Jak dbać o buty zamszowe?

Jak dbać o buty zamszowe?

Zamszowe kozaczki, botki czy czółenka są bardzo eleganckie i stylowe. Aby jednak zachować ich estetyczny wygląd na długo, konieczne jest systematyczne czyszczenie i pielęgnacja obuwia. Jak zatem dbać o buty z zamszu? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Dobra impregnacja to podstawa

Jeśli chcesz, by Twoje zamszowe kozaczki lub inne fasony butów wykonanych z tego efektownego materiału posłużyły Ci dłużej niż sezon, konieczna jest ich odpowiednia impregnacja. Pomyśl o tym przed pierwszym użyciem obuwia, a później powtarzaj regularnie przed każdym kolejnym sezonem. W dobrych sklepach obuwniczych znajdziesz specjalne preparaty polecane do zamszu. Zazwyczaj możesz również zdecydować się na środek uniwersalny, czyli odpowiedni do różnych rodzajów skór.

Systematyczna impregnacja pozwala znacznie wydłużyć czas użytkowania obuwia oraz jego estetyczny wygląd. Preparaty chronią buty przed osiadaniem kurzu, wilgocią i powstawaniem plam. Nie sprawią jednak, że Twoje zamszowe kozaczki czy inne modele będą zawsze w stanie idealnym. Poza impregnacją konieczne jest bowiem regularne czyszczenie.

Czy obuwie zamszowe można prać w pralce?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: absolutnie nie. Zamsz (zarówno naturalny, jak i sztuczny) cechuje się dobrą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Nie nadaje się jednak do prania w pralce, nawet w niskiej temperaturze. Duże obroty i temperatura mogą bowiem doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia butów.

Domowe sposoby czyszczenia butów z zamszu

Obuwie z zamszu możesz czyścić różnymi sposobami, również domowymi. Na czym one polegają? Jednym z nich jest czyszczenie parą wodną. Aby usunąć zabrudzenia, zagotuj wodę w czajniku, a następnie przez kilka albo kilkanaście sekund przytrzymaj buty nad parą, która się z niego unosi. Później pozostaw buty do wyschnięcia.

Możesz też zastosować talk kosmetyczny. Zasyp nim brudne miejsca, wklep ręką albo specjalną szczotką bądź gąbką. Następnie odstaw obuwie na kilkanaście minut i po tym czasie usuń resztki preparatu.

Skutecznym sposobem domowym na pozbycie się zabrudzeń z butów zamszowych jest zastosowanie mleka i sody oczyszczonej. Wsyp łyżkę sody do szklanki mleka. Tak powstałą mieszankę delikatnie wetrzyj w zabrudzenia i odstaw obuwie do wyschnięcia. Ciekawą metodą czyszczącą jest też gumka do ścierania.

Profesjonalne środki do zamszu

Najłatwiejszym sposobem czyszczenia i pielęgnacji obuwia zamszowego są specjalne preparaty, które znajdziesz w dobrych sklepach obuwniczych. Możesz zdecydować się na odplamiacze albo spraye odświeżające kolor. Pamiętaj też o stosowaniu specjalnej szczotki do nubuku i zamszu, które z jednej strony mają szczoteczkę z miękkiego włosia, a z drugiej gumę. Szczotka pomoże Ci usunąć widoczne zabrudzenia, np. osadzające się błoto czy piasek, również z trudno dostępnych miejsc. Za jej pomocą możesz też nałożyć stosowne preparaty.

Pamiętaj, aby nakładać je zawsze po wcześniejszym pozbyciu się pozostałości piasku czy błota – dopiero później można usunąć inne zabrudzenia. Miej też na uwadze, aby działać możliwie najszybciej. Zaschnięte, stare plamy mogą być bardzo trudne, a często nawet niemożliwe do zlikwidowania. Stosuj zatem środki na możliwie najświeższe plamy.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds