Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza spiżowej bramy. Magdalena Wolińska-Riedi

Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza spiżowej bramy. Magdalena Wolińska-Riedi

Nowa książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi, autorki bestsellerowej „Kobiety w Watykanie:, która w ciągu kilku dni od premiery stała się bestsellerem na polskim rynku wydawniczym.

W książce „Kobieta w Watykanie” autorka zabrała nas w podróż po niedostępnym i zamkniętym za wysokim murem świecie za Spiżową Bramą. Teraz powraca z nową książką i oddaje głos ludziom, którzy w tym miejscu pracowali i żyli nawet przez 40 lat. Rozmawia ze świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o jej rozmówcach nie słyszał właściwie nikt, przez dziesiątki lat żyli i pracowali w świecie, do którego dostęp mają tylko nieliczni. Odkrywają tajemnice tego zamkniętego miejsca, dzielą się związanymi z nim niezwykłymi historiami, a także swoimi osobistymi spotkaniami z Janem Pawłem II. Rozmowy przeplatane są również wyjątkowymi wspomnieniami autorki.

Bohaterowie książki

LUCIANO to w Pałacu Apostolskim człowiek legenda. W Watykanie przepracował łącznie czterdzieści dwa lata. Oglądał z bliska pięć pontyfikatów – w tym cały wyjątkowo długi i bogaty czas Jana Pawła II. W trakcie ponad 40 lat pracy zajmował wiele stanowisk. Przez 27 lat obsługiwał windę w Pałacu Apostolskim, którą najwięksi tego świata jeździli do papieskiego apartamentu.

PAOLO – inżynier, ale też wynalazca. To dzięki niemu Jan Paweł II mógł odprawiać msze
i spotykać się z wiernymi prawie do końca. Tworzył przemyślne urządzenia, podjazdy, wózki, które wspierały coraz słabszego papieża. Jego pomysłowość wielokrotnie ratowała sytuację.

GIUSEPPE – ogrodnik, który w Watykanie przepracował w sumie ponad trzydzieści lat. O papieskich ogrodach, których wygląd zmienia się gruntownie za każdym razem, kiedy wybierany jest nowy papież, wie wszystko.

DEMETRIO – przez cztery dekady pracownik Drukarni Watykańskiej. Spod jego ręki wyszły okładki „L’Osservatore Romano” na takie okazje, jak wybór Karola Wojtyły czy śmierć Jana Pawła II. To on po zamachu w 1981 roku uratował papieża przed upadkiem z noszy, w ostatniej chwili podtrzymując jego bezwładne ciało.

ETY – wybitny krawiec papieskiego wojska, który pracował na planie trzech ostatnich produkcji o papieżach.

I wielu, wielu innych.

Magdalena Wolińska-Riedi

Magdalena Wolińska-Riedi to polska dziennikarka i korespondentka z Watykanu. Jako wolontariuszka podczas Światowych Dni Młodzieży w 2000 roku poznała swojego przyszłego męża – jednego z oficerów Gwardii Szwajcarskiej. Jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. Nie brakuje tu również osobistych wspomnień autorki.

Wydawnictwo Znak

Kupuj bezpiecznie online bez wychodzenia z domu TUTAJ

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds