Konkurs Dolnośląskie Lato Movie. Będziecie filmowcami?

Konkurs Dolnośląskie Lato Movie. Będziecie filmowcami?

Dolnośląskie Centrum Filmowe ogłosiło konkurs na film o Dolnym Śląsku, Dolnośląskie Lato Movie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zasady konkursu są proste

Wystarczy materiał filmy nakręcony aparatem fotograficznym, telefonem komórkowym, kamerą zmontować w jakimś programie i do 15 wrześnie przesłać do organizatorów konkursu. Oczywiście przewidziano nagrody. Pierwsza nagroda całkiem pokaźna jak na taki wysiłek, bo aż 5 tysięcy złotych. Nagrody pozostałe też powinny nagrodzić włożony trud. Warto zmierzyć się z tematem.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Montowanie filmu

Jest kilka darmowych programów, dzięki którym można zmontować film. Idealnym dla początkujących filmowców jest darmowy program VSDC Free Video Edytor. Znajdziecie świetne samouczki w języku polskim na przykład tutaj link  . Jeśli lubicie sobie przygrywać na instrumentach, to możecie w programie dołożyć ścieżkę dźwiękową. Możecie także nagrać komentarze głosowe lub dodać napisy. Czasu dużo, by zmierzyć się z trudną sztuka filmową. Zatem jest szansa na opanowanie warsztatu i zabawienie się w czasie wakacji w aktora, reżysera czy innego twórcę filmowego.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Najważniejszy jest pomysł

Dolnośląskie Lato Movie

J.S. Bandtkie napisał nowy polski elementarz, fot.© Jerzy Dudzik

W każdej twórczości najtrudniej jest wymyślić oryginalny nieszablonowy scenariusz. W filmach turystycznych, a możliwe, że właśnie taki wygra w konkursie Dolnośląskie Lato Movie, oprócz obrazków pokazujących atrakcje turystyczne niezbędna jest dodatkowa treść, albo wątek. Biała dama i rycerz zbójca to już wyeksploatowane pomysły. Turniej rycerski na zamku Stary Książ albo Cisy, to mniej znane fakty. O skójkach perłonośnych z Bobru i niepylaku apollo wie niewielu. Grodziska we Wrocławiu to trudny filmowy temat. Łatwiej opowiedzieć o leczniczych szczawach w Górach Wałbrzyskich, ale czy Sudety to Dolny Śląsk? Piękne kadry filmowe znajdziecie w krainie karpia nad Baryczą. Tam orły i inne rybołowy żywią się na stawach hodowlanych. A może po prostu opowiecie o Viadrusie, zapomnianym bóstwie Odry.

Dolny Śląsk

Dolnośląskie Lato Movie

Sierpnica, kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej, fot.© Jerzy Dudzik

To pojęcie dość ogólne. Atrakcje Dolnego Śląska są opisane w wielu przewodnikach i wydawnictwach krajoznawczych. Jednym z takich wydawnictw jest Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. To wspaniałe wydawnictwo zostało przygotowane w czasach zaborów w redakcji Wędrowca w Warszawie. Tomy ukazywały się od 1880 do 1902 roku. Znajdziecie je tutaj link  . Przy czytaniu Słownika, zwróćcie uwagę na to, że nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku, wtedy pod rządami niemieckojęzycznymi, są w polskim brzmieniu. Wrocław, Wałbrzych, Lignica zwana teraz Legnicą, już wtedy pod koniec XIX wieku posiadały polskie nazwy.

Odkrywanie Dolnego Śląska

Nieszczęśliwie się złożyło, że po drugiej wojnie nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności na Dolnym Śląsku. Przyjechali i zasiedlili miasta, miasteczka, wsie ludzie o innej kulturze i innych korzeniach. Tęsknili za Kresami, za ziemią ojców, a tutaj wszystko było obce. Nawet sprzęty jakieś takie niemieckie. I nie było wiadomo, czy to przesiedlenie na stałe, czy może znowu trzeba będzie przed wojną uciekać. Minęło ponad 70 lat i urodzeni na tej ziemi zdążyli się zestarzeć, na cmentarzach polskie nagrobki. A dla młodszych to już ziemia dziadków i ojców. Oni są już stąd. Tylko jeszcze tożsamości trochę brakuje.

Konkurs filmowy Dolnośląskie Lato Movie

Filmy nie mogą być dłuższe niż 2 minuty. Taki jest wymóg regulaminowy. To spora umiejętność w takim krótkim materiale opowiedzieć ciekawą historyjkę. Może o stacjach kolejowych w Ścinawce lub w Wałbrzychu? Regulamin konkursu i linki do zgłoszenia filmu na stronie DCF  tutaj link  Oprócz nagród finansowych będą także nagrody rzeczowe. Zatem warto się postarać. Czas na zrealizowanie filmu i zgłoszenie do 15 września 2022 roku. Pamiętajcie też o prawach autorskich i ochronie danych osobowych. Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.

Dolny Śląsk, kraina nad Odrą z bogatą przeszłością i wspaniałą teraźniejszością, jest świetnym tematem do zachwytów. Podzielcie się z innymi tym, co Was urzeka w czasie wędrówek po Dolnym Śląsku.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds