Jak wybrać najlepszy kredyt na leczenie dla seniorów?

Jak wybrać najlepszy kredyt na leczenie dla seniorów?

Kredyt na leczenie dla seniorów to rodzaj finansowania zewnętrznego, które umożliwia pokrycie kosztów np. operacji czy rehabilitacji, wykonywanych prywatnie. Gdzie można znaleźć taki kredyt gotówkowy, a także jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt dla emeryta?

Materiał reklamowy czerwona-skarbonka.pl

Terminy operacji i zabiegów na NFZ zwykle są bardzo odległe – czasem trzeba czekać nawet kilka lat na świadczenie, które ma poprawić jakość naszego życia. Dlatego wiele osób, które nie mogą czekać, decyduje się na prywatne leczenie, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia. Niestety, wiąże się to z dużymi kosztami. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być wzięcie kredytu gotówkowego na leczenie. Czym charakteryzuje się taki kredyt i w jaki sposób można go zaciągnąć?

Czy istnieje dedykowany medyczny kredyt na leczenie?

Kredyt na leczenie to rodzaj finansowania, które możemy przeznaczyć na dany cel medyczny. Mogą to być zarówno różne zabiegi i operacje poprawiające nasze zdrowie, leczenie onkologiczne, rehabilitacja, jak i leczenie stomatologiczne czy zabiegi medycyny estetycznej, a nawet leczenie weterynaryjne naszego zwierzaka.

Wzięcie takiego kredytu gotówkowego jest możliwe, jednak w bankach trudno szukać specjalnego produktu na finansowanie leczenia. Można natomiast zaciągnąć kredyt gotówkowy i przeznaczyć go na dowolny cel, a więc także na leczenie. Kredyt na finansowanie leczenie możemy znaleźć także w instytucjach pozabankowych oraz placówkach medycznych.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytu na leczenie:

  • kredyt gotówkowy celowy w banku,
  • kredyt gotówkowy w placówce medycznej, która ma umowę z instytucją kredytową udzielającą finansowania zewnętrznego.

Środki z takiego kredytu gotówkowego przeznaczamy na cele związane z leczeniem. Jest ona dla osób, które chcą skorzystać z prywatnej opieki medycznej.

W jaki sposób można wziąć kredyt na leczenie?

Jak wspomnieliśmy wyżej, aby otrzymać kredyt na leczenie, możemy po prostu wziąć kredyt gotówkowy w banku. Możemy go przeznaczyć na dowolny cel, a więc także dowolną usługę medyczną. Warto porównać dostępne oferty kredytów gotówkowych, aby wybrać ten najkorzystniejszy.

Jednak to nie wszystko. Możemy również zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Jest to opcja finansowania głównie dla osób, dla których kredyty gotówkowe są niedostępne, np. ze względu na niską zdolność kredytową lub wiek. Taka pożyczka gotówkowa może mieć nieco gorsze warunki niż kredyt uzyskany w banku, ale za to jest bardziej dostępna także dla emerytów.

Oprócz tego możemy skorzystać z oferty firm specjalizujących się w udzielaniu pożyczek celowych na usługi medyczne i leczenie, np. MediRaty. Zazwyczaj ich ofertę znajdziemy w danej klinice prywatnej lub gabinecie.

Aby wziąć kredyt na leczenie, należy złożyć wniosek kredytowy. W zależności od tego, z jakiego produktu i w jakim banku kredyt gotówkowy chcemy wziąć, możemy wnioskować o finansowanie leczenia:

  • bezpośrednio w placówce medycznej, jeśli ta oferuje kredyt na leczenie;
  • w siedzibie banku;
  • przez internet,
  • za pośrednictwem infolinii.

Dodatkowo należy okazać nasz dowód osobisty lub paszport, a także podać informacje o zatrudnieniu i dochodach. W przypadku, gdy staramy się o kredyt dla emeryta, należy podać, ile wynosi uzyskiwane przez nas świadczenie emerytalne. Oprócz tego możemy zostać poproszeni o wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy. Po sprawdzeniu, czy mamy odpowiednią zdolność kredytową oraz tego, jak wygląda nasza historia kredytowa, instytucja finansowa podejmie decyzję o tym, czy przyznać świadczenie, czy też nie.

Kredyt medyczny – na jakich warunkach?

Kredyt na leczenie zaciągamy na podobnych warunkach, jak zwykły kredyt gotówkowy czy pożyczkę. Można nim sfinansować 100% kosztów naszego zabiegu.

Wniosek kredytowy mogą złożyć zarówno osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, jak i te, które go nie posiadają. Dodatkowo z finansowania mogą skorzystać osoby dorosłe, mieszkające na stałe w Polsce – wszelkie wytyczne na ten temat warto sprawdzić w wybranej instytucji kredytującej.

Po zbadaniu, ile wynosi nasza zdolność kredytowa i przyznaniu nam świadczenia, bank przesyła środki, a następnie wymaga od nas terminowej spłaty rat. W przypadku usługi MediRaty obowiązują takie same wymagania dotyczące zdolności kredytowej jak w innych instytucjach.

Na ile możemy wziąć kredyt na leczenie? Najczęściej takie zobowiązanie możemy zaciągnąć na kilka lat – zwykle 1-3 lata. Jednak można również znaleźć oferty, w których okres kredytowania wynosi nawet do 10 lat.

Zaciągając kredyt medyczny, tak jak w przypadku każdego finansowania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to: ile wynosi okres spłaty, jaką kwotę kredytu możemy zaciągnąć, a także jaki jest całkowity koszt pożyczki/kredytu. Warto porównać te parametry i dopiero potem podjąć decyzję o wyborze finansowania.

Szukasz kredytu medycznego? Najważniejsze informacje o tym, jak uzyskać finansowanie na leczenie, a także najlepsze oferty kredytów gotówkowych znajdziesz tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-leczenie/

Ryzyko związane z kredytem na leczenie dla seniorów?

Każde zobowiązanie finansowe niesie ze sobą ryzyko, np. popadnięcia w długi. W przypadku kredytu dla emeryta takie ryzyko jest wyższe, ponieważ seniorom trudniej poradzić sobie ze wszystkimi wydatkami, finansując się tylko emeryturą. A jak wiadomo nie tylko codzienne wydatki, ale też te na leczenie i zakup leków są bardzo kosztowne. Dlatego też np. kredyt hipoteczny dla emeryta jest raczej mało realny do uzyskania – ze względu na wysoką kwotę oraz długi okres kredytowania i tym samym wysokie ryzyko braku spłaty zobowiązania.

W przypadku problemów ze spłatą różnych zobowiązań finansowych, wyjściem z trudnej sytuacji może być np. kredyt konsolidacyjny. Jeśli więc widzimy, że mamy trudności z regulowaniem rat, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

Dodatkowo biorąc kredyt na leczenie – zwłaszcza gdy dotyczy ono poważnej i ciężkiej choroby – zawsze należy mieć z tyłu głowy to, że występuje duże ryzyko, iż terapia się nie powiedzie. W przypadku śmierci pacjenta, który jednocześnie jest kredytobiorcą, spłata zobowiązania niestety spadnie na bliskich.

Co dzieje się z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy?

Wiele osób myśli, że w przypadku śmierci ich zobowiązania zostaną umorzone. Niestety to tak nie działa. W przypadku śmierci kredytobiorcy bank lub instytucja pozabankowa mają prawo domagać się spłaty kredytu/pożyczki od spadkobierców kredytobiorcy.

Jeśli kredytobiorca miał ubezpieczenie na życie, kredytodawca może domagać się odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Natomiast gdy kredytobiorca nie wykupił takiej polisy, bank/firma pozabankowa może zabezpieczyć wierzytelność sądowym nakazem zapłaty, a w kolejnym kroku domagać się spłaty od spadkobierców albo żyjącego współmałżonka kredytobiorcy.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds