BON SENIORALNY: nowe świadczenie dla pracujących opiekunów osób starszych

BON SENIORALNY: nowe świadczenie dla pracujących opiekunów osób starszych

Bon senioralny to świadczenie skierowane do osób pracujących, które nie mogą poświęcić się opiece nad bliskimi potrzebującymi wsparcia. Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej, będzie dążyć do zorganizowania i sfinansowania opieki nad niesamodzielnymi seniorami w miejscu ich zamieszkania.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bon senioralny: co to jest?

W rozmowie z Business Insider Polska minister Okła-Drewnowicz wyjaśnia i odróżnia propozycję bonu senioralnego od tej zawartej w programie Lewicy. Bon, nad którym prace już ruszyły, ma służyć jako wsparcie dla pracujących, którzy nie mogą samodzielnie opiekować się bliskimi seniorami.

Często osoby zobowiązane do opieki nad osobami starszymi żyją i pracują poza miejscem zamieszkania rodziców, co staje się coraz większym wyzwaniem w starzejącym się społeczeństwie. Bon senioralny ma stanowić formę wsparcia dla tych, którzy nie mogą zająć się bliskimi ze względu na pracę, opiekę nad dziećmi i inne zobowiązania.

Bon senioralny nie będzie świadczeniem w gotówce, ale umożliwi płatność za usługi opiekuńcze. Minister Okła-Drewnowicz liczy, że wprowadzenie tego świadczenia zachęci samorządy do zatrudniania asystentów i opiekunów dla seniorów.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama PolisyTravel

Priorytety nowej minister ds. polityki senioralnej na 100 dni rządów

Minister Okła-Drewnowicz kwestię bonu senioralnego wyznacza jako priorytet na pierwsze 100 dni rządów, jednocześnie pracując nad ustawą regulującą ścieżkę nabywania uprawnień do opieki nad seniorami. Minister podkreśla, że stworzenie całego systemu bonu senioralnego wymaga czasu, a obecne możliwości wsparcia w dużym stopniu zależą od miejsca zamieszkania.

Wdrożenie programu będzie poprzedzone konsultacjami z seniorami i samorządami, ponieważ budowa nowego systemu wymaga czasu i ostrożności, a konsultacje z seniorami i samorządami są kluczowe dla wprowadzania zmian w sposób mądry i skoordynowany.

Zobacz również: Renta wdowia już w 2024: pierwsza decyzja nowego rządu i nowe świadczenie dla seniorów?

Reklama Reklama SU Bałtyk

Bon senioralny a dodatki do emerytury

Ministerstwo ds. polityki senioralnej nie będzie zaangażowane w kwestie waloryzacji rent i emerytur, które są regulowane przez inne instytucje. Zamiast tego, minister skupi się na organizacji nowego systemu opieki nad seniorami.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco m.in. bonem senioranym 65+   Zapisz się do Newslettera


Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds