Dlaczego warto śledzić notowania giełdowe?

Dlaczego warto śledzić notowania giełdowe?

Inwestowanie w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należy do jednej z najczęściej wybieranych form lokowania nadwyżek kapitału. Internet oraz powszechny dostęp do informacji sprawił, że współczesne inwestowanie w akcje jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze 20 lat temu. Niemniej jednak każdy, nawet mały inwestor indywidualny potrzebuje od czasu do czasu sprawdzić notowania i wyniki swoich inwestycji. Gdzie może to zrobić oraz jak do notowań podchodzą różne grupy inwestorów? O tym piszemy poniżej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czym są notowania giełdowe i z jakich składają się elementów

Zgodnie z definicją jest to ustalenie kursu, jaki akcje mają w danym dniu. Ustala się go na podstawie napływających danych o popycie i podaży (ilości chętnych do zakupu i sprzedaży). W ustalaniu kursu udział ma również tzw. obrót na akcjach danej spółki. Duży obrót świadczy o zainteresowaniu walorami danej spółki.
Co istotne notowania nie dotyczą tylko i wyłącznie rynku akcji. Do systemu notowań zaliczamy również obligacje, certyfikaty inwestycyjne, prawa poboru czy prawa do nowych akcji. Można pokusić się o stwierdzenie, że notowania giełdowe to barometr sytuacji na rynku finansowym. A z jakich konkretnych elementów się składają?

  • kurs odniesienia,
  • zmiana procentowa,
  • ilość zleceń (wysłanych zleceń kupna/sprzedaży za daną cenę),
  • wolumen, czyli inaczej liczba akcji w ramach zleceń kupna lub sprzedaży,
  • kupno,
  • sprzedaż,

Notowania GPW można śledzić z dowolnego miejsca na świecie

Rozwój technologii sprawił, że korzystając ze smartfona z dostępem do internetu możemy śledzić notowania WIG z dowolnego miejsca na świecie. Inwestując tylko w największe spółki giełdowe można też ograniczyć swój wybór i śledzić jedynie notowania WIG 20. Wszystko zależy od naszych preferencji i horyzontu czasowego.

Inwestorzy bywają bowiem różni. Niektórzy kupują akcje długoterminowo. Wybierają daną spółkę, np. PKN Orlen, PKO BP, KGHM, PGNIG i trzymają akcje miesiącami a bywa, że latami. Dla części z nich nie są ważne nawet codzienne zmiany kursów a poziom wypłacanej przez daną spółkę dywidendy. Mówimy wówczas o spółkach dywidendowych, które regularnie dzielą się z inwestorami częścią wypracowanego zysku.

Inna grupa inwestorów patrzy na inwestycję w akcje w średnim horyzoncie czasowym np. kilku miesięcy. Osoby takie obserwują notowania wybranych spółek i dokonują zakupu ich akcji, jeśli uznają, że cena znajduje się na atrakcyjnie, niskim poziomie. Następnie śledzą notowania, ale dają sobie czas na podjęcie decyzji o ewentualnym wyjściu z inwestycji.

Day trading a notowania 14 48

Na rynku spotkamy również inwestorów podchodzących do swoich inwestycji ekstremalnie krótkoterminowo.
Tzw. day trading to strategia polegająca na kupnie i sprzedaży walorów spółek w ramach jednej sesji giełdowej.
Dla takich inwestorów otwarcie notowań to okazja natychmiastowych zakupów, a następnie czas na śledzenie napływających informacji, obserwowanie wyników, tak aby móc sprzedać akcje tego samego dnia. Spore wahania kursów, jakie mają miejsce w przypadku części spółek sprawiają, że każda pozornie niewielka zmiana może być okazją do realizacji wypracowanego zysku. O takich inwestorach mówi się, że są spekulantami. Nie lubią i chcą wiązać się z akcjami. Traktują akcje jak sposób do szybkiego zarobku.
Nie sposób oczywiście ująć wszystkich zawiłości notowań w ramach jednego, krótkiego artykułu. Przed podjęciem decyzji o wejściu na rynek możesz, a nawet powinieneś drogi czytelniku sięgnąć do lektury poradników z zakresu podstaw inwestowania na giełdzie. Technologia ułatwia podejmowanie decyzji, ale to od inwestora zależy w jakie aktywa, jakie kwoty, na jaki okres jest w stanie zainwestować.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds