Jaki rower elektryczny wybrać dla seniora?

Jaki rower elektryczny wybrać dla seniora?

Rower to środek transportu, dzięki któremu można się wygodnie poruszać po miastach i różnych terenach rekreacyjnych. Szybko można dojechać do sklepu, czy do fryzjera. W wielu aglomeracjach można korzystać z bardziej rozbudowanych tras rowerowych, które pozwolą na ominięcie korków i zatłoczonej komunikacji miejskiej. Jednak starsze osoby mogą mieć pewną trudność w poruszaniu się tradycyjnym rowerem, dlatego bardzo dobrą alternatywą z pewnością będą rowery elektryczne dla seniora. Warto wiedzieć jaki model wybrać i o czym pamiętać podczas zakupu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rower tradycyjny a rower elektryczny 

W tradycyjnym rowerze poruszanie się zależy od siły mięśni. Aby pojazd mógł się poruszać, należy pedałować. Natomiast w rowerze elektrycznym dodatkowo można wykorzystać silnik. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taki rower może być używany do 25 km/h.

Moc napędu roweru elektrycznego jest ograniczona, ale pozwala ona ograniczyć konieczność wykorzystywania siły mięśni. Takie pojazdy mogą być szczególnie przydatne dla osób niepełnosprawnych, a także dla starszych, które nie są w stanie napędzać roweru jedynie siłą mięśni. Dzięki wykorzystaniu roweru elektrycznego mogą oni dbać o utrzymaniu kondycji. Rower elektryczny ogranicza wysiłek. Dzięki niemu z powodzeniem można udać się na ciekawą wycieczkę, czy można załatwić codzienne obowiązki. Tego typu rower sprawdzi się, więc idealnie dla starszej osoby. Przeczytaj i sprawdź jaki rower elektryczny będzię odpowiedni dla seniora.

W jaki sposób wybrać rower elektryczny dla seniora? 

Podczas wybierania roweru elektrycznego trzeba przede wszystkim określić jego konstrukcję. Silnik w takim pojeździe może być umieszczony na różne sposoby. Wyróżnić można napędy na przednie koło, na tylne koło lub napędy centralne.

W rowerach, które wykorzystuje się do ruchu miejskiego zazwyczaj wykorzystany jest napęd na przednie koło. W takim wypadku ważniejsza jest siła docisku niż stabilność roweru.

Natomiast w rowerach elektrycznych, które wykorzystuje się do jazdy po gorszym i bardziej wymagającym terenie, stosuje się napęd na tylne koło. Pozwala on przesunąć środek ciężkości, tak aby poprawić trakcję i zwrotność roweru.

Kiedy w rowerze zastosowany jest napęd centralny, konieczne jest wykorzystanie specjalnej ramy. Takie modele są o wiele droższe, jednak umożliwiają równomierne rozłożenie obciążenia na koła, tak aby wydłużyć czas użytkowania.

Bateria w rowerze elektrycznym

W rowerach elektrycznych wykorzystuje się akumulatory, które odpowiadają za gromadzenie energii. Wybrać można bardzo różne typy baterii np. baterie żelowe, czy litowo – jonowe. Poszczególne baterie pozwalają na przejechanie bardzo różnych odcinków drogi.

Baterie kwasowo – ołowiowe umożliwiają przejechanie ponad 30 kilometrów, natomiast dłuższe trasy można pokonywać na rowerach elektrycznych, które są wyposażone w baterię litowo – jonową. Można na nich przejechać nawet ponad sto kilometrów.

Wybierając baterię, warto także wziąć pod uwagę jej masę, będzie ona miała wpływ na łączną masę roweru. Warto także wspomnieć, że dane akumulatory mają swoją żywotność. Podczas zakupów trzeba także zwrócić uwagę na szybkość ładowania baterii. Jest to bardzo ważna kwestia w codziennym funkcjonowaniu.

Rower elektryczny to idealny pojazd dla seniora. Dzięki niemu można pokonywać wybrane trasy bez większego zmęczenia. Jednocześnie model tego typu pozwala ominąć korki i zadbać o swoją kondycję. Rower jest bardzo lekki, dlatego z pewnością nie sprawi on żadnych problemów w poruszaniu się.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds