Zastrzeż PESEL. Zabezpieczanie danych osobowych

Zastrzeż PESEL. Zabezpieczanie danych osobowych

Lubisz swoje pieniądze? Zastrzeż PESEL.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Od 1 czerwca 2024

Już od 1 czerwca każda instytucja, która wykorzystuje bazę PESEL do identyfikacji klienta, musi sprawdzić, czy ten numer PESEL nie został zastrzeżony. To ważne dla bezpieczeństwa twoich finansów. Jeśli zastrzegłeś swój PESEL, to nikt nie może pobrać na ciebie kredytu, sprzedać twojego mieszkania, wyrobić duplikatu karty SIM i odebrać karty kredytowej. Teoretycznie.

Zastrzeżenie jest natychmiastowe, robisz to w telefonie, komputerze, lub osobiście w banku, lub urzędzie. Od momentu zastrzeżenia każda instytucja, która korzysta z bazy PESEL, nie przeprowadzi żadnych działań. A jeśli będzie wykonywała jakieś czynności prawne z osobą o zastrzeżonym PESEL, to poniesie w całości konsekwencje za swoje działania.

Reklama Reklama PolisyTravel

Odblokowanie PESEL

Czas potrzebny do odblokowania PESEL wynosi co najmniej 30 minut. To pewne ograniczenie w pełnym korzystaniu z usług bankowych. A na dodatek skąd gwarancja, że jeśli ktoś potrafi ukraść dane osobowe i wyłudzić na nie kredyt to nie potrafi odblokować PESEL? Zatem w dalszym ciągu chronimy swoje dane osobowe, nie pokazujemy dowodu i paszportu bez niezbędnej konieczności.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Zamiast utrudniać

Rząd, zamiast utrudniać życie mieszkańcom, powinien zobowiązać banki do wprowadzenia swojego systemu identyfikacji klientów. Banki, zamiast identyfikować swoich klientów po numerach PESEL, powinny identyfikować numerem konta i hasłem tak jak to dzieje się w Internecie. Wprawdzie PESEL zastrzegłem, ale nie uważam, żeby to było rozwiązanie idealne. To tylko kolejna przeszkoda dla przestępcy.

Urzędowe informacje

Na rządowej stronie tutaj link znajdziesz pełne informacje i odpowiedzi na nurtujące cię pytania w tej kwestii. Jeśli dokonasz zastrzeżenia PESEL osobiście w urzędzie, to powinieneś otrzymać dokument potwierdzający dokonanie takiej czynności. To może się przydać w przypadku gdy dojdzie do sprawy w sądzie. Rejestr zastrzeżeń PESEL rejestruje datę, godzinę, minutę, sekundę dokonania zastrzeżenia.

PESEL

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności w skrócie PESEL to centralny zbiór danych osobach prowadzony w Polsce na mocy ustawy o ewidencji ludności. Rejestr służy do gromadzenia podstawowych informacji identyfikujących tożsamość i status administracyjno-prawny obywateli polskich oraz cudzoziemców zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Potocznie mianem PESEL określa się również osobisty numer ewidencyjny wykorzystywany w tym rejestrze. Jak banki i inni usługodawcy zorientowali się, że tak przedstawione dane są dokładniejsze do budowania bazy danych o swoich klientach, to zaczęli nas zmuszać, byśmy im nasz numer ewidencyjny podawali. I tak nie można już zawrzeć umowy z zakładem energetycznym, bankiem, operatorem telefonu, kupić mieszkania bez podawania swojego PESEL-u.  PESEL jest ważniejszy niż imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imię ojca i nazwisko rodowe matki. A te wszystkie dane posiada państwo w swoich rejestrach.

Kradzież danych

Przy obecnych możliwościach technicznych jeśli tylko ktoś chce, to bez większego trudu wydrukuje sobie dowód osobisty z twoimi danymi i własnym zdjęciem. Fałszerze dokumentów istnieli zawsze. Teraz przenieśli się na wyższy technicznie poziom. Banki do weryfikacji swoich klientów używają dodatkowo numeru telefonu, drugiego dokumentu ze zdjęciem i podpisu. To ma umożliwić jednoznaczną identyfikację klienta.

Zastrzeż PESEL

Nikt jeszcze nie wymyślił takiego systemu, który by w pełni zabezpieczał nasze pieniądze. Dawno temu zakopywali złote skarby w piwnicy, inni w garnkach glinianych w polu pod gruszą. Pieniądze można trzymać w piecu lub w szafie z bielizną. Większość emerytów nie ma z tym problemu, bo z emerytury trudno przeżyć godnie miesiąc. Jednak zastrzeżenie PESEL w pewnym sensie chroni nasze przyszłe dochody. Trudniej będzie sprzedać mieszkanie bez zgody właściciela lub zaciągnąć kredyt na wykradzione dane osobowe.

Na koniec tutaj link do systemu informacji prawnej. Jednak to dopiero orzecznictwo i komentarze dostępne prawnikom ułożą zasady działania tej usługi.

Niemniej to ważna i dobra zamiana w ochronie danych osobowych.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: „Gazeta Senior” czerwiec 2024 [06/2024]. Sprawdź, co w numerze?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds