Sekurak i inne strony o bezpieczeństwie w Internecie
Sekurak to strona o bezpieczeństwie w Internecie. Takich stron jest więcej. Wybierz sobie taką, która pasuje do twoich umiejętności i zaglądaj na nią codziennie.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Nauka i poznawanie
Wirtualny świat ma swoje prawa i bezprawie. Na wzór tego stworzonego dawno temu, w którym żyjemy, całkiem niedawno powstał ten drugi, wirtualny. Teraz zaczyna się to najtrudniejsze. Świat wirtualny zaczyna dominować nad tym realnym. Coraz więcej ludzi używa karty płatniczej, czy telefonu do płacenia za zakupy. Banki są właściwie zdominowane przez te cyfrowo-internetowe sposoby zarządzania pieniędzmi. Najpierw odeszliśmy od złota na rzecz papieru, a teraz rezygnujemy z papieru na rzecz wirtualnych pieniędzy. Ale skoro można płacić kartą czy telefonem za zakupy to, czemu nie korzystać?
Trudne życie emeryta
Emeryci są w trochę gorszej sytuacji, bo uczyli się życia w czasach przed tą cyfrową rewolucją. Mają inne przyzwyczajenia i nawyki. Jeszcze 30 lat temu ostrzegano przed małym druczkiem. Wszystko, co ważne oszuści zapisywali na dole strony drobnym drukiem i tak wprowadzali w błąd. Podobnie jest z wirtualnym świecie. Oszustów i naciągaczy jest w społeczeństwie mniej więcej taka sama ilość. Wraz z postępem technologicznym oszuści zmieniają swoje sposoby dotarcia do twoich pieniędzy. Nakładki na bankomaty to już chyba przeszłość. Łatwiej jest oskubać emeryta z grosików, bazując na jego niewiedzy i ciekawości. Strony Sekurak, Niebezpiecznik znajdziecie także na Facebooku.
Chroń dane osobowe
Dlatego powstały strony, gdzie porządni ostrzegają o sposobach naciągaczy, oszustów, złodziei. Warto czytać, warto zaglądać regularnie i oczywiście warto uczyć się nowego świata. Ochrona własnych danych osobowych to podstawa przetrwania w tym cyfrowym nowoczesnym społeczeństwie. Rząd robi niewiele, by zwiększyć bezpieczeństwo. Raczej musimy polegać na wolontariuszach i zaangażowanych pasjonatach. Dla każdego emeryta ważniejsza jest ochrona pieniędzy niż to, kto komu dokopał w sejmie.
Dla Seniorów
W klubach Seniora organizowane są wykłady i szkolenia z podstaw posługiwania się Internetem. Jednak to nasze zachowania i przyzwyczajenia determinują czy obronimy się przed atakiem przestępcy.
Kilka zasad podstawowych:
- nikt nie daje niczego za darmo,
- nie odbieramy telefonów od nieznajomych i nie zaczynamy rozmowy od „tak, słucham”,
- zielona kłódka oznacza, że to bezpieczna strona, zatem CZYTAJ EKRAN. Każdy znaczek na ekranie coś znaczy i dokądś prowadzi. Ucz się czytać ekran i rozumnie posługuj się tymi wszystkimi zakładkami,
- nie odpowiadamy na wiadomości typu dopłata do przesyłki, weryfikacja konta bankowego, policja potrzebuje pomocy.
Emerytom jest trudniej nauczyć się nowych rzeczy niż młodzieży. Młodzi uczą się w grupie, co znacznie przyspiesza uczenie, a na dodatek mają jeszcze lepszą pamięć. Zatem nie dziw się, że wolniej nabywasz umiejętności. Jednak wprowadzenie do codziennego rozkładu dnia pół godziny z bezpiecznym Internetem na pewno poprawi twoje bezpieczeństwo. To także świetny temat do rozmów podczas podwieczorków przy kawie.
Strony o bezpieczeństwie w sieci
Sekurak, Niebezpiecznik, Zaufana Trzecia Strona to tylko niektóre ze stron o bezpieczeństwie w Internecie. Zaglądaj także na You Tube i poszukaj materiałów o tym, jak uczą dzieci w szkole. Przykładem jest ten materiał tutaj link
Pamiętaj także i czytaj komunikaty zamieszczone w aplikacji bankowej. Telefon w połączeniu z aplikacją bankowa działa jak token, weryfikuje cię w systemie bankowym, zatem postępuj rozważnie i bez nerwów.
Specjaliści potrafią włamać się do telefonu i komputera, nawet bankowego czy do poselskiego. Nie dziw się, że mogą dopaść i ciebie.
Zatem jeśli masz dwa smartfony, to jeden przeznacz do obsługi bankowości internetowej i tylko do tego. Po to, by połączyć się z bankiem, nie potrzebujesz karty SIM, wystarczy zalogować się poprzez sieć WiFi, a płacisz przy kasie za pomocą połączenia NFC. Drugiego smartfon używaj sobie, do czego tylko chcesz, do surfowania po sieci, do kontaktów ze znajomymi na Facebooku i tych wszystkich innych zajęć sprawiających tyle przyjemności. Pamiętaj też o wyłączaniu telefonu po zakończeniu sesji z bankiem. Oszczędzasz prąd i nie jesteś widoczny w sieci. Przy okazji sprawdź, co to jest IP.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony 8 lutego. Zatem to dobra data, by zacząć nabierać dobrych nawyków w wirtualnym świecie.
Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024