Dzikie w mieście. Światowy Dzień Bioróżnorodności

Dzikie w mieście. Światowy Dzień Bioróżnorodności

Dzikie w mieście to akcja na rzecz zwierząt, które żyją w miastach.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Już od dawna zwierzęta odkryły, że ludzi w miastach nie zawsze je zjadają. Mało tego czasami nawet tworzą dla nich środowisko wygodniejsze do życia niż w warunkach naturalnych.

Świetnym przykładem zwierzęcia mieszkającego wspólnie z ludźmi są oczywiście gryzonie. Szacuje się, że we Wrocławiu gryzoni jest więcej niż ludzi. Sieć kanałów, stare piwnice i łatwy dostęp do pożywienia w śmietnikach spowodowały, że szczury wybrały sobie za siedlisko właśnie miasto.

Dzikie kaczki i łabędzie

Dzikie w mieście

ozdoba parków i stawów, © Jerzy Dudzik

W miastach takich jak Wrocław, duża ilość zbiorników wodnych, rozległe tereny podmokłe to idealne warunki dla kaczek i łabędzi. Na dodatek ludzie najpierw pokazują dzieciom jak to ładnie kiedy po stawie pływają sobie kaczuszki,  a później na obiad taką kaczkę zjadają.

Reklama Reklama PolisyTravel

Kocham przyrodę

W ramach ogromnej miłości do przyrody ludzie budują sobie po dwa domy jeden w mieście, drugi mają pod lasem, a większość czasu spędzają, jeżdżąc samochodem, lub w biurze. Za to w niedziele pędzą do tego domu pod lasem kilkadziesiąt kilometrów, by zwalczać komary i gryzonie i przywozić do miasta insekty. To ich uszczęśliwia. 

Reklama Reklama SU Bałtyk

Bioróżnorodność

Dzikie w mieście

Dzikie składowisko nad brzegiem stawu, ©Jerzy Dudzik

Miasta są coraz częściej zasiedlane przez różne gatunki zwierząt. Już nie tylko ptaki mieszkają w parkach i szczury w piwnicach, ale także lisy można spotkać w mieście. Systematycznie rozjeżdżamy samochodami  jeże i żaby, a nawet zdarzają się kolizje z dzikami. W coraz większych miastach, by obniżyć temperaturę, by usuwać spaliny, sadzi się drzewa i laski, buduje parki. Dzikie zachowania ludzi można zobaczyć nad każdym zbiornikiem wody.  Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Ogrody na dachach

Dużą ilość zieleni w mieście zauważyły zwierzęta i doszły do wniosku, że to ludzi specjalnie dla nich sadzą drzewa i krzaki, pielęgnują parki, a pod miastem w jednym miejscu składają odpadki, by zwierzętom było wygodnie. Nic tak nie przyciąga zwierząt i ludzi jak dobra wyżerka i najlepiej darmowa. W wielu miastach świata na dachach ustawia się ule dla pszczół, a na balkonach uprawia zioła. Akcja dzikie w mieście ma pomóc we wzajemnych relacjach.

Coraz większe miasta nadal przyciągają zwierzęta. We Wrocławiu ZOO Wrocław i Urząd Miejski organizują akcję edukacyjną dla dzieci w okolicy Wroclavii. Tam dowiecie się więcej, jak dbać o dzikie zwierzęta w mieście, jak z nimi współżyć.

Przypomnij sobie, jak świętować.

Dzień Niezapominajki. Nie zapomnij świętować

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds