Soczewki korekcyjne do pracy przy komputerze – jak je wybrać?

Soczewki korekcyjne do pracy przy komputerze – jak je wybrać?

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę czy po prostu sposób na wolny czas, wiele osób spędza wiele godzin każdego dnia przed ekranem komputera. Sposób, w jaki ludzkie oczy skupiają się na ekranie i rodzaj światła, które te monitory emitują, może mieć negatywny wpływ na nasze oczy. Aby przeciwdziałać tym niepożądanym efektom, warto zastanowić się nad soczewkami kontaktowymi do komputera, które zapewnią komfort pracy przed monitorem, skorygują wzrok i ochronią oczy przed światłem niebieskim.

Jaki wpływ na nasze oczy mają monitory komputerów?

Wpatrywanie się w ekrany komputerów, ekrany telefonów komórkowych, tabletów i e-czytników może powodować pogorszenie jakości widzenia. Wiele problemów, których doświadczają nasze oczy, podczas gdy my wpatrujemy się w monitor komputera, wynika z braku mrugania. W normalnych okolicznościach ludzie zazwyczaj mrugają raz na 5 sekund. Mruganie to sposób, w jaki oczy uzupełniają łzy, nawilżają powierzchnię oka i utrzymują ją w czystości. Gdy powieki przemieszczają się po powierzchni oka, rozprzestrzenia cienką warstwę łez, które pozwalają oku zachować zdrowie i prawidłowo funkcjonować. Podczas korzystania z komputera ludzie nie tylko mrugają znacznie rzadziej, bo zaledwie dwa razy na minutę, ale także nie zamykają powiek całkowicie. Powieki nie zamykają się do końca, a film łzawiący nie jest w pełni uzupełniany na całej powierzchni oka. Już samo to prowadzi do zbyt dużego dyskomfortu związanego z częstym korzystaniem z komputera.

Innym źródłem dyskomfortu są mięśnie wokół oczu, które pozwalają im śledzić obiekty i skupiać wzrok. Oczy mogą poruszać się z boku na bok, aby przeczytać tekst lub obejrzeć wideo, ale ekran pozostaje w ustalonej odległości od oczu, a odległość ogniskowej pozostaje taka sama. Utrzymywanie tej pozycji jest bardzo męczące dla tych mięśni i z czasem oczy staną się zmęczone.

Trudno nie wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie wpływu monitorów na oczy – mowa o emitowaniu światła niebieskiego, które w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Jakie soczewki do komputera sprawdzą się najlepiej?

Spędzając wiele godzin dziennie można korzystać z soczewek kontaktowych, należy jednak wiedzieć, jakie soczewki do komputera sprawdzą się najlepiej. Przede wszystkim należy wybierać soczewki kontaktowe, które są zaprojektowane tak, aby utrzymać wilgotność oczu. Podczas korzystania z urządzeń elektronicznych oko mruga rzadziej, a to prowadzi do pojawienia się suchych, podrażnionych oczu. Nosząc soczewki kontaktowe, które utrzymują wilgoć, staje się to mniejszym problemem. Ci, którzy nadal doświadczają suchości po założeniu soczewek kontaktowych, mogą rozważyć stosowanie kropli nawilżających do oczu.

Jednym z najnowszych osiągnięć w technologii soczewek kontaktowych jest zastosowanie hydrożelu silikonowego. Ten nowy materiał został zaprojektowany, aby umożliwić znacznie wyższy stopień przenikania tlenu przez soczewkę, co pomaga zachować świeżość oczu. Więcej tlenu docierającego do oka, czyli wyższa gazoprzepuszczalność soczewek ma również dodatkową zaletę – zmniejsza ryzyka rozwoju infekcji.

Osoby często przesiadujące przez monitorem komputera powinny zadbać o ochronę oczu przed światłem niebieskim. Umożliwiają to specjalne soczewki wyposażone w filtr blokujący światło niebieskie. O tych i innych właściwościach soczewek można przeczytać na blogu ioptyk.pl.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Umieść ekran komputera na odpowiednim poziomie. Górna część wyświetlacza powinna znajdować się tuż pod poziomem, gdzie pada Twoje spojrzenie na wprost. Patrzenie lekko w dół w kierunku ekranu jest bardziej zrelaksowaną pozycją dla oczu i sprawi, że będą mniej podatne na zmęczenie.

Usiądź około 50-70 cm od ekranu komputera. Pamiętaj o zasadzie 20 – 20 – 20: po każdych 20 minutach komputer popatrz na coś, co znajduje się w odległości co najmniej 20 stóp (około 6 metrów) przez 20 sekund.

Spróbuj mrugać częściej. Może się to wydawać łatwe, ale może okazać się trudniejsze niż się wydaje. Mruganie jest tak automatycznym odruchem, że robienie tego świadomie może być trudne, zwłaszcza gdy trzeba to robić tak często. Nie trzeba oczywiście pamiętać o mruganiu co 5 sekund, ale kilka długich mrugnięć co minutę lub dwie ogromnie pomoże.

Jeśli nadal masz suche oczy lub odczuwasz zmęczenie oczu po wykonaniu tych kilku kroków, warto porozmawiać z optometrystą, który zbada Twój wzrok i upewni się, że nosisz prawidłowe soczewki kontaktowe do użytku komputerowego.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds