Zielone Światki, czy może święto początku lata
To właściwie idealny czas, by świętować w naszym regionie święto początku lata.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Już po zimnych ogrodnikach, wszystko zasiane, teraz tylko niech systematycznie kropi deszcz, to będzie urodzaj. W słoneczne dni aż chce się żyć. Na parkowych ławeczkach przytulają się młodzi, co w sercu mają maj a w oczach serduszka. Nawet na trawie można już przysiąść i posłuchać bzykania w pobliskim krzaczku. To owady pilnie się uwijają. Tam jakaś sikorka będzie chciała nazbierać larw i gąsienic, by młode w gnieździe nakarmić, ale to tylko pomoże młodym jeszcze liściom na drzewach i krzewach.
Spis Treści
Kochamy świętować
Był czas, kiedy ludzie nie używali kalendarza, za to świętowali w ciągu roku ważne dni powiązane ze zmieniającą się przyrodą. Zielne Światki, albo święto początku lata, były wstępem do ciepłych letnich dni. W brzuchu na przednówku burczało, ale była nadzieja, że za miesiąc już będzie syto.
Niektórzy uważają, że Zielone Świątki to czas docenienia roli kobiet. Rodząca się do pełni życia wraz z pełną wiosną przyroda jest niewątpliwie pierwiastkiem żeńskim. To właśnie w maju można było palić ogniska i popisywać się tężyzną w skakaniu przez ogień. To w maju łatwiej splatać wianki , niż w trzeciej dekadzie czerwca. I niby skąd ludzie zajmujący się rolnictwem mieli wiedzieć kiedy jest równonoc czy przesilenie letnie. To zbyt skomplikowana wiedza jak na rolnika.
Każdy świętuje jak umie
W wielu miejscach Polski od takiej porze roku zaczynały się już letnie wypasy bydła i owiec. To świetna okazja, by przed wyruszeniem na pastwiska bawić się podczas święta początku lata. Jak poszperacie w Internecie, to zobaczycie, jak różne były zielonoświątkowe zwyczaje w regionach. Mogły to być słupy majowe, mogło być chodzenie z maikiem, co opisywała Maria Konopnicka tutaj , albo wybory króla pasterzy.
Święto początku lata
Wizerunki i posążki kobiet z czasów starożytnych znajdziecie w wielu muzeach. Nie wszystkie są jak Wenus z Milo. Te starożytne mają wyraźnie podkreślone płciowe cechy kobiece. Mówią o nich boginie płodności. Takie były te świata początku lata w czasach, gdy już po siewie, wyprowadzano zwierzęta na letnie pastwiska. Ludy rolnicze od Zielonych Światek zaczynały wypasanie w górach. Dlatego w różnych miejscach świata te wypadały kiedyś w maju. Po upowszechnieniu kalendarza to w wigilię świętojańską zaczęto odprawiać różne ludowe igrce związane ze świętem początku lata. Aż w końcu w 1931 roku ludowcy przejęli święto jako swoje.
Kiedy zmieniają się bogowie za sprawą możnych tego świata, to i różne prastare zwyczaje tracą na znaczeniu. Jedna religia zastępuje inną, a tradycja gubi się w dopasowywaniu. W końcu jednak każdy święto początku lata obchodzi tak, jak chce. I kiedy chce.
Sprawdź jak świętują w Austrii.
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024