,,Czarna tęcza” i kolory w Galerii Miejskiej

,,Czarna tęcza” i kolory w Galerii Miejskiej

We wrocławskiej Galerii Miejskiej została otwarta wystawa malarstwa zatytułowana ,,Vit Ondráček/Marcin Zawicki/malarstwo”. Ekspozycja przedstawia dzieła dwóch różnych artystów. Miłośnicy sztuki tym razem mogą podziwiać prace Vita Ondráčka oraz Marcina Zawickiego. Dzieła pierwszego artysty przedstawiają zawikłane linie przenikające we wszystkich kolorach szarości, zaś drugiego – to wypełnione soczystymi barwami kompozycje kwiatów i grzybów.

Vit Ondráček – jego pasją jest malarstwo, rysunki i grafika. Tworząc dzieła z cyklu Daktylogramów, artysta malował je tylko palcami, co zakończyło się silnym zatruciem ołowiem. Na szczęście artysta wyszedł z tego cały. Z kolei prace zaprezentowane w galerii pochodzą z cyklu pt. ,,Czarna Tęcza”. Artysta nie używa w nich kolorów. Posługuje się jedynie odcieniami szarości, które łącząc w odpowiedni sposób otrzymuje wrażenie nowo powstałych kolorów. Prace przedstawiają zawikłane linie, które dają efekt przenikających się szarych i czarno-białych kolorów. Na pytanie – dlaczego maluje świat w czarnych barwach, odpowiada:

– W dzieciństwie zbierałem amonity, a teraz je maluje. Amonity wyginęły nagle. Może przyczynił się do tego upadek meteorytu, a może wybuch wulkanu. Jedno jest pewne, ziemia została pozbawiona światła słonecznego. – mówi Vit Ondráček.

Marcin Zawicki – młody artysta, który interesuje się malarstwem i grafiką. Jego dzieła przedstawiają zdecydowanie inny świat. Uczestnicy wystawy mogą podziwiać prace dwóch cykli o nazwie: ,,The Fall” i ,,Sporysz”. Prace są  bardzo kolorowe. Przedstawiają grzyby, a nawet grzybki halucynogenne. W galerii można również zobaczyć trzecią grupę obrazów artysty, które nie zostały jeszcze nazwane. Prace przedstawiają kompozycje kwiatów, liści i grzybów na jasnym tle.

– Trudno minąć obojętnie obrazy każdego z wystawianych twórców. Wciągają one widza, zmuszając do prześledzenia, bądź to poetycko dynamicznej linii Ondráčka, lub też budzących się do życia stworów i fantastycznych roślin Zawidzkiego. – mówi Agnieszka Patała, kuratorka wystawy.

Wystawa ,,Vit Ondráček/Marcin Zawicki/malarstwo” potrwa do 26 września.

a_DSC7092

a_DSC7091

a_DSC7105

a_DSC7102

a_DSC7106

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds