W jaki sposób można wystawić e-receptę online?

W jaki sposób można wystawić e-receptę online?

E-recepta online jest wygodnym rozwiązaniem, z którego skorzystać można w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, gdy pilnie potrzebujemy leków. By ją otrzymać od lekarza, należy jednak spełnić wcześniej pewne warunki. Co należy zrobić, by lekarz mógł nam wystawić e-receptę przez Internet i w jaki sposób można ją potem zrealizować?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

E-recepta online – co to jest?

E-receptami nazywa się recepty elektroniczne, które wraz z cyfryzacją w polskiej służbie zdrowia, stały się podstawową formą przepisywania leków. Co to e-recepta wystawiana online? To w zasadzie ten sam dokument, jednak pacjentowi wystawiany jest on na odległość, po wcześniejszych konsultacjach przez Internet. Oznacza to, że pacjent może skonsultować się z lekarzem ze swojego domu, w przerwie pracy, na wyjeździe, wakacjach, czy na spacerze. Wystarczy do tego jedynie urządzenie z dostępem do Internetu, co w dzisiejszych czasach jest standardem.

Zaletą e-recept online jest niewątpliwie nie tylko możliwość ich otrzymania z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. To również możliwość kontaktu z lekarzem od ręki, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty, czy też zmiany swoich planów i ich dostosowywania do godzin pracy lekarza. Takie rozwiązanie to również większe poczucie dyskrecji i swobody, co przy niektórych wstydliwych schorzeniach może być bardzo cenne.

Jak wystawić e-receptę przez Internet?

Obecnie e-recepta online może być wystawiona na wielu stronach portali medycznych oferujących zdalne konsultacje, w tym na przykład na naszarecepta.pl. Aby recepta przez Internet mogła być pacjentowi wystawiona, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, aby lekarz mógł otworzyć swój program do recept online, pacjent powinien mieć wyraźne wskazania i brak przeciwwskazań do terapii. Można to sprawdzić na podstawie wywiadu, który w tym przypadku zastępowany jest przez formularz medyczny – e-recepta online wystawiona będzie po jego analizie.

Wystawianie e-recept przez Internet jest darmowe, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, co to jest e-recepta przez Internet. Darmowe jednak nie zawsze są konsultacje z lekarzem, których efektem może być wystawienie e-recepty. Decydując się na prywatne konsultacje lekarskie przez Internet, należy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty. Zazwyczaj jednak jej koszt jest mniejszy niż cena prywatnej wizyty stacjonarnej u lekarza, mimo że konsultacja w sieci odbywa się praktycznie od ręki.

Internetowa e-recepta – w jaki sposób działa?

E-recepta online działa dokładnie w taki sam sposób jak wystawiana stacjonarnie elektroniczna recepta. Obowiązują dokładnie te same zasady odnośnie tego, jak wystawić e-receptę online i stacjonarnie. Podobnie również wygląda kwestia tego, jak działa e-recepta Internetowa i stacjonarna. Są to te same dokumenty, które po prostu różnią się formą kontaktu z lekarzem, która poprzedza ich wystawienie.

Realizacja e-recept online w aptekach przebiega standardowo i nikt nie powinien mieć już obecnie z tym problemu. W momencie wystawienia pacjentowi dokumentu uprawniającego do zakupu leków wydawanych z przepisu lekarza pacjent otrzymuje SMS z kodem oraz wiadomość e-mail z receptą. Sposób realizacji e-recepty można dostosować do własnych potrzeb:

  • Można skorzystać z kodu SMS. Jest on czterocyfrowy i wymaga podyktowania farmaceucie w aptece, a jako forma uwierzytelnienia występuje tu numer PESEL osoby, która receptę otrzymała.
  • Można skorzystać z kodu kreskowego e-recepty. Ten dostępny jest na jej wydruku informacyjnym, do którego pacjent ma dostęp z poziomu swojej skrzynki e-mail, IKP czy dedykowanej aplikacji. Wybranie tego sposobu nie wymaga dodatkowego uwierzytelnienia, by kupić leki.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds