„Otto Piene. Gwiazdy”
Słynne „Gwiazdy” wybitnego Otto Piene zagościły na najbliższe pięć miesięcy w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu . Był jednym z założycieli, ważnej dla współczesnych sztuk wizualnych, Grupy „Zero”.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Sztuka współczesna
Otto Piene był jednym z założycieli, ważnej dla współczesnych sztuk wizualnych, Grupy „Zero”. Niemieccy artyści po wojnie, obarczeni wojennymi doświadczeniami i powojenną traumą, szukali dla siebie miejsca i sposobu wyrażania swoich doznań i odczuć. Takie były podstawy powołania słynnej Grupy „Zero”.
Sztuka współczesna jest nastawiona na wywoływanie u widza emocji. Zrozumienie, co artysta chciał przekazać, zwykle nie jest jednoznaczne. W końcu nie wszyscy kochają tort bezowy z bitą śmietaną. Są jeszcze entuzjaści tortu orzechowego, kawowego i czekoladowego. Podobnie z odbiorem sztuki współczesnej.
W poszukiwaniu światła
Artyści sztuk wizualnych od setek lat poszukują światła i rozpatrują na poziomie filozoficznym, czym jest światło. Podobnie jak fizycy teoretyczni, rozpatrują różne aspekty, co to znaczy widzieć. Czym jest biel i co znaczy kolor czarny. Oczywiście ten idealnie czarny. Czy one w ogóle istnieją? Większość z nas nie zastanawia się na co dzień, co to znaczy widzieć i gdzie powstaje obraz tego, co widzimy. Artyści sztuk wizualnych od setek lat rozmyślają, jak rozłożyć światła i cienie by ich prace wzbudzały większe emocje. Od prostych rysunków węglem, poprzez srebrny ołówek na szarym tle, świetliste akwarele po ciężkie w kresce obrazy Goi to, co powstaje w naszej głowie, jest bardzo indywidualne.
„Otto Piene. Gwiazdy”
W rewelacyjnie jasnej przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu zostały zainstalowane pneumatyczne formy przestrzenne zwieńczone wieloramienną, przestrzenną gwiazdą. Pierwsze wrażenie, kiedy popatrzymy na te kolorowe słupy i ich kolczaste zwieńczenie, sięgające po przeszklony dach pawilonu, jest takie jak w przypadku palm na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Cudne, radosne, kolorowe. Z przyjemnością patrzymy, jak powoli uchodzi z nich powietrze i zmienia się forma. Jeśli macie jeszcze chwilę, to możecie zamówić sobie kawę, pyszne ciasteczko i usiąść przy stoliku na troszeczkę. To, co przed chwilą wyglądało jak liście palmy, teraz może skojarzyć się z kolczastym wirusem Covid. A przecież minęła zaledwie chwila. Część pnia — słupa ciągnie się po podłodze. Czyżby to, co przed chwilą było takie radosne, po krótkim zastanowieniu już takie nie jest?
Życiorys
Otto Piene urodził się w 1928 roku. W wieku 16 lat w 1945 roku był strzelcem przeciwlotniczym, wyczytamy w życiorysie artysty. Strzelał, a może tylko pomagał strzelać do alianckich samolotów. I robi się od razu zdecydowanie mniej przyjemnie. A może to co odbieramy jak palmy, to artystyczny protest antywojenny? A to, co w pierwszej chwili wydawało się pniem, to smuga światła reflektora przeciwlotniczego, a ta gwiazda na końcu to wybuch pocisku strącającego samolot? Jeśli tak, to dlaczego ten słup światła jest na tej wystawie załamany? To chyba brak dostatecznie wysokiej sali spowodował taką, a nie inną aranżację wystawy? Przy następnym łyku kawy i gryzie ciasteczka zmieniają się skojarzenia. To przecież mogą być z powodzeniem sylwestrowe fajerwerki. Wizyta w muzeum powinna jednak nieść przyjemne doznania.
Radosna wystawa
Kiedy rozmawiamy o pierwszym wrażeniu z całkiem przygodnymi turystami w Pawilonie Czterech Kopuł, to wszyscy są zgodni, to radosna wystawa i przyjemna dla oka. Po bliższym przyjrzeniu się tym siedmiu różnokolorowym pneumatycznym i kinetycznym rzeźbom pojawia się niepokój. Ogromna siła wyrazu i mnóstwo skojarzeń. Jesteście na tyle odważni, by zmierzyć się twórczością Otto Piene?
Czy tym właśnie jest sztuka współczesna? W podobnym czasie powstawała „Żółta łódź podwodna”, słynny antywojenny film Beatlesów. Odpowiedzi sami sobie udzielicie po obejrzeniu instalacji.
Wystawa „Otto Piene. Gwiazdy” od 22 stycznia do 25 czerwca 2023 Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia towarzyszące, o czym przeczytacie na stronie muzeum https://mnwr.pl/wydarzenia-towarzyszace-wystawie-otto-piene-gwiazdy/ To pierwsza wystawa tego artysty w Polsce.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Właśnie pada śnieg, więc przypominamy o zasadach dokarmiania.
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024