Co lepiej wygooglować, czy pamiętać?
Młodzi potrafią sobie wygooglować. To, po co mają pamiętać?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Ile powinien wiedzieć człowiek?
Jak bardzo mu na wiedzy zależy, to będzie czytał do końca. Są tacy, co głodni sztuki wchodzą do każdego kościoła i do każdego muzeum, by podziwiać ludzki geniusz tworzenia. Inni wolą książki czytać, i wiedzę czerpią ze słowa drukowanego. Są też tacy, co sport ich interesuje i pamiętają wyniki niemal wszystkich drużyn świata. Statystyki są potrzebne rządzącym do podejmowania decyzji. Pamiętanie wyników rozgrywek piłkarskich to ćwiczenie pamięci dla samego ćwiczenia. Można, jeśli się dużo pamięta, wygrać milion w „Milionerach”.
Pamięć
Ćwiczenie pamięci jest korzystne dla sprawnego porozumiewania się z otoczeniem. Wszystko, co widzimy, wszystko, co czytamy, jest gdzieś w komórkach mózgu zapisywane. Stąd powiedzenie, „całe życie przeleciało mi przed oczami”. Nie zapominamy wszystkiego, mało tego, potrafimy sobie co jakiś czas przypominać odległe czasy z dzieciństwa i pamiętać takie detale jak kolor włosów lalki. Może inni potrafią sobie przypomnieć, kiedy jedli wyjątkowo dobre pierogi z jagodami?
W niepiśmiennych czasach
Jeszcze nie tak dawno, niecałe 100 lat temu powszechną formą przekazywania sobie wiedzy było opowiadanie. Większość ludzi na terenie Polski nie potrafiła pisać i czytać. To pewno z tamtych czasów pochodzi taki szacunek do wypowiedzianych słów. Słowo znaczyło wtedy tyle, co przysięga. Chociaż umowy o kupno domu to tylko na papierze. Papier jest trwalszy od słowa. A jak zakwalifikować słowa wypowiadane w telewizji, czy na filmie? To zapisane jak na papierze, czy może bardziej na wiatr rzucanych słów?
Weksel
W interesach zawsze lepiej mieć zapisaną umowę na papierze. Stąd weksel na potwierdzenie zobowiązania finansowego. Wśród polityków zaraz po wyborach panuje przekonanie, że mają kredyt zaufania u wyborców. Wraz z biegiem czasu słowa polityków zmieniają znaczenie i są zastępowane nowymi obietnicami. A my zapominamy o tym, co nam wcześniej obiecywali.
Wygooglować
Każdy sposób zapamiętywania im sprawniejszy, tym lepszy. Obsługujący Google musieli nauczyć się obsługiwać urządzenie, zapamiętać hasła, skróty i sposób zadawania pytań. To inna wiedza, jednak czy gorsza?
Ważne by prowadziła do celu, jakim jest zapewnienie sobie prawdziwej informacji. Kiedy masz do wyboru kilka informacji na ten sam temat w przeglądarce internetowej, to musisz ocenić co prawda, a co fałsz. Bo przecież nie wszystko, co widzimy, jest zgodne z teoriami naukowymi. Jak choćby w problemie – Czy Ziemia jest płaska? Widzimy, że płaska a wiemy, że okrągła, bo oglądaliśmy globus.
A Wy, wolicie polegać na tej wiedzy ze szkoły sprzed kilkudziesięciu lat, czy może wolicie nowinki ze świata nauki tutaj sobie wygooglować?
Na zdjęciu fragment kamienia runicznego, Szwecja, fot© Jerzy Dudzik
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024