Zakonnik z Krzeszowa — Nikolaus von Lutterotti

Zakonnik z Krzeszowa — Nikolaus von Lutterotti

Nikolaus von Lutterotti uczynił swoją pasją zbieranie świętych obrazków . Zebrał ich ponad 13 tysięcy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Muzeum Etnograficzne

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament

Kiedy polskie powojenne władze dowiedziały się, że w Krzeszowie jest ogromny zbiór świętych obrazków zapadła decyzja by, je skonfiskować. Wprawdzie to tylko papierowe karteczki, ale urzędnicy uznali je za wartościowe przedmioty. Bo faktycznie tak wyglądają. Wydrukowane starannie w niemieckich i francuskich manufakturach wyróżniały się luksusowym wyglądem. Tłoczenia, wykrojniki, jakość papieru i kartonu odbiegała od powszechnie dostępnych wyrobów z papieru w PRL. Dzięki tej bezprawnej decyzji urzędników z PRL-u zakonnik z Krzeszowa stracił swoje zbiory, ale muzeum we Wrocławiu zyskało kilkanaście tysięcy eksponatów do przechowania.

Reklama Reklama Max Hemp

Papier i kartonik

Nikolaus von Lutterotti

kolekcja Nikolaus von Lutterotti

Wyroby z papieru są delikatne i nie lubią światła słonecznego. Kolory blakną, papier żółknie, a przy zwiększonej wilgotności pojawiają się plamy spowodowane przez pleśnie i grzyby. Muzealnicy niechętnie organizują wystawy swoich papierowych skarbów. Tym bardziej będziecie zaskoczeni mnogością form pokazywanych na wystawie w Muzeum Etnograficznym. Cudownie wydrukowane z płyt stalowych obrazki zachwycają jakością i precyzyjną kreską. Świetnie zachowane barwy cieszą oko kolorami. Papierowe ażurowe koronki to kunszt sztuki drukarskiej.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Obrazki na szkle

Nikolaus von Lutterotti

obrazki na szkle

Sztuka malowania na szkle była dość popularna wśród ludzi mieszkających blisko hut szkła. Na odpadach szkła okiennego malowano obrazki, które później trafiały do świętego kąta w izbie. Były w kościele witraże, były i w chacie malowane na szkle religijne wyobrażenia. Na szkle oczywiście maluje się od spodu, tak by wierzch był błyszczący i dawał się odkurzać. Warto przyjrzeć się tym eksponatom.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Rozdawanie obrazków

Z okazji kolędy, ale też komunii, bierzmowania, pielgrzymek i innych wydarzeń religijnych księża rozdają obrazki na pamiątkę. To powszechnie stosowany zwyczaj. Czasami na odwrocie takiego obrazka obdarowany albo darczyńca dopisze kilka słów. Wtedy taki skrawek kartonika trafia do modlitewnika i tam służy za zakładkę. Przez pokolenia takich obrazków zbierają się setki jeśli tylko spadkobiercy przywiązują do tego uwagę i wykażą się troskliwością, obrazek ma szanse przetrwać.

Nikolaus von Lutterotti, archiwista z Krzeszowa

Dla przypomnienia tego wybitnego archiwisty została zorganizowana wystawa w Muzeum Etnograficznym. Ten zakonnik zasługuje na uznanie historyków zajmujących się dziejami opactwa w Krzeszowie. Opublikował ponad 70 książek i artykułów opracowanych na podstawie zgromadzonych w krzeszowskiej bibliotece klasztornej dokumentach. To drugiej wojnie archiwa klasztorne, ale też miejskie były często dewastowane i niszczone. Władza ludowa zacierała ślady nazizmu, przy okazji niszcząc bezpowrotnie cenne dla historii Śląska i Sudetów dokumenty źródłowe. Wcześniej Prusacy zmieniali słowiańskie nazwy miejscowości na lepiej brzmiące w języku niemieckim. Zasługi tego archiwisty dla zachowania historii opactwa w Krzeszowie są wybitne.

Nikolaus von Lutterotti

Marco von Lutterotti urodził się w 1892 roku w Tyrolu w małym mieście Kaltern an der Weinstraße. Chociaż miasto należy do Włoch, to do tej pory większość mieszkańców mówi tam po niemiecku. To Trydent — Górna Adyga. Do zakonu benedyktynów wstąpił w Pradze i przybrał imię Nikolaus. W 1922 roku przeniósł się do Krzeszowa i rozpoczął swoją benedyktyńska prace jako archiwista. Dla historyków zajmujących się Śląskiem i Sudetami jego opracowania i publikacje są bezcennym źródłem wiedzy. Stąd też hołd składny w formie wystawy dla przypomnienia tego nazwiska.

„Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)”

Wystawiono na widok publiczny zaledwie 500 eksponatów z przebogatej kolekcji ponad 13 tysięcy dewocjonaliów o. Nikolausa von Lutterottiego. Została wykonana gigantyczna praca, by oprawić w passe part out taką ilość małych w końcu obrazków. Wystawę możecie obejrzeć od 11 listopada 2022 do 29 stycznia 2023 na drugim piętrze Muzeum Etnograficznego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jeden bilet.

Za kilka dni rozpoczyna się doroczny świąteczny jarmark we Wrocławiu. Więc atrakcji mnóstwo.

A może wystawa trafi wiosną do Zamku Książ?

Informacje o biletach wstępu do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i do jego oddziałów znajdziecie https://mnwr.pl/oddzialy/muzeum-narodowe/informacje-praktyczne/

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Wiwat muzeum. Od dekoracji ścian do emocji

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds