Festiwal teatralny Dialog-Wrocław

Festiwal teatralny Dialog-Wrocław

Za kilka dni zaczyna się Dialog-Wrocław.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

20 lat festiwalu Dialog-Wrocław

Pani Krystyna Meissner przez kilkanaście lat prowadziła Wrocławski Teatr Współczesny. Na zakończenie pracy zostawiła we Wrocławiu festiwal teatralny.

Dialog-Wrocław

Na przestrzeni  20 lat festiwalu teatralnego zdarzyły się odwoływane spektakle i problemy finansowe. Były też protesty różnych środowisk chroniące młodzież przed teatrem i zgorszeniem. Festiwal przetrwał te zawirowania a teatromani i ludzie związani z kulturą uważają, że festiwal jest potrzebny miastu.

Publiczność chce oglądać wyróżnione przedstawienia i spotykać się z twórcami. Bo taka jest formuła tego festiwalu.

W 10 edycji festiwalu w dniach od 11 do 16 października będziemy mogli zanurzyć się w różnych tematach. Na początek „3 siostry” według A. Czechowa w wersji przygotowanej przez Luka Percevala. Ten belgijski reżyser został przez miesięcznik „Teatr” uhonorowany nagrodą imienia Konrada  Swinarskiego przyznawaną  za ten właśnie spektakl.

W kinie Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć na ekranie produkcję z Amsterdamu. Teoretycznie monodram, ale Hans Kesting w tym spektaklu wciela się w większą ilość wariantów swojej postaci. Gra aktorska, reżyseria, pomysły. Tym ten spektakl wyróżnia się i dlatego został zaproszony na festiwal. Wszystko o festiwalu i spotkaniach z twórcami przeczytacie tutaj . Spotkania z twórcami spektakli odbywają się w Barbarze na Świdnickiej w godzinach południowych. Obowiązują zapisy tutaj.

Jaki będzie teatr za kilka lat?

Po doświadczeniach z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, ludzie teatru już wiedzą, że bez widzów nie ma teatru. Aktorzy potrzebują kontaktu wzrokowego z publicznością. Czują na sobie wzrok setek oczu i czerpią z tego energię. Izolacja nakazana przez władze, czy też izolacja dobrowolna, idealnie wpisuje się w dramat Czechowa, którym rozpoczyna się festiwal Dialog-Wrocław. Życie przyniesie pewno nowe rozwiązania techniczne w teatrze.

Czy możemy już cieszyć się z każdej chwili rozmowy twarzą w twarz bez zasłon, masek i dystansu? Czy bez dialogu mogą istnieć zespoły teatralne? Na takie właśnie pytania postarają się znaleźć odpowiedzi organizatorzy i twórcy w czasie 10 edycji festiwalu Dialog-Wrocław.

Karnetów już nie kupicie, ale bilety jeszcze są dostępne.

Rok Różewicza we Wrocławiu

Kategorie
Udostępnij