Czym jest i kiedy należy zrobić rezonans magnetyczny, czyli badanie MRI?

Czym jest i kiedy należy zrobić rezonans magnetyczny, czyli badanie MRI?

Rezonans magnetyczny to w pełni bezpieczne badanie. Nie jest inwazyjne, a także nie sprawia badanemu bólu. MRI wykorzystuje fakt, że nasz organizm ma naturalne, magnetyczne właściwości. Badanie jest oszałamiająco dokładne, a wykonane we wczesnym stadium pozwala bez problemu wykryć raka, a następnie podjąć leczenie. Badaniem tym kontroluje się zwykle okolice głowy, ale także jamy brzusznej, kręgosłupa czy jamy serca. Możliwe jest jednak zrobienie go każdej innej części ciała. Jak długo trwa badanie MRI? Kiedy i jak często je robić? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania-zapraszamy do czytania dalej!

Badanie MRI – na czym polega rezonans magnetyczny?

MRI to sprzęt służący do badania ludzkiego organizmu, który wykorzystuje jego magnetyczne właściwości. Ciało umieszcza się w trakcie badania w 20 000 razy większym niż pole ziemi – polu magnetycznym. Mimo to, rezonans magnetyczny jest w 100% bezpieczny, nieinwazyjny i nie przynosi żadnych negatywnych konsekwencji. Urządzenie działa w oparciu o atomy, posiadające magnetyczne właściwości. Rezonans generuje naprawdę duże pole magnetyczne, którego zadaniem jest poruszenie protonów wodoru znajdujących się w organizmie pacjenta. Wspomniane protony mają za zadanie emitować docierające do urządzenia fale, które są widoczne na ekranie komputera jako obraz narządów wewnętrznych badanego.

Źródło: https://www.united-imaging.eu/pl/products/magnetic-resonance

Zakłócenia i błędny wynik MRI – co może przeszkodzić?

Aby badanie rezonansem magnetycznym było wykonane w poprawny sposób, sygnały jakie wysyłane są z ciała pacjenta poddanego MRI, nie powinny być zakłócone, tzn. na system nie mogą jakkolwiek oddziaływać potencjalne czynniki zewnętrzne. Aby uniknąć ewentualnych zakłóceń, całą aparaturę umieszcza się w tak zwanej  klatce Faradaya.

Rezonans magnetyczny VS Tomografia komputerowa

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się, jaka jest różnica pomiędzy rezonansem magnetycznym, a tomografią komputerową. Odpowiedź jest prosta. Tomograf wytwarza promieniowanie, którego nie ma gdy mówimy o rezonansie.

Czy można wykonywać rezonans magnetyczny określoną liczę razy, np. w roku?

Nie, nie istnieją takie ograniczenia. Jako, że badanie MRI nie ma związku z napromieniowywaniem organizmu – można je powtarzać kiedy tylko istnieje taka potrzeba. Rezonans jest badaniem bezpiecznym, ale stosunkowo drogim. Nie zaszkodzi badanemu, nawet w sytuacji, gdyby wykonywany był bardzo często, jednak ze względów finansowych, wykorzystuje się go, gdy faktycznie istnieją ku temu odpowiednie przesłanki.

Rezonans magnetyczny – jakie są wskazania do wykonywania go?

To skrupulatne i niezwykle szczegółowe badanie, o którym mówimy, jest genialnym narzędziem do diagnostyki szpiku kostnego. Niestety nie jesteśmy w stanie zbadać go wykonując RTG. Rezonans ułatwia rozpoznanie różnego rodzaju nowotworów, a także procesów zapalnych organizmu. Badanie MRI pokazuje pełen obraz układu mięśniowo-szkieletowego, przede wszystkim kręgosłupa, jamy serca, a także brzucha.

Jakie wskazanie mogą być powodem do skierowania pacjenta na rezonans magnetyczny?

Jest ich dość dużo. Można tu wspomnieć m.in. o różnego rodzaju guzach, nowotworach, stwardnieniu rozsianym, a także chorobie Alzheimera i wielu innych.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds