Betlejem, małe górskie miasteczko

Betlejem, małe górskie miasteczko

Na terenie Autonomii Palestyńskiej, tuż obok Jerozolimy jest miasteczko Betlejem.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Góry Judzkie

Betlejem

w bazylice Narodzenia Pańskiego, fot.© Jerzy Dudzik

W górach Judzkich na wysokości 775 metrów nad poziomem morza jest miasteczko znane na całym świecie. Niemal białe budynki, żelazne kraty, dużo kolców i drutu kolczastego. Trochę brudno i biednie. Tak teraz wygląda na pierwszy rzut oka miejsce, gdzie narodził się Jezus.
Dwa tysiące lat temu królestwo Judy, było rzymską prowincją. Rządził tam wtedy Herod. Za czasów Heroda został zbudowany akwedukt doprowadzający wodę do Jerozolimy. Z tej wody mogli korzystać mieszkańcy Betlejem. Tych Herodów było kilku, więc możesz sobie sprawdzić, który z nich akurat miał zarządzić rzeź niewiniątek.
Na tej wyżynnej skalistej pustyni życie było trudne. Jednak dość obfite zimowe deszcze pozwalały zbierać wodę na okresy suszy, a nędzna roślinność dawała pożywienie stadom owiec i kóz. Przez setki lat pasterze gromadzili wodę w cysternach, by mieć czym poić owce i kozy w czasie suszy.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Cesarzowa Helena

Minęło trochę ponad 300 lat od narodzenia Jezusa, kiedy do Judy przybyła matka rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego. Cesarzowa Helena nakazała pobudować w Betlejem i Jerozolimie w miejscach wskazanych przez miejscowych notabli budynki sakralne upamiętniające świętą rodziną. I tak powstały pierwsze miejsca kultu nowej religii. Materialne fundamenty wiary chrześcijańskiej.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Obecnie w Betlejem

Betlejem

mury, kolce, ogrodzenia w Betlejem, fot.© Jerzy Dudzik

Miasteczko w dalszym ciągu jest niewielkie, za to budynków zakonnych i kościołów sporo. Oczywiście każdy z chrześcijańskich nurtów religijnych chce być obecny w pobliżu, jak napisano w ewangelii, miejsca narodzin Zbawiciela Świata. Im bliżej, tym lepiej. Religią urzędową w Betlejem jest teraz islam. Zatem jeszcze przed świtem, zanim usłyszysz pierwsze dzwony zwołujące zakonników i pielgrzymów na poranne modły, ze snu wyrwie cię nawoływanie muezina.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Bazylika Narodzenia Pańskiego

Prawa do opieki nad bazyliką Narodzenia Pańskiego posiadają mnisi greccy i ormiańscy. Zdecydowana większość pielgrzymów do Groty Narodzenia wchodzi przez bazylikę. Jednak franciszkanie, którzy reprezentują w Ziemi Świętej rzymskich katolików, mają swoje odrębne wejście prowadzące do Groty z kościoła świętej Katarzyny. Tutaj przeczytasz więcej o samym gmachu.

Relacje pomiędzy zwierzchnikami kościołów chrześcijańskich są skomplikowane i lepiej w nie dociekać, dlaczego są tak trudne. Wiadomo za to, że pielgrzymi, którzy przybyli do bazyliki z wycieczką muszą opłacić palestyńskiego przewodnika. Pielgrzymi zawsze byli bogaci i mają obowiązek wspierać biedną ludność miejscową.

Władza pomaga

Betlejem

szopka z drewna oliwki, pamiątka z Betlejem, fot.© Jerzy Dudzik

Cywilne władze Betlejem doprowadziły do zebrania funduszy i wymusiły remont bazyliki. Gospodarka w mieście jest uzależniona od ilości turystów i pielgrzymów. Pomimo wahań zwierzchników kościelnych, bazylika Narodzenia została wpisana na listę światowego dziedzictwa. Ten kościół jest jedną z najstarszych czynnych nieprzerwanie świątyń na świecie. A w grudniu władze ustawiają choinkę  na placu w pobliżu bazyliki. Tutaj zobaczysz jak zapalano światełka.

Pielgrzym w Betlejem

Betlejem

remont w bazylice Narodzenia, fot.© Jerzy Dudzik

Kiedy jedziesz do Betlejem, kiedy chodzisz po brukach i uliczkach, myślisz sobie, jak to było w czasach biblijnych. Kiedy nie było tej całej komercji, handlu dewocjonaliami, tłumów ciekawskich pielgrzymów i kieszonkowców. Oglądasz z zaciekawieniem, jak w świątyni w stylu rzymskim błyszczą się ikonostasy i kolorowe lampiony. A może masz inne skojarzenia i przemyślenia?

Różnie chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie. W Hiszpanii stawiają sobie szopki, w Niemczech ustawiają choinki. U nas świętuje się wigilię. Dekoruje bombkami choinki, rozdaje prezenty i ogląda Kevina. Co to ma wspólnego z narodzinami Jezusa?

Podłaźniczka i jemioła

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds