Zamki i klucze na wystawie „Żelazny świat”

Zamki i klucze na wystawie „Żelazny świat”

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu właśnie została otworzona wystawa „Żelazny świat”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zamek i klucz

W polszczyźnie słowo zamek ma kilka znaczeń. Od takiego niepozornego urządzenia, które chroniło gotówkę albo inne drogocenne przedmioty, do potężnego zamczyska z murami obronnymi i basztami. Podobnie było z kluczem. Kilka miejscowości w ręku jednego właściciela to klucz w rozumieniu majątek ziemski. Oczywiście, jeśli ród był prastary i gospodarował w tym miejscu przez wiele pokoleń, to w centralnym punkcie klucza mógł stać zamek. Ot, jak zamek Książ na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu. W czasie jesiennych przelotów ptaków możecie zobaczyć klucz żurawi.

Na Śląsku

Śląsk kraina geograficzna leżąca nad Odrą od czasów Piastów uchodziła za wyjątkową i bogatą. Nic zatem dziwnego, że miejscowi książęta i hrabiowie, ale też i kupcy z Wrocławia, Świdnicy i innych miast wspierali cech ślusarzy. W końcu nie wszyscy mają ochotę na to, by służba mogła sobie dowolnie grzebać w biżuterii, czy zgromadzonej gotówce w srebrze i złocie. Zatem skrzynie na pieniądze i kosztowności musiały posiadać zamknięcia trudne do sforsowania.

Autopromocja Prenumerata Gazety Senior

Kościoły

Dużo starań przykładano, by odrzwia do świątyń były solidne i trudne do sforsowania. Zatem i odpowiednio duże powinny być zamki i klucze otwierające tak potężne zamknięcia. Okute dębowe drzwi wejściowe do świątyń zawieszone na potężnych zawiasach musiały posiadać skomplikowane mechanizmy ryglujące. A i tak udało się Szwedom wedrzeć do katedry we Wrocławiu i zrabować srebrną blachę z ołtarza biskupa Jerina. Całe szczęście, że srebrne figury zostały wcześniej schowane i przetrwały jeszcze kilka wojen. Dzisiaj pięknie błyszczą w ołtarzu głównym wrocławskiej katedry.

Wystawa „Żelazny świat”

Żelazny świat

 Skrzynia na kosztowności na wystawie Żelazny świat fot.© Jerzy Dudzik

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu została udostępniona do zwiedzania i nabywania nowych umiejętności wystawa „Żelazny świat”. Nie dość, że przedmioty piękne to niektóre jeszcze zbudowane rękami wybitnych artystów. Klucz z epoki Wikingów jest najstarszym prezentowanym obiektem. Na wystawie zobaczycie piękne w robocie zamki i klucze, między innymi złocony klucz szambelana. Mnóstwo treści na planszach wyjaśniających zasady działania zamków. Za świetny dowcip kuratora wystawy należy przyjąć umieszczenie w gablocie zamka błyskawicznego. Do pożądanych skarbów on ci prowadzi. Zobaczycie, beczkę na żołd, malowane skrzynie na pieniądze i sporo zamków, kluczy i kłódek. Ponad 450 przedmiotów pięknie opisanych i oświetlonych. Zwróćcie uwagę na szyld cechu ślusarzy, ile tam było majstrów i dziedzin ślusarstwa. Kuratorem wystawy jest Tadeusz Fercowicz.

O wejściówkach do Muzeum Narodowego i jego oddziałów przeczytacie tutaj link

Konkurs Dolnośląskie Lato Movie. Będziecie filmowcami?

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.