całkowicie bezpłatnie – w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – w Szpitalu Centrum enel-med w Warszawie.

szpital enel-med
– To zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza że pacjent spędza u nas zaledwie kilka godzin – opisuje okulista dr Marcin Jezierski – Zabieg usunięcia zaćmy trwa przeciętnie około dziesięciu minut, jest mało inwazyjny i charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem. W jego trakcie pacjent pozostaje pod opieką anestezjologa, ale jest świadomy, a znieczulana jest jedynie gałka oczna. Po wielu rozmowach z pacjentami potwierdzam, że około 90% z nich uważa, iż niepotrzebnie wcześniej się denerwowali, bo w trakcie pobytu w sali zabiegowej niczego nie czuli – tłumaczy specjalista enel-med.
Mikrochirurg najpierw usuwa naturalną, zmętniałą soczewkę przy pomocy ultradźwięków (tzw. fakoemulsyfikacja), a następnie wszczepia do oka sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową w przestrzeń za tęczówką. Operacja wykonywana jest przez małe cięcia, nie wymagające zakładania szwów. Ochronny opatrunek zakładany na oko po operacji zwykle utrzymywany jest jedynie przez kilka godzin.

Zaćma – poprawa widzenia

W tym miejscu warto raz jeszcze podkreślić, że zabiegi usunięcia zaćmy charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Poprawa jakości widzenia następuje bardzo szybko, a do powrotu do pełnej sprawności potrzebna jest kilkudniowa rekonwalescencja – Po zabiegu pacjent nie ma większych ograniczeń i jeszcze tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Do nielicznych zaleceń należy unikanie dźwigania sporych ciężarów, intensywnej gimnastyki, kąpieli w basenach, czy też gwałtownych wysiłków. Zwykle swobodnie można prowadzić samochód czy oglądać telewizję – podsumowuje dr n. med. Marcin Jezierski.
Następnego dnia i w kilkanaście dni po zabiegu pacjent jest zapraszany na wizyty kontrolne, również bezpłatne, podlegającą refundacji NFZ.

Co ważne, zaćma zwykle dotyka obu oczu, choć z różnym nasileniem. Dlatego nawet jeśli jedno z nich zostało już wyleczone, a stwierdzimy pogarszającą się jakość widzenia drugim, warto sprawdzić jego stan u specjalisty.

Leczenie zaćmy w Szpitalu Centrum enel-med.

Wypełnij formularz online: zacma.enel.pl lub zadzwoń tel. 22 23 07 007

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds