Zaćma (katarakta) – uleczalna choroba starszych oczu. Objawy, leczenie, najlepsze soczewki.

Zaćma (katarakta) – uleczalna choroba starszych oczu. Objawy, leczenie, najlepsze soczewki.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaćma zwana też kataraktą jest główną przyczyną upośledzenia wzroku i odpowiada za co drugi przypadek ślepoty. Zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty wzroku u osób po 55. roku życia. Rozwój tej choroby jest zazwyczaj naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu. Z upływem lat naturalna soczewka oka traci przejrzystość, a pojawiające się zamglenie stanowi barierę w przedostaniu się światła do siatkówki. 

Objawy zaćmy

Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy czy w słoneczny dzień jest utrudnione. Choroba ta sprawia, że okulary do bliży lub dali przestają spełniać swoją funkcję – ich działanie wydaje się zbyt słabe. Po stwierdzeniu zaćmy przez okulistę, pacjent powinien zostać skierowany do specjalistycznej kliniki lub oddziału szpitalnego zajmującego się specjalistycznie chirurgią oka.

Postępowanie z Pacjentem

W klinice pacjent zostanie poddany szczegółowym badaniom okulistycznym, które mają na celu dokładne określenie stanu struktur oka, wykluczenie przeciwwskazań oraz określenie rodzaju (jednoogniskowa czy wieloogniskowa) i mocy optycznej soczewki, jaka ma zostać wszczepiona.

Leczenie zaćmy

Po przebytych badaniach, lekarz na podstawie wyników, kwalifikuje pacjenta do zabiegu w wyznaczonym terminie. Pacjent operowany nie musi być na czczo, ale lepiej nie spożywać posiłków na kilka godzin przed przybyciem do kliniki. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować normalny rytm posiłków i insulinoterapii. Przed operacją pacjent nie powinien zmieniać dawkowania leków, które przyjmuje codziennie. Na 2 dni przed planowaną operacją pacjent powinien wkraplać do przygotowywanego oka krople antybiotykowe 4x dziennie, a w dniu operacji należy założyć wygodne ubranie, zabrać piżamę lub koszulę nocną, obuwie domowe i mały ręcznik; wskazane jest przybycie z osobą towarzyszącą.

Operacja usunięcia zaćmy

Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa krótko, ok. 20-30 minut, a jego efekty są spektakularne – tuż po nim pacjent może cieszyć się wzrokiem równie dobrym, lub nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy.

Rodzaje wszczepianych soczewek

Najczęściej wszczepianą soczewką podczas zabiegu usunięcia zaćmy jest soczewka jednoogniskowa, np. Alcon Acrysof® lub Alcon Acrysof® IQ. Pozwala ona na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie jest zaprojektowana tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na odległości pośrednie.

Najlepsze soczewki do zaćmy

Jednoogniskowa soczewka toryczna, taka jak Alcon Acrysof® IQ® Toric, pozwala na uzyskanie dobrego widzenia na jedną odległość, najczęściej do dali oraz korekcję astygmatyzmu. Po operacji usunięcia zaćmy z wszczepieniem jednoogniskowej soczewki torycznej nie potrzebne jest już stosowanie korekcji szkłami cylindrycznymi do dali i do bliży.

Leczenie krótkowzroczności

Wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa, tak jak Alcon Acrysof® IQ Restor®, jest skonstruowana tak, że umożliwia po zabiegu dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży. Jej wszczepienie pozwala osobom po operacji zaćmy na zminimalizowanie potrzeby używania okularów do czytania.

Artykuł Partnera

Kategorie
Udostępnij