Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Cykliczne wydarzenie, Europejskie Dni Dziedzictwa zaczynają się w weekend 9 września.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto kultury, które co roku gromadzi uczestników w 50. krajach Europy. W ramach tej inicjatywy odbywają się różnorodne wydarzenia: wystawy, konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy, rajdy i wiele innych. Wszystko to po to, aby szerzyć wiedzę na temat historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego. Inicjatywa ta ma przede wszystkim integrować społeczność na poziomie lokalnym i międzynarodowym, a przy tym rozpowszechniać kulturę lokalną, regionalną i narodową.

Hasło na 2023

Tegorocznej 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa towarzyszy hasło: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Związane jest ono z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO dotyczącej ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Opolskie

Europejskie Dni Dziedzictwa inaugurujemy warsztatami plecionkarskimi, które odbędą się w miejscowości Chróścice na ul. Koszykarzy 9 września. W tym roku plecionkarstwo na Śląsku Opolskim zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa, dlatego idziemy w tym kierunku. Będą również warsztaty zielarskie. Jest to kolejna tradycja, która również została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa – mówił Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. – Dzień wcześniej, 8 września, zapraszam do GOK-u na warsztaty hafciarskie. To będzie taki przedsmak tego, co zadzieje się w sobotę w Chróścicach. Na oba rodzaje warsztatów obowiązują zapisy, gdyż lista osób biorących w nich udział jest ograniczona. Dodam jeszcze, że tego dnia atrakcją w Chróścicach będą również koncerty trzech zespołów folklorystycznych. Ponadto w październiku zaplanowaliśmy cztery warsztaty plecionkarskie. Chcemy dotrzeć do wszystkich osób, które chcą posmakować plecionkarstwa albo do tych, które kiedyś miały już może z plecionkarstwem kontakt.

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w sobotę 9 września o g. 11:00 odbędzie się spotkanie poświęcone różnego rodzaju wyrobom cukierniczym, które były wytwarzane w Świdnicy i jej najbliższym otoczeniu na przestrzeni wielu stuleci, a o g. 12:00 warsztaty cukiernicze.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Ossolineum

Ekspozycja jest pierwszą publiczną prezentacją znaleziska z 2022 r. i wyjątkową okazją do poznania historii pieniądza.

To pierwsze od ponad 100 lat odkrycie dużego zespołu monet z XIII wieku na Dolnym Śląsku, w czasie, gdy przeżywał on tzw. rewolucję handlową. Był to czas szybkich przemian stosunków społecznych i gospodarczych, rozpowszechnienia się użytku pieniądza i powstanie warstwy ludzi utrzymujących się z handlu i udzielania pożyczek.

Wcześniej odkryte skarby zaginęły podczas II wojny światowej, a publikacje na ich temat nie spełniają standardów współczesnych badań.

Odnalezione monety z Łagiewnik to brakteaty, czyli monety jednostronnie bite z cienkiej srebrnej blaszki. Wiele z nich posiada wysoką wartość artystyczną, są wartościowymi obiektami badań, a także pięknymi eksponatami.

Sprawdzajcie na Facebooku https://www.facebook.com/EDD.Dolny.Slask co i gdzie się wydarzy.

Ogólnopolskie wydarzenia znajdziecie https://edd.nid.pl/wydarzenia/

I teraz już wiecie, jak zaplanować ten i następny weekend.

Szaleństwo rokoka. Wystawa na jubileusz 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds