Zielone Światki, czy może święto początku lata

Zielone Światki, czy może święto początku lata

To właściwie idealny czas, by świętować w naszym regionie święto początku lata.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

święto początku lata

ciepły kwiecień, mokry maj, © Jerzy Dudzik

Już po zimnych ogrodnikach, wszystko zasiane, teraz tylko niech systematycznie kropi deszcz, to będzie urodzaj. W słoneczne dni aż chce się żyć. Na parkowych ławeczkach przytulają się młodzi, co w sercu mają maj a w oczach serduszka. Nawet na trawie można już przysiąść i posłuchać bzykania w pobliskim krzaczku. To owady pilnie się uwijają. Tam jakaś sikorka będzie chciała nazbierać larw i gąsienic, by młode w gnieździe nakarmić, ale to tylko pomoże młodym jeszcze liściom na drzewach i krzewach.

Kochamy świętować

Był czas, kiedy ludzie nie używali kalendarza, za to świętowali w ciągu roku ważne dni powiązane ze zmieniającą się przyrodą.  Zielne Światki, albo święto początku lata, były wstępem do ciepłych letnich dni. W brzuchu na przednówku burczało, ale była nadzieja, że za miesiąc już będzie syto.

Niektórzy uważają, że Zielone Świątki to czas docenienia roli kobiet. Rodząca się do pełni życia wraz z pełną wiosną przyroda jest niewątpliwie pierwiastkiem żeńskim. To właśnie w maju można było palić ogniska i popisywać się tężyzną w skakaniu przez ogień. To w maju łatwiej splatać wianki , niż w trzeciej dekadzie czerwca. I niby skąd ludzie zajmujący się rolnictwem mieli wiedzieć kiedy jest równonoc czy przesilenie letnie. To zbyt skomplikowana wiedza jak na rolnika.

Reklama Reklama PolisyTravel

Każdy świętuje jak umie

święto początku lata

maik może przybierać różne formy, fot.© Jerzy Dudzik

W wielu miejscach Polski od takiej porze roku zaczynały się już letnie wypasy bydła i owiec. To świetna okazja, by przed wyruszeniem na pastwiska bawić się podczas święta początku lata. Jak poszperacie w Internecie, to zobaczycie, jak różne były zielonoświątkowe zwyczaje w regionach. Mogły to być słupy majowe, mogło być chodzenie z maikiem, co opisywała Maria Konopnicka  tutaj , albo wybory króla pasterzy.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Święto początku lata

Wizerunki i posążki kobiet z czasów starożytnych znajdziecie w wielu muzeach. Nie wszystkie są jak Wenus z Milo. Te starożytne mają wyraźnie podkreślone płciowe cechy kobiece. Mówią o nich boginie płodności. Takie były te świata początku lata w czasach, gdy już po siewie, wyprowadzano zwierzęta na letnie pastwiska. Ludy rolnicze od Zielonych Światek zaczynały wypasanie w górach. Dlatego w różnych miejscach świata te wypadały kiedyś w maju. Po upowszechnieniu kalendarza to w wigilię świętojańską zaczęto odprawiać różne ludowe igrce związane ze świętem początku lata. Aż w końcu w 1931 roku ludowcy przejęli święto jako swoje.

Kiedy zmieniają się bogowie za sprawą możnych tego świata, to i różne prastare zwyczaje tracą na znaczeniu. Jedna religia zastępuje inną, a tradycja gubi się w dopasowywaniu. W końcu jednak każdy święto początku lata obchodzi tak, jak chce. I kiedy chce.

Sprawdź jak świętują w Austrii.

1 Maj w Alpach. Wiesz jak świętują?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds