ALERT UDAROWY: „W mózgu udar – trzeba czuwać”

ALERT UDAROWY: „W mózgu udar – trzeba czuwać”

To już trzecia edycja ALERTU UDAROWEGO, stworzonego w ramach kampanii STOP UDAROM z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. Kampania Stop Udarom – największa i najdłużej trwająca inicjatywa edukacyjna w Polsce dotycząca tematyki udaru mózgu  – co roku wysyła mocne sygnały tego dnia, aby szczególnie przypomnieć o tej chorobie, jej objawach, konsekwencjach, a przede wszystkim o tym, że chorym można pomóc, jeśli szybko wezwiemy pomoc medyczną. Tegoroczna odsłona akcji „ALERT UDAROWY” skupia się na tym, by na zawsze zapamiętać, związane ze słowem UDAR 4 proste, lecz niezwykle ważne sformułowania. Ta wiedza może uratować zdrowie i życie. Zgodnie z tymi założeniami powstał krótki utwór pt. „ALERT UDAROWY – Zapamiętaj na zawsze!”, idealny do odśpiewania, rymowania, a przede wszystkim zapamiętania.

Gdy mózg ogarnia zamęt

Udar mózgu to zaburzenie neurologiczne, będące skutkiem nagłego zahamowania dopływu krwi do mózgu. Jest 3. przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Może dotknąć każdego – w każdym wieku, miejscu i czasie. Co ok. 6,5 minuty ktoś w naszym kraju doznaje udaru mózgu, a rocznie  zabija on ok. 30 000 Polaków. Właśnie dlatego, żeby zmienić te zatrważające statystyki, organizatorzy kampanii STOP UDAROM, wysyłają Polakom ALERT UDAROWY.

Do naszego mózgu dociera ze wszystkich stron tysiące bodźców, zarówno akustycznych, jak
i wzrokowych. XXI wiek zdeterminowany przez ekrany, wyświetlacze i słuchawki w pewnym sensie wymusił na nas formę tegorocznego „ALERTU”. Zaprosiliśmy do jego stworzenia artystę, który w prosty i przyjazny dla ucha sposób zamknął w nim kluczowy przekaz, dotyczący objawów udaru i konieczności szybkiej reakcji na ich pojawienie –
mówi dr Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!, jednego z partnerów kampanii. – Udar mózgu może przytrafić się każdemu. Powinniśmy wiedzieć jak reagować. Dlatego ten utwór trzeba zapamiętać na zawsze!

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Język się trudzi, plączą się słowa

Temat udaru mózgu nie był mi oczywiście zupełnie obcy, ale nie wiedziałem wcześniej, jakie są jego objawy, a przede wszystkim nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ważna jest błyskawiczna reakcja – mówi CeZik, muzyk i multiinstrumentalista. – Natomiast fakt, że objawy udaru są sprytnie zawarte w kolejnych literach tego słowa bardzo mi się spodobał i sprawił, że melodia i słowa dość szybko zaczęły krążyć mi po głowie. I wcale się nie plątały, jak podczas udaru mózgu, czego również dowiedziałem się z tego akronimu!

ALERT UDAROWY to akcja, w której trzeba mówić jednym głosem. Dziś jest to głos artysty, ale dzięki temu na pewno dotrze do szerszego grona odbiorców. Mamy nadzieję, że dzięki krótkiemu, ale wpadającemu w ucho utworowi skomponowanemu przez CeZika wiele osób zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru (U – utrudniona mowa, D – dłoń opadająca, A – asymetria ust, R – reaguj natychmiast) – wylicza dr n.med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Reakcji czas

Wymienione w akronimie objawy mogą, choć nie muszą, wystąpić równocześnie, ale udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba natychmiast! Liczy się błyskawiczna reakcja – czyli zadzwonienie pod numer 112 lub 999 i wezwanie pogotowia.

Tylko jeśli chory w odpowiednim momencie trafi do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby – mówi prof. Mariusz Baumgart, pełnomocnik ds. medycznych Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!. – Leczenie udaru można podjąć do 4,5 lub do 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu.

To zwiększa szansę poprawy stanu zdrowia pacjenta, zwłaszcza w zakresie zmniejszenia późniejszego stopnia niepełnosprawności.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Trzeba czuwać

Utwór „ALERT UDAROWY – ZAPAMIĘTAJ NA ZAWSZE” skomponowany i napisany przez Cezika będzie można usłyszeć w radiu, znaleźć na stronie internetowej oraz profilu FB kampanii STOP UDAROM, a animację rysunkową zobaczyć na kanale YT.

Ja oczywiście utrwaliłem sobie ten tekst na tyle dobrze, że aktualnie nie mogę się od niego uwolnić, ale marzy mi się, żeby piosenka wpadła do głowy wielu odbiorcom i by byli na tyle wyczuleni  na objawy udaru mózgu, żeby w razie potrzeby uratować życie sobie lub innym – mówi CeZik. – Zachęcam więc wszystkich do śpiewania i jak najczęstszego powtarzania tych słów:

Udarowy alert
Gdy mózg ogarnia zamęt
U jak utrudniona mowa
Język się trudzi, plączą się słowa
D jak dłoń, która opada
Ręką próbuje, lecz nie domaga
A jak asymetria ust
Jeden kącik leci w dół
Te objawy trzy to znak
Że to R – Reakcji czas!
112 w mig wykręcaj, dzwoń po pomoc i nie czekaj
W mózgu udar trzeba czuwać


Kampania „STOP UDAROM” została zainaugurowana w 2012 roku. Jej celem jest budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu oraz ograniczania jego medycznych
i społecznych skutków. Każdego roku w ramach kampanii, prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne w zakresie czynników ryzyka, profilaktyki i rozpoznawania objawów udaru mózgu oraz podejmowania skutecznej interwencji w razie jego wystąpienia. Inicjatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Fundacja Udaru Mózgu i Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie! Patronami honorowymi są Polskie Towarzystwo Neurologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Więcej informacji na www.stopudarom.pl oraz https://www.facebook.com/StopUdarom/

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU obchodzony każdego roku w dniu 29 października, ustanowiony został przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu budowania świadomości choroby, która jest trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycyny nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji.

Artykuł partnerski

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds