Co czytać? To nie takie proste, jak się wydaje
Odpowiedź na pytanie co czytać wcale nie jest prosta.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Przekazywanie informacji
Jest kilka sposobów na pozyskiwanie informacji o tym jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach. W dzieciństwie uczymy się przez naśladowanie. Później w szkole uczymy się różnych ciekawych i w większości zbędnych rzeczy, ale też zaczynamy uczyć się czytania. Ten sposób zdobywania informacji jest najistotniejszy w całym życiu. Tylko od nas zależy, czy zainteresujemy się romansami, literaturą piękną poezją czy matematyka, fizyką i prawem. Można oczywiście studiować biblię i zostać bibliofilem cokolwiek to znaczy.
Kodeks drogowy
Większość posługuje się na co dzień samochodami i dla nich kodeks drogowy powinien być codzienną lekturą. Mało kto czyta do poduszki kodeks drogowy, chyba że popełnił akurat wykroczenie i szuka podstawy prawnej do odwołania. Kodeks drogowy troszkę się zmienia co jakiś czas, a więc może warto przed wakacjami przeczytać lub przejrzeć ostatnie zmiany? Tak dla przypomnienia. Po co płacić mandaty. Oczywiście jeśli dużo jeździsz to najlepiej czytać Kodeks drogowy wraz z komentarzem.
Kodeks cywilny
Tego nie uczą w szkołach, a szkoda. Kodeks cywilny został wymyślony po to, by mieszkańców i użytkowników państwa poinformować o ich prawach i obowiązkach. W kodeksie cywilnym zawarte są przepisy o relacjach międzyludzkich, w tym o naprawianiu szkody. Są tam także przepisy o spadkach i darowiznach. Dobrze jest raz w życiu przeczytać kodeks cywilny, a jeszcze lepiej taki z komentarzem. Prawnikiem nie będziemy, ale jakieś mgliste pojęcie o prawie cywilnym przydaje się w życiu.
Kodeks karny
To ulubiona lektura przestępców. Gdyby w szkołach uczono kodeksów, może byłoby mniej przestępców? Z drugiej strony obowiązuje w państwie zasada, że to, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Zatem jeśli znasz zakazy i potrafisz myśleć, to może się okazać, ze pieniądze leżą na ulicy i wystarczy się po nie schylić. I tak dochodzimy do podatków.
Ordynacja podatkowa
To taka dziedzina prawa, która dotyka każdego z nas, ale tylko nieliczni potrafią się w tej materii poruszać zgranie. Zdecydowana większość wykonuje decyzje organów podatkowych bez szemrania i sprawdzania, czy są poprawne. Tyle tam różnych kruczków prawnych, że nawet specjaliści mają problemy. Z drugiej strony to dla naszego wspólnego dobra te podatki. Więc jeśli nie brakuje na komorne i codzienne wydatki na jedzenie i pigułki to czy pieniądze zabierze inflacja, bank, czy fiskus to dla nas wszystko jedno. Może najlepiej jak zabierze fiskus?
Zobacz również: 13. emerytura 2024: przewodnik po trzynastej emeryturze [kwota do ręki, terminy wypłaty, kto ma prawo, a kogo omija dodatek?]
Literatura piękna
Od dawna osoby, które przechodzą na emeryturę, zapowiadają, że będą nadrabiały zaległości w czytaniu książek światowej sławy powieściopisarzy. I na tych zapowiedziach się kończy. Świat popędził do przodu w takim tempie, że nie nadążamy z nowinkami technologicznymi. Nie tylko my emeryci, ale też młodzi. Zamiast czytać książki, możemy ich słuchać lub czytać na ekranie czytników. I teraz dylemat, by dotrzymać kroku młodym to czytanie o technologiach cyfrowych, by sprostać intelektualistom to raczej lektura filozoficzna. Na powieści już czasu nie starcza.
Zobacz również: Bon senioralny: nowe wsparcie dla seniorów [kwota i kryterium dochodowe]
Medycyna
Obsługa własnego ciała wymaga od nas coraz to nowych informacji. W dzieciństwie jesteśmy napominani siedź prosto, nie garb się, myj ręce, idź do dentysty. Po sześćdziesiątce, kiedy zaczynamy poznawać uroki starości, zmienia się obsługa własnego ciała. Jemy z rozwagą, nie pijemy alkoholu, łykamy pigułki i zamiast o zęby dbamy o protezy. Zaczynamy być specjalistami w ochronie wzroku i ze znawstwem czytamy wyniki badań laboratoryjnych. Zrównoważona dieta nie ma przed nami żadnych tajemnic. Rozmowy z lekarzem prowadzimy jak równy z równym. To wszystko przez dobór lektur. W Internecie znajdujemy opracowania dla studentów i stąd czerpiemy wiedzą o własnym organizmie.
Zobacz również: Bezpłatne leki 65+ od kwietnia br. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]
Cyberprzyszłość
Jak się odnajdujecie w świecie komputerów i smartfonów? Z trudnością? To może trzeba zmieniać przyzwyczajanie i sięgać po nowe techniki przekazu. Kopalnią wiedzy jest You Tube. Znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie pytania. Podstawową umiejętnością jest jednak forma zadawania pytań. Nieważne czy wprowadzasz pytanie głosowo, czy z klawiatury, dla algorytmów sztucznej inteligencji wyszukującej materiał dla ciebie istotna jest forma pytania. Trzeba wiedzieć, o co zapytać. Im sprawniej będziecie zadawali pytania, tym celniejsze będą wyniki wyszukiwania.
Co czytać?
Możecie się buntować i wzdychać do przeszłości. Jednak to już nie powróci. Świat przestawił się na cyfrowe technologie. Mamy cyfrowe konta bankowe, które obsługujemy przy pomocy smartfon. Teraz nawet codzienne rachunki za zakupy ze sklepy znajdziesz w aplikacji twojego ulubionego marketu, jeśli masz kartę lojalnościową. Sztuczna inteligencja jest sprawniejsza w wyszukiwaniu odpowiedzi i rozwiązywaniu problemów. A zresztą smartfon może ci książki przeczytać. Wystarczy włączyć odpowiednią aplikację.
Tylko od ciebie zależy, co czytasz i co oglądasz, ale wiedz jedno – POINFORMOWANI DECYDUJĄ TRAFNIEJ.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024