Zagraniczne kursy językowe dla Seniorów – wypoczynek i nauka

Zagraniczne kursy językowe dla Seniorów – wypoczynek i nauka

Nauka języka obcego w kraju, w którym wszyscy posługują się nim na co dzień, ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość poznania odmiennej kultury, tradycji, lokalnych obyczajów.

Danuta (63 lata) po raz pierwszy pojechała do Wielkiej Brytanii dwa lata temu. Powód był ważny: jej jedyna córka za kilka miesięcy miała urodzić swoje pierwsze dziecko. – Czy na taką wieść mogłabym pozostać obojętna? Córka z zięciem długo starali się o dziecko. Poza tym moja córka rzadko mnie o coś w życiu prosiła, zawsze była bardzo samodzielna, niezależna wręcz. Ale wtedy powiedziała: „Przyjedź, mamo. Bardzo cię o to proszę”.

Miałam spore obawy, tym bardziej, że nie jechałam na kilka dni, ale miałam być u córki aż pół roku. Moje obawy dotyczyły nieznajomości języka angielskiego. Znałam rosyjski, którego obowiązkowo uczyłam się jeszcze w szkole, trochę niemiecki, bo kiedyś chodziłam na kurs, ale angielskiego ani w ząb. Za późno już było, żebym zapisała się teraz na jakieś kursy, kupiłam więc tylko słownik i… wsiadłam w samolot. Samolotem też podróżowałam pierwszy raz, ale to opowieść na inny czas.

Kalabria

W obcym kraju, bez znajomości języka…

Łudziłam się, że będąc u córki i z córką nie będę musiała porozumiewać się po angielsku, bo po co Córka jak trzeba będzie, to powie za mnie to, co ja bym chciała powiedzieć. Tymczasem okazało się, że moja sprytna Ania przygotowała niecny plan. Naturalnie, odebrała mnie z lotniska, zawiozła do swojego domu, nacieszyłyśmy się swoim towarzystwem przez parę dni, po czym oświadczyła, że… wraca do pracy, bo ja sobie sama tu świetnie poradzę. Wpadłam w panikę – jak sobie poradzę, nie znając języka? No chyba, że będę siedzieć w domu aż do powrotu córki i zięcia z pracy. Ale przecież chciałam im obiad ugotować, a to się wiąże z zakupami, trzeba iść do tego sklepu, poprosić o produkty, zrozumieć, ile mam zapłacić…
Chyba przez trzy dni mierzyłam się z decyzją o wyjściu na zakupy. W końcu wzięłam się na odwagę i poszłam do marketu. Na szczęście, to był samoobsługowy sklep, chociaż spociłam się jak mysz, jak już stałam przy samej kasie. Jakoś mi ten pobyt w Kingswood minął, nawet dobrze go wspominam, ale ile się strachu najadłam wychodząc do ludzi, do Anglików, to wiem tylko ja…

Londyn

Po prostu mów!

Nasza czytelniczka przyznaje jednak, że nauka języka za granicą, polegająca na bezpośrednich, codziennych kontaktach z ludźmi, którzy władają nim od dzieciństwa, zupełnie różni się od tradycyjnych kursów językowych. – Na kursach człowiek stara się mówić jak najbardziej poprawnie, uważa na każde słowo, co ogranicza komunikację. W bezpośredniej rozmowie, np. w angielskim sklepie, nie ma czasu, żeby zastanawiać się nad odpowiedzią. Może i kaleczy się język, szczególnie na początku, ale jaka to radość, gdy w końcu cię zrozumieją i jeszcze większa, gdy sam możesz zagadnąć kogoś! – wspomina pani Danuta.

Urlop i nauka w jednym

Zagraniczne kursy językowe mają wiele zalet. Pozwalają połączyć urlop w obcym kraju z nauką bardzo przydatnego języka. Uczestnicy kursów mają okazję konwersować nie tylko z innymi uczestnikami, ale także wejść w dialog z mieszkańcami kraju, którego języka się uczą. Mało tego – podczas takiej nauki nie tylko nabywasz wiedzę językową, ale również masz niepowtarzalną możliwość poznania miasta, w którym odbywa się kurs. Miasta, kraju wraz z jego kulturą, obyczajami, tradycją. Można zwiedzać muzea, galerie sztuki, próbować lokalnych przysmaków, pójść na targ, zachwycić się pięknem odmiennej od naszej przyrody… Łączysz więc przyjemne z pożytecznym.
Wiele szkół językowych organizuje kursy za granicą ze specjalną ofertą dla seniorów. Różni się ona znacząco od oferty np. dla młodzieży czy pracujących dorosłych, którym język potrzebny jest w szkole, w rozwoju kariery zawodowej. Na takich kursach tempo nauki i cały program kursu dostosowane są do potrzeb ludzi dojrzałych – podaje największa sieć szkół językowych za granicą, Sprachcaffe, oferująca kursy dla dorosłych i seniorów. Więcej dowiesz się tutaj >>

Malta

Seniorzy uczą się inaczej

Choć mówi się, że dzieci i młodzież dużo szybciej przyswajają wiedzę niż seniorzy, to tak naprawdę języka można nauczyć się będąc w dowolnym wieku. Inna jest tylko specyfika nauczania, uzależniona od oczekiwań, potrzeb i motywacji konkretnej grupy wiekowej.
Dojrzali ludzie efektywniej się uczą, czerpiąc z przeszłych doświadczeń oraz wtedy, gdy naukę mogą połączyć z praktyką, wykorzystać ją w codziennych sytuacjach. Zagraniczne kursy językowe oferują właśnie taką możliwość. Warto więc wykorzystać wolny na emeryturze czas i pojechać na kurs językowy do kraju, który zawsze chcieliśmy zwiedzić. Teraz brak znajomości języka nie jest już przeszkodą!

Najciekawsze destynacje za granicą dla osób 60+?

Malta – śródziemnomorska wyspa, idealna na wyjazdy cały rok. Jesień szczególnie popularna u osób starszych. Najpopularniejsze miasto do nauki angielskiego to St. Julian’s.
Anglia – Brighton i Londyn to najczęściej wybierane miasta jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego w Anglii.
Hiszpania – słoneczna i wakacyjna destynacja to idealne połączenie nauki i wypoczynku. Najpopularniejsze miasta na naukę hiszpańskiego to Barcelona, Malaga i Madryt.
Francja – francuskiego można uczyć się w Paryżu i Nicei.
Włochy – raj dla osób kochających morze, wino i włoskie krajobrazy. Florencja zaprasza.

Brighton

Artykuł napisany ze współpracą ze Sprachcaffe.

Firma Sprachcaffe organizuje kursy językowe dla seniorów od ponad 30 lat gdzie oferowane jest zakwaterowanie (wiele form do wyboru), wyżywienie (własne lub wykupione) i kurs języka w szkole (od 4 do 8 godzin zajęć dziennie). Wieczory i weekendy to czas na odpoczynek i zwiedzanie indywidualnie lub z grupą nowo poznanych międzynarodowych przyjaciół.
Zapraszamy na przygodę życią z możliwością poznania kultury i języka obcego za granicą.

Aby poznać Sprachcaffe zamów darmowy papierowy katalog w formie A4, który na spokojnie przeczytasz w swoim domu i otrzymasz go w ciągu 1 tygodnia. Zapraszamy!

logo medium 417x142

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds