Czy odkurzacze bezworkowe są skuteczne?

Czy odkurzacze bezworkowe są skuteczne?

Odkurzacz jest zdecydowanie tym rodzajem sprzętu, bez którego nie możemy się obejść – niezależnie od tego, jak dużym metrażem mieszkania czy domu dysponujemy. To za jego sprawą możemy zyskać absolutną pewność, że podłogi w naszych czterech kątach są całkowicie czyste, nawet jeśli posiadamy zwierzaki czy też małe dzieci, które w trakcie zabawy lubią się nieco ubrudzić. Choć popularnością nadal cieszą się tradycyjne odkurzacze workowe, to jednak nie da się ukryć, że ich bezworkowe odpowiedniki również zdobywają coraz więcej zwolenników. Czy faktycznie warto w nie zainwestować? 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak właściwie działają odkurzacze bezworkowe? 

Zasada działania klasycznego odkurzacza workowego jest bardzo prosta i zwykle nie trzeba jej nikomu przybliżać – kurz, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia zbierane są do specjalnego worka, który po zapełnieniu powinien zostać wyrzucony i zastąpiony nowym. Wbrew pozorom technologia, jaka została wykorzystana w przypadku odkurzaczy bezworkowych, niewiele się różni. Zamiast worków mamy tutaj jednak przezroczyste pojemniki i to właśnie do nich trafiają zanieczyszczenia. 

Po tym, jak zabrudzenia zostaną zassane przez odkurzacz bezworkowy, za sprawą dużej siły odśrodkowej wprowadzane są właśnie do pojemnika w ruchu wirowym. Tam dochodzi do filtracji powietrza pochłoniętego wraz z zanieczyszczeniami – te pozostają w pojemniku, z kolei dokładnie oczyszczone powietrze trafia z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku worków pojemnik odkurzacza z biegiem czasu się zapełni, a wówczas wystarczy jedynie go opróżnić do kosza i założyć z powrotem. 

Czy warto postawić na odkurzacze bezworkowe? 

Odkurzacze bezworkowe cieszą się coraz większym uznaniem i nie dzieje się to bez przyczyny. Wiele osób podkreśla chociażby dużą wygodę ich użytkowania – w większości przypadków pojemnik na kurz jest przezroczysty, wobec tego stale możemy kontrolować poziom jego zapełnienia bez potrzeby demontowania go i zaglądania do środka urządzenia. Warto też dodać, że o ile odkurzacz tradycyjny, gdy zbliża się do maksymalnych możliwości worka, może nieco stracić na sile, o tyle odkurzacz bezworkowy przez cały czas trwania pracy będzie wykazywał się taką samą mocą ssania, nawet jeśli moment opróżnienia zbiornika jest już bliski. 

Czasami można spotkać się z opiniami, że odkurzacze bezworkowe są głośniejsze niż ich klasyczne odpowiedniki. Tymczasem z powodzeniem możemy znaleźć urządzenia, które są nie tylko wydajne, ale także ciche. Przykładem jest odkurzacz bezworkowy 600 EL61H4SW od firmy Electrolux. To nowoczesne urządzenie, które gwarantuje prostą obsługę, w tym bezproblemowe i błyskawiczne opróżnianie pojemnika na kurz. W zestawie z tym modelem znajdziemy filtr wielokrotnego użytku Allergy Plus, który wyłapuje drobne cząstki. Odkurzacz wyróżnia się dużą mocą i aż sześciostopniowym systemem filtracji, tak by wychwytywać 99,99% mikrocząsteczek kurzu. Warto też wspomnieć, że przemyślany design sprawia, że odkurzaczem łatwo się manewruje, a niewielkie rozmiary znacząco ułatwiają przechowywanie. 

Należy też podkreślić, że wiele odkurzaczy bezworkowych odznacza się dużą mocą, i to nawet w przypadku powierzchni twardych czy odkurzania dywanów. W związku z tym możemy być pewni, że niezależnie od tego, jak urządzone jest nasze mieszkanie lub dom, możemy bardzo efektywnie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i cieszyć perfekcyjnie czystą przestrzenią. 

Jak wybrać odkurzacz bezworkowy? 

Na rynku zdecydowanie nie brakuje odkurzaczy bezworkowych, a każdy model różni się od siebie poszczególnymi parametrami. Pamiętajmy zatem, by zdecydować się na urządzenie, które w pełni odpowiada naszym potrzebom. Pod uwagę wziąć należy m.in.: 

  • jakość i rodzaj zastosowanych filtrów – powszechnie wykorzystywane są filtry HEPA i EPA; 
  • wielkość pojemnika na kurz – jest to uzależnione od tego, jak duży metraż chcemy sprzątać przy pomocy zakupionego odkurzacza; 
  • moc silnika i siłę ssania; 
  • przewidywany pobór energii; 
  • obecność dodatkowych akcesoriów, np. końcówek przeznaczonych do odkurzania konkretnych powierzchni. 

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds