CAS przy Willi Decjusza

Miasto Kraków zaprasza wszystkich starszych mieszkańców do korzystania z zajęć w Centrach Aktywności Seniorów (CAS). Obecnie jest aż 35 takich miejsc, wkrótce powstaną kolejne. Dziś prezentujemy kolejny wyjątkowy CAS na mapie Krakowa. Wyjątkowy dzięki seniorom, którzy go tworzą i ich twórczej aktywności. Unikalne miejsce, w którym się spotykają, z pewnością im sprzyja.

Siedzibą Centrum jest renesansowy zespół pałacowo-parkowy Willi Decjusza, w którym odbywają się zajęcia warsztatowe o charakterze edukacyjnym i rozwojowym, m.in. warsztaty literackie „Piszmy więc”, zajęcia komputerowe, spotkania z ekspertami pod hasłem „Zdrowy tryb życia”, cykl warsztatów pt. „Spotkania inspirujące”, zajęcia z gimnastyką usprawniającą na basenie, spacery po WOLI (do dyspozycji uczestników kijki do nordic walking) oraz pilates prowadzony przez instruktora. CAS-owicze często odwiedzają muzea, wystawy, kino, a także podróżują. Nie brakuje spotkań we własnym gronie, gdzie dyskutuje się o działaniach na przyszłość i je wspólnie planuje.
Mimo ogromnej różnorodności oferty CAS w Willi Decjusza wyróżnia się swoim kulturalnym kierunkiem działalności. Pytamy, skąd taki kurs. – Pomysł zawiązania u nas Centrum Aktywności Seniorów zrodził się w efekcie innego projektu o nazwie Saga, warsztatów kreatywnego pisania, realizowanych u nas od 5 lat. Mieliśmy już grupę seniorów, którą przyciągnęły te warsztaty – wyjaśnia Iwona Sulejewska, koordynatorka. Warsztaty dla Sagowców prowadziły dziennikarka Katarzyna Kubisiowska z „Tygodnika Powszechnego” i Małgorzata Majewska z UJ. Na tym postanowiono budować i do dziś najliczniejszą grupą pozostała właśnie grupa literacka. Panie spotykają się co tydzień.
Wśród uczestników warsztatów są osoby, które publikują. Dodatkowo promocji służą dwie strony internetowe, gdzie można zapoznać się z próbami pisarskimi seniorów z Willi Decjusza: www.saga.villa.org.pl/?q=teksty, www.sagowce.eu. Kilka wprawek pisarskich, których autorkami są uczestniczki warsztatów „Piszmy więc”, znajdziemy w serwisie gazetasenior.pl.
– Co roku bierzemy udział w Festiwalu Conrada, gdzie odbywają się m.in. otwarte warsztaty kreatywnego pisania, na których temat rzucamy jest ad hoc. Czujemy się wyróżnieni biorąc w nich udział – dodaje Iwona Sulejewska.

Fot. Warsztaty literackie w CAS Willa Decjusza

Warsztaty literackie w CAS Willa Decjusza

Młody, ale prężny CAS
Są dość młodym CAS-em, w październiku będą obchodzić roczek, ale już udało im się zbudować społeczność blisko 90 seniorów. – Seniorzy nie tylko uczestniczą w zajęciach, są mocno zaangażowani i wspierają organizatorów. Pomagają, noszą listy, pilnują i informują się nawzajem, są świetnie zorganizowani, ale i bardzo wymagający, oczytani, dlatego staramy się utrzymać wysoki poziom – mówi Iwona Sulejewska.
Kogo przyciąga CAS? Głównie osoby z najbliższej dzielnicy, ale nie tylko. Przyciąga samo miejsce i to, co dzieje się poza CAS. Koncerty, spotkania literackie, pisarze przyjeżdżający tu tworzyć, projekty takie, jak np. „Kulturowy Szlak Renesansu”.
W Willi Decjusza odbył się także zlot CAS-ów, gościło ponad 500 osób. Pozostałe CAS-y, ale i CAS-owicze bardzo pomogli przy organizacji tego przedsięwzięcia. A „Decjusze” jako wolontariusze oprowadzali po obiekcie zaproszonych gości.
Iwona Sulejewska, pytana o to, jak się jej pracuje z seniorami, odpowiada: – Bardzo dobrze. Póki co nie spotkałam się z jakimiś trudnymi sytuacjami. Seniorzy zawsze są chętni i pomocni do wsparcia. Są inteligentni, kulturalni, jest szalenie miło. Jak widać, zespół pałacowo-parkowy Willi Decjusza to wyjątkowe miejsce z wyjątkowym klimatem, który sprzyja pracy twórczej.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Wciąż można dołączyć do CAS w Willi Decjusza. Kontakt i więcej informacji u Pani Iwony Sulejewskiej. Zapraszamy!
iwona.sulejewska@villa.org.pl

Reklama Reklama PolisyTravel

tel. 12 425 36 38 wew. 153
Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 1943 17 a, 30 233 Kraków; Pn. 12.00-16.00, wt. 9.30-13.30, śr. 13.30-17.00, czw. i pt. 8.00-12.00.

 

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds