
Implanty bez względu na wiek? Tłumaczy dr Marcin Graboń z Dental Med
Na implanty można zdecydować się nawet w wieku senioralnym. Przy odpowiedniej opiece stomatologa przeszkodą nie są choroby dziąseł czy osteoporoza. Również osoby z cukrzycą, jeżeli jest leczona i kontrolowana pod okiem diabetologa, bez przeszkód mogą mieć implanty.
Brak zębów nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ale również zdrowotnym, gdyż powoduje zanikanie kości. Dzieje się tak dlatego, że kość przestaje być stymulowana przez żucie podczas jedzenia. Skutkuje to zmianami w wyglądzie twarzy (zapadają się wargi i policzki), pogorszeniem wymowy oraz trudnościami przy spożywaniu pokarmów. Tradycyjne protezy, choć uzupełniają braki, są jednak mało wygodne i niezbyt komfortowe w użytkowaniu. Ruchome uzupełnienia mogą powodować ból podczas użytkowania, nieumocowane protezy są natomiast przestarzałym rozwiązaniem dla osób, które straciły wszystkie zęby. Ich „wydajność” to zaledwie około 30% własnych zębów.
Nowoczesne protezy oparte na implantach najbardziej naturalnie uzupełniają brakujące zęby i zapobiegają zanikowi kości. Dzięki nim można pozbyć się ruchomych uzupełnień protetycznych lub poprawić utrzymanie protez.
Spis Treści
W pełni przywraca zęby
Implanty to tytanowe śruby zastępujące korzeń zęba, które wszczepia się w kość. Jak tłumaczy dr Marcin Graboń z kliniki stomatologicznej Dental Med, dzięki właściwościom tytanu implant zarasta się z kością – następuje tzw. osseointegracja, czyli wytworzenie tkanki kostnej wokoło implantu bez wrastania tkanki włóknistej pomiędzy implant a kość. Do implantów, za pomocą specjalnych elementów tzw. łączników, mocowane są uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, protezy). – Mamy 98% skuteczność wszczepiania implantów, co oznacza, że na sto tylko dwa musieliśmy wszczepić jeszcze raz. Średnia światowa to 94-96% – podkreśla dr Graboń.
Implant to jedyny sposób przywracający w pełni zęba. Za pomocą protez i mostów odtwarza się tylko część koronową, wykorzystując błonę śluzową lub zęby, które trzeba opiłować (w przypadku mostów). Dzięki implantom odtwarza się brakujące zęby, nie uszkadzając sąsiednich.
Krótko i bez bólu
Nie jest to skomplikowany zabieg, wymaga jednak specjalistycznego sprzętu chirurgicznego. Trwa około 30 minut do godziny. Często lekarz usuwa ząb i od razu na jego miejsce wszczepia implant. Od implantacji do momentu przystąpienia do wykonywania pracy protetycznej należy odczekać od około 3 do 6 miesięcy. – Ten czas jest potrzebny, by implant prawidłowo połączył się z kością. Na tym etapie pacjent zaopatrzony jest w tymczasowe uzupełnienie protetyczne zapewniające komfort estetyczny i funkcjonalny – tłumaczy dr Graboń.
Wszczepienie implantu jest bezbolesne, a trwałość implantów trwa praktycznie do końca życia pacjenta. Zagrożeniem dla implantu, podobnie jak dla własnego zęba, jest jedynie zła higiena jamy ustnej. – Jeśli pacjent nie dba o swoje zęby i doprowadzi do tego, że one wypadną, to może także stracić implant. Inne powody utraty implantów są bardzo rzadkie – podkreśla specjalista z Dental Med.
Eksperci implantologii
Dental Med jest rekomendowanym partnerem Nobel Biocare, światowego lidera w implantologii. To prywatna klinika stomatologiczna, działająca we Wrocławiu, obecnie przy ul. Żmigrodzkiej 83, I piętro. Doktor Marcin Graboń od 15 lat zajmuje się implantologią i wykonał ponad 4,5 tys. zabiegów.
W placówce znajduje się również laboratorium protetyczne. Jego zespół tworzą fachowcy, których wiedza i doświadczenie poparte nowoczesnym sprzętem i zastosowaniem cyfryzacji, gwarantuje jakość prac na najwyższym poziomie.
Obecnie zmieniliśmy adres kliniki, znajdujemy się we Wrocławiu na ul: Żmigrodzkiej 83 , I piętro. Serdecznie zapraszamy! – Doktor Marcin Garboń.
Klinika Dental Med – tel. 71 327 63 13, 604 609 012
Artykuł Partnerski
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 26 września, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 26 września, 2023