Domowy test na Covid-19 — szybkie rozwiązanie w trudnych czasach [Domowe laboratorium]

Domowy test na Covid-19 — szybkie rozwiązanie w trudnych czasach [Domowe laboratorium]

Od 1 kwietnia w aptekach i punktach wymazów nie znajdziemy darmowych testów antygenowych na Covid-19. Taki test może zlecić lekarz w uzasadnionym wypadku. Jednak na rynku nadal dostępne są domowe testy, które mogą dostarczyć wiedzy na temat zachorowalności. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zniesienie większości obostrzeń i mniejsza liczba wykonywanych testów na SARS-CoV-2 dla wielu osób oznacza powrót do normalności. Nie można jednak zapominać, że pandemia wciąż jest obecna i wirus dalej może być niebezpieczny. Szczególnie narażone są osoby starsze z wielochorobowością i obniżoną odpornością. Zniesienie izolacji i kwarantanny zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego ze względów bezpieczeństwa istotna jest wiedza na temat zachorowalności, aby chronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem. Pomóc w tym może domowy test na covid, umożliwiający wykrycie wirusa i podjęcie odpowiednich działań.

Koniec z ogólnodostępnymi testami antygenowymi

Od 1 kwietnia zostały zamknięte mobilne punkty pobrań. Testów antygenowych nie wykonamy również w laboratoriach i aptekach. Niedostępny jest także internetowy formularz zgłaszający na testy. Na badanie może skierować jedynie lekarz POZ., jeżeli wymaga tego diagnostyka. Oznacza to, że osoby z lekkimi objawami bądź bezobjawowe nie będą kierowane na badania. Lekarz może zdiagnozować pacjenta na podstawie stanu zdrowia bez konieczności kierowania go na test. Ponadto 28 marca został zniesiony obowiązek wykonywania testów przed wyjazdem do sanatorium lub przyjęciem do szpitala. W praktyce oznacza to więcej niezdiagnozowanych zachorowań i większe ryzyka kontaktu z osobą zarażoną. Na szczęście domowy test na Covid-19 może wykryć wirusa SARS-Cov-19 i umożliwić osobie zarażonej ograniczenie kontaktów z osobami narażonymi na cięższy przebieg. Może być także pomocny w podjęciu decyzji o skontaktowaniu się z lekarzem. Należy pamiętać, że w przypadku osób starszych choroba może mieć cięższy przebieg.

Jak działa domowy test na Covid

Domowe testy mają na celu wykrycie białka wirusa znajdującego się w wydzielinach nosa lub gardła. Test na Covid do nosa taki jak np. COVID-19 Antygen wykrywa wirusa w ciągu 7 dni od wystąpienia objawów lub bezobjawowo w przypadku podejrzenia zarażenia. Badanie może zostać przeprowadzone w warunkach domowych przez osoby dorosłe, a także dzieci od 2 roku życia. Do badania konieczne jest pobranie wydzieliny z przedniej części nosa. Osoby dorosłe mogą wykonać test samodzielnie, jednak w przypadku dzieci konieczny jest nadzór lub pomoc osoby dorosłej. Domowy test na Covid może w różny sposób informować o zakażeniu np. poprzez pojawienie się kolorowego paska jak w przypadku testu do nosa.

Przed wykonaniem testu zawsze konieczne jest dokładne przeczytanie ulotki — na testach jest dokładna instrukcja dotycząca sposobu użytkowania i sposobu przechowywania. Domowy test może być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób mających kontakt z osobami zarażonymi i pragnących zapewnić bezpieczeństwo najbliższym.

Jak się przygotować do domowego testu na Covid

Tak samo, jak w przypadku testów z krwi, przed przystąpieniem do badania, należy się odpowiednio przygotować, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Przede wszystkim nie należy używać żadnych preparatów do nosa dwie godziny przed badaniem. Przed przystąpieniem do pobrania próbki konieczne jest umycie rąk wodą z mydłem lub użyć płynu do dezynfekcji. Zawsze należy sprawdzić datę ważności produktu. Każdy domowy test na Covid wykonuje się w podobny sposób, zbierając wymaz z gardła lub nosa. Jednak konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją i stosowanie się do wskazówek producenta. W innym przypadku test może dać fałszywy wynik. Czasami konieczne jest powtórzenie testu — zwłaszcza gdy wynik wyszedł negatywny, a objawy się utrzymują.

Gdzie kupić domowe testy na Sars-CoV-2

Domowe testy dostępne są w większości aptek. Jednak w przypadku podejrzenia zarażenia lepiej taki test zakupić z dostawą do domu, aby uniknąć kontaktu z ludźmi. Domowy test na Covid-19 można także zamówić ze sprawdzonych stron zajmujących się sprzedażą testów diagnostycznych takich jak domowelaboratorium.pl. Najbardziej wiarygodne są testy wykonywane z nosa jak np. COVID-19 Antygen lub gardła. Testy wykrywające wirusa w ślinie mogą dawać wynik niejednoznaczny.

test-covid-

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Ciśnieniomierz kieszonkowy dla seniora i nie tylko [Model Controly zmieści się w torebce]

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy oraz metody leczenia [TEST DOMOWY NA KREW UTAJONĄ]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds