Jak dobrać kule ortopedyczne? [PORADNIK od Kule.pl]

Jak dobrać kule ortopedyczne? [PORADNIK od Kule.pl]

Sprzęt ortopedyczny jest niezbędny, by rehabilitacja była skuteczna. Musi być dopasowany do użytkownika. Jednym z takich przyrządów są kule. Lekarz może zalecić zakup jednej lub dwóch kul ortopedycznych. Mogą być one łokciowe lub pachowe. Jakie kule ortopedyczne wybrać? Co warto wiedzieć na temat kul, zanim dokonamy wyboru, podpowiadają eksperci z Kule.pl

Materiał reklamowy Kule.pl

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Łokciowe czy pachowe – czym się różnią?

Kule pachowe i kule łokciowe różnią się między sobą rodzajem podparcia. W przypadku kul pachowych pacjent odciąża rehabilitowaną kończynę, podpierając się pod pachami. Może to jednak powodować dyskomfort, ponieważ kule będą uciskać nerw pachowy. Na kulach łokciowych pacjent opiera się nadgarstkami.

W jakich sytuacjach sprawdzą się lepiej kule pachowe, a w jakich łokciowe?

Kule łokciowe są wygodne i nie uciskają tętnic pachowych, tak jak to jest w przypadku kul pachowych. Dzięki nim przyjmujemy naturalną, niewymuszoną postawę. Jeśli lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, które wykluczałyby obciążanie obydwóch kończyn, możemy korzystać z kul łokciowych. Warto jednak pamiętać, że są one odpowiednie tylko dla tych osób, które mają sprawne ręce oraz stawy nadgarstkowe.

Kule pachowe są najlepszych wyborem dla osób, które nie mogą podpierać się na rękach lub cierpią na schorzenia nadgarstków. Dzięki nim kontuzjowana noga jest odciążona. Takie kule są także pierwszym wyborem osób, które mają amputowaną kończynę.

Uchwyty w kulach łokciowych sprawiają, że ich użytkownik czuje się komfortowo. Podczas długich spacerów nie będą nas bolały ręce. Dlatego też kule łokciowe sprawdzą się idealnie podczas dłuższych rehabilitacji. Kule łokciowe są także lepszym wyborem, gdy pacjent choruje na miażdżycę. Jak dobrać kule, by rehabilitacja była skuteczna?
Dobór kul ortopedycznych – kluczowe parametry

Wysokość kul – jak dobrać?

Kule ortopedyczne powinny być dopasowane do wzrostu oraz wagi pacjenta. Kule łokciowe mogą być regulowane teleskopowo oraz skokowo. W pierwszym przypadku mamy możliwość dopasowania wysokości kul idealnie do wzrostu. W drugim przypadku regulacja pozwala na ok. 2-3 cm zmiany wysokości, przez co mogą one nie być idealnie dopasowane. Wysokość kul łokciowych powinna być ustawiona tak, by ręce były delikatnie zgięte w łokciu. Dłonie powinny trzymać stabilnie całą rączkę.

Kule pachowe także są regulowane. Dodatkowo można je zakupić w kilku rozmiarach. Najważniejsze, by odległość od pachy do ziemi mieściła się w zakresie, jaki oferuje dany rozmiar. Pozwoli to na utrzymanie niewymuszonej, prawidłowej postawy ciała, a samo korzystanie z kul będzie wygodne.

Wytrzymałość/waga pacjenta i waga kul ortopedycznych

Ważne, by kule były lekkie, ponieważ zbyt ciężki model będzie obciążał pacjenta i sprawi, że będziemy szybko się męczyć. Kule ortopedyczne powinny być dobrane do wytrzymałości pacjenta. W przypadku słabszych osób najlepiej sprawdzą się najlżejsze modele, które umożliwią wygodne poruszanie się bez nadmiernego obciążania rąk.

Istotne znaczenie ma także waga pacjenta. Pacjenci z nadwagą powinni sprawdzić, jaka jest wytrzymałość konkretnego modelu kul. Większość kul ortopedycznych dla dorosłych wytrzymuje obciążenie do 130, a nawet 150 kg.

Kiedy potrzebne są dwie, a kiedy wystarczy jedna kula?

O tym, czy pacjent będzie potrzebował jednej, czy dwóch kul ortopedycznych, decyduje lekarz. W większości przypadku warto jednak wybrać dwie kule, ponieważ pozwalają one na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki opieraniu się na dwóch kulach pacjent nie będzie obciążał kręgosłupa oraz jednej ręki.

Kule przenośne – dla kogo?

Kule składane przydają się osobom, które poruszają się samochodem, pociągiem lub autobusem, gdzie trudniej znaleźć miejsce do przetransportowania kul. Takie kule po złożeniu mają około pół metra długości. Ich składanie jest bardzo proste i nie trzeba do tego dużo siły. Nawet mniej sprawne fizycznie osoby sobie z nimi poradzą. Dodatkowo kule składane są lekkie. Ważą około pół kilograma. Maksymalna waga użytkownika wynosi aż 140 kg. Są one jednak droższe.

Gdzie kupić kule ortopedyczne?

Kule ortopedyczne powinniśmy kupować w sklepach medycznych lub najszybciej i najwygodniej w wyspecjalizowanych sklepach internetowych, jak kule.pl, gdzie dostępne są różne modele kul: łokciowe, pachowe, składane, z zamkniętą lub otwartą obejmą, z amortyzatorem. W sklepie dostępne są kule w ciekawych stylistykach i różnych kolorach.

Do kul można dokupić także dodatkowe akcesoria, np. nakładki z kolcami, które przydadzą się zimą. Dzięki nim nie poślizgniemy się na lodzie. Dostępne są tzw. gripy na rękojeść kul, za sprawą których ich użytkowanie jest jeszcze wygodniejsze. Warto pamiętać, że podczas używania kul nie powinniśmy chodzić w butach na obcasie oraz kapciach i klapkach.

W ofercie sklepu internetowego kule.pl znajduje się także bogaty wybór lasek tradycyjnych drewnianych, metalowych, ozdobnych, składanych, a nawet lasek z wyprofilowaną i bardzo wygodną anatomiczną rękojeścią.


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Laski dla seniora praktyczne, solidne i modne modele [od Kule.pl]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds