Inhalator na jesienne przeziębienie dla seniora. Typy inhalatorów. Najważniejsze parametry

Inhalator na jesienne przeziębienie dla seniora. Typy inhalatorów. Najważniejsze parametry

Zbliża się jesień, a wraz z nią sezon grypowy i być może kolejna fala Covid-19. W jaki sposób nawilżać drogi oddechowe, aby uniknąć infekcji? Jak sobie pomóc szybko wrócić do zdrowia. Z pomocą przychodzą inhalatory.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jeżeli inhalacja kojarzy ci się z miską i wdychaniem naparu z ziół, to wiedz, jak wiele się w tej kwestii zmieniło. Postęp technologiczny dał nam – inhalator. To urządzenie, które dzięki podaniu roztworu soli fizjologicznej wspomaga nawilżanie błony śluzowej i przynosi ulgę przy jesiennych problemach. Dobrze nawilżone drogi oddechowe lepiej chronią przed patogenami, wysuszone to potencjalne wrota zakażenia. Obok profilaktyki, inhalatory stosujemy także do podawania leków wziewnych w chorobach dróg oddechowych, czyli tzw. nebulizacji.

Jak wybrać najlepszy inhalator dla seniora?

Czy inhalator ma służyć do profilaktycznych jesiennych inhalacji, czy również do podawania leków w chorobach dróg oddechowych, astmie i leczeniu alergii? Jest to istotne, ponieważ nie każdy inhalator jest przystosowany do podawania każdego rodzaju leków.

Typy inhalatorów. Co musisz wiedzieć

Inhalatory pneumatyczne nazywane inaczej tłokowymi rozbijają płyn na mikroskopijne cząsteczki (mgiełkę) z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Z każdym kolejnym wdechem lecznicza substancja coraz głębiej przenika do dolnych dróg oddechowych. Są przeznaczone do wszystkich leków, bez ograniczeń wiekowych.

Inhalatory ultradźwiękowe działają na zasadzie wytwarzania aerozoli leczniczych z wykorzystaniem fal dźwiękowych, są przy tym bardzo ciche. Ale nie można ich jednak stosować do podawania antybiotyków i sterydów.

 

Ultradźwiękowy inhalator do nebulizacji 402AI

Inhalator kompresyjny 405B

 

 

 

 

 

 

 

Inhalatory kompresyjne są łatwe w obsłudze, uniwersalne i wszechstronne. Są przystosowane do podawania większości leków, często również tych, których nie zaaplikujesz inhalatorem ultradźwiękowym.

Inhalatory siateczkowe tzw. MESH marki YUWELL M102, przeciskają roztwór przez drgającą membranę z częstotliwością 100-115 (200) kHz. Przeznaczone są do leków na bazie wody, bardzo cicho pracują, są niezwykle higieniczne, mają niewielkie rozmiary i dodatkowo wyposażone są w funkcję odwrotnej nebulizacji. Można je stosować zarówno do podawania leków podczas choroby, jak i profilaktycznie do nawilżania błon śluzowych. Co istotne – urządzenie zmieści się w niemal każdej torebce i można zabrać je sobą wszędzie.

Inhalator siateczkowy do nebulizacji (Mesh)

Inhalator – ważne parametry

Wielkość wytwarzanych cząstek jest najważniejsza. Od ich średnicy zależy, czy i w którym miejscu dróg oddechowych wchłonie się podany lek. Cząsteczki powinny mieć wielkość 0,5-3 μm – bo tylko wówczas mamy pewność, że substancja lecznicza wchłonie się w pęcherzykach płucnych. Model M102 rozbija lek na cząsteczki o wielkości 2,57 μm, co gwarantuje skuteczności terapii.

Inny ważny parametr to czas nebulizacji. Im większa prędkość nebulizacji, tym czas jej trwania jest krótszy. Specjaliści twierdzą jednak, iż u dzieci skuteczniejsza będzie wolniejsza inhalacja niż w przypadku dorosłych.

Poradnik opracowany został we współpracy z firmą Timago dystrybutorem i producentem sprzętu medycznego, w tym inhalatorów do inhalacji i nebulizacji.

Artykuł partnerski


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco!  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Kiedy chrapanie staje się chorobą – wylecz bezdech senny z aparatem CPAP

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds