Dzikie w mieście. Światowy Dzień Bioróżnorodności

Dzikie w mieście. Światowy Dzień Bioróżnorodności

Dzikie w mieście to akcja na rzecz zwierząt, które żyją w miastach.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Już od dawna zwierzęta odkryły, że ludzi w miastach nie zawsze je zjadają. Mało tego czasami nawet tworzą dla nich środowisko wygodniejsze do życia niż w warunkach naturalnych.

Świetnym przykładem zwierzęcia mieszkającego wspólnie z ludźmi są oczywiście gryzonie. Szacuje się, że we Wrocławiu gryzoni jest więcej niż ludzi. Sieć kanałów, stare piwnice i łatwy dostęp do pożywienia w śmietnikach spowodowały, że szczury wybrały sobie za siedlisko właśnie miasto.

Dzikie kaczki i łabędzie

Dzikie w mieście

ozdoba parków i stawów, © Jerzy Dudzik

W miastach takich jak Wrocław, duża ilość zbiorników wodnych, rozległe tereny podmokłe to idealne warunki dla kaczek i łabędzi. Na dodatek ludzie najpierw pokazują dzieciom jak to ładnie kiedy po stawie pływają sobie kaczuszki,  a później na obiad taką kaczkę zjadają.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Kocham przyrodę

W ramach ogromnej miłości do przyrody ludzie budują sobie po dwa domy jeden w mieście, drugi mają pod lasem, a większość czasu spędzają, jeżdżąc samochodem, lub w biurze. Za to w niedziele pędzą do tego domu pod lasem kilkadziesiąt kilometrów, by zwalczać komary i gryzonie i przywozić do miasta insekty. To ich uszczęśliwia. 

Bioróżnorodność

Dzikie w mieście

Dzikie składowisko nad brzegiem stawu, ©Jerzy Dudzik

Miasta są coraz częściej zasiedlane przez różne gatunki zwierząt. Już nie tylko ptaki mieszkają w parkach i szczury w piwnicach, ale także lisy można spotkać w mieście. Systematycznie rozjeżdżamy samochodami  jeże i żaby, a nawet zdarzają się kolizje z dzikami. W coraz większych miastach, by obniżyć temperaturę, by usuwać spaliny, sadzi się drzewa i laski, buduje parki. Dzikie zachowania ludzi można zobaczyć nad każdym zbiornikiem wody.  Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Ogrody na dachach

Dużą ilość zieleni w mieście zauważyły zwierzęta i doszły do wniosku, że to ludzi specjalnie dla nich sadzą drzewa i krzaki, pielęgnują parki, a pod miastem w jednym miejscu składają odpadki, by zwierzętom było wygodnie. Nic tak nie przyciąga zwierząt i ludzi jak dobra wyżerka i najlepiej darmowa. W wielu miastach świata na dachach ustawia się ule dla pszczół, a na balkonach uprawia zioła. Akcja dzikie w mieście ma pomóc we wzajemnych relacjach.

Coraz większe miasta nadal przyciągają zwierzęta. We Wrocławiu ZOO Wrocław i Urząd Miejski organizują akcję edukacyjną dla dzieci w okolicy Wroclavii. Tam dowiecie się więcej, jak dbać o dzikie zwierzęta w mieście, jak z nimi współżyć.

Przypomnij sobie, jak świętować.

Dzień Niezapominajki. Nie zapomnij świętować

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.