Bractwa strzeleckie we Wrocławiu

Bractwa strzeleckie we Wrocławiu

Bractwa strzeleckie we Wrocławiu istniały od XV wieku i cieszyły się ogromną popularnością.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Renesans

W czasach Habsburgów radośnie bawiono się we Wrocławiu w okolicy Zielonych Światek. Nadchodziła już ciepła wiosna i zaczynały się majówki. Jedna z ulubionych rozrywek było popisywanie się umiejętnościami strzeleckimi. Strzelano do tarczy z łuku, kuszy czy muszkietów, ale to konkurs strzelania do kura był najważniejszy. Strzelec, który strącił ostatni kawałek podobizny ptaka, zostawał królem kurkowym i mógł ufundować puchar, kubek lub zawieszką ze swoim nazwiskiem. Zapisywał się w dziejach miasta na wieki.

Bractwa strzeleckie

 pokrywka pucharu podarowanego przez cesarza Rudolfa II bractwu kurkowemu we Wrocławiu. Muzeum Narodowe Wrocław. Złotnik Hans Hocke, Hans (1577-1611),  złocone srebro.

Kur

Na wysokim drągu, czasami nawet kilkanaście metrów nad gruntem umieszczano drewnianą podobiznę ptaka z rozłożonymi skrzydłami. Im wyższy maszt, tym dalej należało stanąć do oddania strzału. I oczywiście był problem z celowaniem, bo im dalej od celu, tym dłużej działa grawitacja. A z kurem zmagali się patrycjusze, bogaci mieszczanie, na strzelnicy przy Zwingerplatz (teraz rejon Plac Teatralny) i rzemieślnicy, którzy swoją strzelnicę i siedzibę mieli na Nadodrzu. Przyglądali się temu mieszkańcy i oklaskiwali zręczność strzelców. Domy bractw strzeleckich i strzelnice były miejscem zabawy i ucztowania wrocławskich mieszczan. O nieszczęśliwych przypadkach w czasie zabawy przeczytacie https://mnwr.pl/intrygujace-wroclawskich-strzelcow-z-wyspy-niefortunne-zabawy-z-bronia/ . O współczesnej rywalizacji strzeleckiej dowiecie się więcej na stronach bractw kurkowych.

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Muzealna kolekcja

Jak opowiadał dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kolekcja pamiątek po dwóch wrocławskich bractwach strzeleckich należała do wyjątkowego zbioru przechowywanego w Śląskim Muzeum Starożytności. W kolekcji znajdowały się artefakty z sześciu wieków działalności bractw kurkowych we Wrocławiu. Niestety pod koniec wojny, a może już po wojnie, ten zbiór został rozproszony. Zaginęła jedna ze skrzyń, w której były transportowane emblematy, zawieszki, naczynia wykonane przez znakomitych złotników. Niewielka cześć zachowała się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jest prezentowana na wystawie czasowej. Na zlecenie ministerstwa wrocławscy muzealnicy przeszukują zbiory muzealne i śledzą aukcje antykwaryczne, by ustalić, czy gdzieś nie wypłynie któryś z historycznie cennych dla wrocławskiej historii eksponatów. O jakości tych eksponatów przeczytacie https://mnwr.pl/kolekcje-wroclawskich-bractw-strzeleckich-studium-strat-wojennych/?fbclid=IwAR0eWlhXo8BtizRoe2VHzE0LsXQulflX0tY4klQXYM5Zz6Arz9iJdXT_ATI

Wystawa „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich”

Ładnie zaaranżowana wystawa opowiada o pięciu wiekach z życia Wrocławia. Jeśli temat Was zaciekawił, to więcej dowiecie się z już przygotowanego do druku wydawnictwa Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Po dawnych czasach świetności miasta pozostały marne resztki. Wojny, rabunki, pożogi, wysiedlenia doprowadziły do nieodwracalnych strat. Teraz pracownicy muzealni i historycy zajmujący się miastem dążą do rozpowszechnienia wiadomości o bogactwie i różnorodności życia miejskiego w minionych wiekach. To o tym jest wystawa w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, która będzie dostępna do 7 maja. Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne i kuratorskie.

Inne atrakcje

Jak każda wystawa czasowa i ta jest biletowana. Jeśli na emeryturze odkrywasz nagle swoje zainteresowania sztuką, historią, kolekcjonerstwem to warto kupić bilet roczny. Wtedy nie ma problemu z wejściówkami. Na dodatek przy okazji wizyty w muzeum warto zajrzeć do kawiarni, by sprawdzić smak deserów i do księgarni obejrzeć gadżety. W końcu nie samą sztuką człowiek żyje.

Bractwa strzeleckie

Po 1989 roku odrodziły się bractwa strzeleckie w Polsce. W mieście działa Bractwo Kurkowe i podtrzymuje dawne zwyczaje. Braci kurkowych zobaczycie w czasie święta Wrocławia w czerwcu przed wrocławskim ratuszem. Czasami hukają z moździerzy na wiwat. Kilku z bractwa jest zapalonymi kolekcjonerami broni strzeleckiej. Może dlatego mają swoją siedzibę w Miejskim Arsenale? Zdecydowanie polecamy wystawę, to piękna i długa historia, a mało znana.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Tymczasem w Pawilonie Czterech Kopuł ważna antywojenna wystawa:

„Otto Piene. Gwiazdy”

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds