Zaćma – bezpieczne leczenie. Zabieg usunięcia zaćmy 2022  [VIDEO]

Zaćma – bezpieczne leczenie. Zabieg usunięcia zaćmy 2022 [VIDEO]

Jeśli skarżysz się na problemy ze wzrokiem, nie lekceważ tego – to może być zaćma. Mowa o jednej z najczęstszych chorób oczu, dotykającej głównie pacjentów po 60 roku życia. Ale uwaga: z zaćmą możemy sobie poradzić, skutecznie i bezboleśnie. Na dodatek w ramach bezpłatnych zabiegów refundowanych przez NFZ.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów.

Zaćma – objawy

W zdecydowanej większości przypadków mówimy o pacjentach po 60 roku życia, u których rozwija się tzw. zaćma starcza – związana ze starzeniem organizmu. Soczewka w oku człowieka ulega zmętnieniu, co zmniejsza jej przezroczystość i powoduje pogorszenie funkcji wzroku – tłumaczy dr n. med. Marcin Jezierski okulista, operator z warszawskiego Szpitala enel-med Centrum – Objawy zaćmy mogą być różne, począwszy od obniżenia ostrości wzroku, poprzez zaburzone poczucie kontrastu, zmianę intensywności barw, do dwojenia się obrazu włącznie – wylicza okulista.
Ale to dopiero początek listy, bo wśród dokuczliwych objawów zaćmy znajdziemy także problemy z odpowiednią oceną odległości, znaczne pogorszenie widzenia wieczorem, w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu czy oślepianie przez intensywne źródła światła. Co warte podkreślenia, mowa tu o objawach, które nie ustępują po zastosowaniu okularów.

Zaćma – konsultacja lekarska

Jeżeli mimo stosowania korekcji wzroku, jakość widzenia stopniowo pogarsza się, nie warto tłumaczyć tego tylko i wyłącznie wiekiem pacjenta, lecz należy zgłosić się na konsultację okulistyczną. Zmiany, o których mowa, postępują powoli, dlatego pacjenci przyzwyczajają się do pogorszonej funkcji wzroku. To bardzo często występujące zjawisko – przyznaje dr Jezierski. Tym bardziej, że zwlekanie z leczeniem może wpływać na większe ryzyko operacyjne podczas usuwania zaawansowanej zaćmy w przyszłości.
Wspomniana konsultacja okulistyczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego pacjent powinien dokładnie opisać objawy związane z pogorszeniem się wzroku. Następnie specjalista przeprowadza badanie przedniego odcinka gałki ocznej, potem badanie dna oka oraz inne potrzebne badania specjalistyczne. W ten sposób można określić przyczynę pogorszenia widzenia i ustalić plan leczenia. W przypadku rozpoznania zaćmy jest to leczenie operacyjne z wszczepieniem odpowiedniego implantu czyli sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Zaćma – leczenie operacyjne

Usunięcie zaćmy jest przeprowadzane całkowicie bezpłatnie – w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – w Szpitalu Centrum enel-med w Warszawie.

szpital enel-med
– To zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza że pacjent spędza u nas zaledwie kilka godzin – opisuje okulista dr Marcin Jezierski – Zabieg usunięcia zaćmy trwa przeciętnie około dziesięciu minut, jest mało inwazyjny i charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem. W jego trakcie pacjent pozostaje pod opieką anestezjologa, ale jest świadomy, a znieczulana jest jedynie gałka oczna. Po wielu rozmowach z pacjentami potwierdzam, że około 90% z nich uważa, iż niepotrzebnie wcześniej się denerwowali, bo w trakcie pobytu w sali zabiegowej niczego nie czuli – tłumaczy specjalista enel-med.
Mikrochirurg najpierw usuwa naturalną, zmętniałą soczewkę przy pomocy ultradźwięków (tzw. fakoemulsyfikacja), a następnie wszczepia do oka sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową w przestrzeń za tęczówką. Operacja wykonywana jest przez małe cięcia, nie wymagające zakładania szwów. Ochronny opatrunek zakładany na oko po operacji zwykle utrzymywany jest jedynie przez kilka godzin.

Zaćma – poprawa widzenia

W tym miejscu warto raz jeszcze podkreślić, że zabiegi usunięcia zaćmy charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Poprawa jakości widzenia następuje bardzo szybko, a do powrotu do pełnej sprawności potrzebna jest kilkudniowa rekonwalescencja – Po zabiegu pacjent nie ma większych ograniczeń i jeszcze tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Do nielicznych zaleceń należy unikanie dźwigania sporych ciężarów, intensywnej gimnastyki, kąpieli w basenach, czy też gwałtownych wysiłków. Zwykle swobodnie można prowadzić samochód czy oglądać telewizję – podsumowuje dr n. med. Marcin Jezierski.
Następnego dnia i w kilkanaście dni po zabiegu pacjent jest zapraszany na wizyty kontrolne, również bezpłatne, podlegającą refundacji NFZ.

Co ważne, zaćma zwykle dotyka obu oczu, choć z różnym nasileniem. Dlatego nawet jeśli jedno z nich zostało już wyleczone, a stwierdzimy pogarszającą się jakość widzenia drugim, warto sprawdzić jego stan u specjalisty.

Leczenie zaćmy w Szpitalu Centrum enel-med.

Wypełnij formularz online: zacma.enel.pl lub zadzwoń tel. 22 23 07 007

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

Kategorie
Udostępnij