Jak mierzyć ciśnienie PORADNIK Makamed
Kontrola ciśnienia to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego, które rozwija się bezobjawowo i nieleczone może prowadzić nawet do śmierci. Regularna kontrola pozwala na wczesne wykrycie nieobjawowego nadciśnienia, a tym samym umożliwia przeprowadzenie leczenia.
Obecnie mierzenie ciśnienia tętniczego jest niezwykle proste i wygodne dzięki elektronicznym ciśnieniomierzom, idealnym do domowego użytku. Aparaty takie jak np. Diagnostic ProAfib czy SENIOR SANITY umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru. Są łatwe w obsłudze, mają duże wyświetlacze i zapamiętują ostatnie pomiary, dzięki czemu nawet starsze osoby mogą w łatwy i wygodny sposób mierzyć swoje ciśnienie. Posiadają specjalne czujniki, które sygnalizują błędnie założony mankiet i ruch ciała podczas pomiaru, co pozwala uniknąć przekłamania wyników. Niektóre, jak np. ciśnieniomierz BM 95, mają dodatkową funkcję EKG, co jest niezmiernie istotne w przypadku osób, u których już stwierdzono problemy z sercem.
Przenośne EKG
Istnieją też przenośne urządzenia EKG, jak np. ME 90 oraz Istel HR-2000, które dzięki niewielkim rozmiarom umożliwiają samodzielną kontrolę pracy serca w domu lub podróży. Są łatwe w obsłudze (pomiaru dokonuje się jednym przyciskiem), mają funkcję wykrywania arytmii oraz możliwość bezprzewodowego przesyłania wyników pomiaru. Dzięki takim urządzeniom można nie tylko regularnie dokonywać badania w domu, ale przedstawić wyniki lekarzowi podczas rutynowej wizyty kontrolnej.
Niedociśnienie
Używając ciśnieniomierzy można także wykryć niedociśnienie (hipotonię). Jest to stan obniżonego ciśnienia skurczowego, które nie przekracza wysokości ok. 90-100 mmHg i ciśnienia rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Może ono być wynikiem chorób ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń hormonalnych i czynności układu krążenia, nowotworów czy efektem przyjmowania wielu leków.
Niedociśnienie pojawia się często u osób w podeszłym wieku z uwagi na osłabienie wrażliwości receptorów reagujących na zmiany ciśnienia krwi oraz stwardnienia. Możemy wówczas odczuwać zmęczenie, zawroty i bóle głowy, dezorientację, nieostre widzenie, brak apetytu, skłonność do zaparć. Może nawet dojść do omdlenia i drgawek.
Jak dokonywać pomiaru ciśnienia
Każdy pomiar ciśnienia powinien być przeprowadzony w spokojnej i komfortowej atmosferze, ponieważ nawet najmniejszy stres może prowadzić do jego chwilowego podwyższenia. Należy pamiętać, by pomiaru nie wykonywać bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym, lepiej odczekać 20-30 minut.
Kup online
Nie trzeba już wychodzić z domu, aby kupić ciśnieniomierz. Zakupu dokonamy na stronie sklepu, wysyłając maila na adres biuro@makamed.pl lub dzwoniąc pod numer 884-107-256. Kupując w sklepie internetowym makamed.pl możemy liczyć zawsze na profesjonalną obsługę z dużym doświadczeniem w branży medycznej, posprzedażową opiekę i szybki czas realizacji zamówienia oraz konkurencyjne ceny – każda osoba, która zgłosi się po przeczytaniu artykułu, otrzyma rabat 3%.
Artykuł partnerski