Osiedle Senioralne Boleslavia. Azyl dla seniorów z gwarancją Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu [wywiad z Kamilem Barczykiem]

Osiedle Senioralne Boleslavia. Azyl dla seniorów z gwarancją Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu [wywiad z Kamilem Barczykiem]

W Bolesławcu na Dolnym Śląsku, w mieście słynącym ze zdobionej ceramiki, a ostatnio także ze świetnego szpitala, budują osiedle dla seniorów.  

To moje rodzinne miasto, z wielką ciekawością wracam tu, aby o osiedlu senioralnym porozmawiać z Kamilem Barczykiem, dyrektorem Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, o którym taksówkarz mówi mi – młody, prężny, ludzie z okolicy przyjeżdżają się leczyć do naszego szpitala.

Dlaczego stawiają na starszych? Jak to osiedle ma wyglądać? Co oferują seniorom?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Osiedle Senioralne Boleslavia idea

Linda Matus: Jaka jest idea osiedla senioralnego Boleslavia, które stało się pretekstem naszego spotkania.

Kamil Barczyk: Budujemy osiedle senioralne Boleslavia, które jest połączeniem własnego środowiska – czyli mieszkania – z maksymalnym bezpieczeństwem seniora. To innowacja na skalę Polski. Inwestycję realizuje Szpital św. Łukasza w Bolesławcu, a osiedle powstaje na pięknej, zielonej działce sąsiadującej z naszym ośrodkiem zdrowia.

Gwarancja bezpieczeństwa, także finansowego, jest nieodłącznym elementem tego projektu, co można porównać tylko do zakupu państwowych obligacji. Osiedle senioralne będzie trwało przez dziesiątki lat, a zobowiązania wobec mieszkańców są zagwarantowane do końca ich życia i bez względu na długość tego życia.

Wiemy, że seniorzy są narażeni na różne oszustwa, dlatego chcemy podkreślić fakt, że jesteśmy instytucją publiczną i oferujemy bezpieczeństwo oraz ciągłość. Jeżeli np. senior z Warszawy przeprowadzi się do osiedla Boleslavia, to podejmie ryzyko i zmieni miejsce zamieszkania z wszystkimi tego konsekwencjami. W przypadku prywatnych inwestycji, którymi rządzą zasady rynku, obniżenie jakości, czy nawet upadłość w wyniku trudności, może się zdarzyć. W naszym osiedlu Boleslavia ten problem wyeliminowaliśmy.

Jak narodziła się koncepcja osiedla Boleslavia?

Szukaliśmy pomysłu na zagospodarowanie pięknej działki obok naszego szpitala. To zielone miejsce w centrum miasta, blisko parku, punktów usługowych, sklepów, basenów i oczywiście szpitala. Narodził się pomysł ośrodka, który zajmowałby się opieką nad seniorami. Wiązanie tego miejsca z seniorami od początku było naturalną odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

Seniorzy to już dziś jedna z liczniejszych grup wiekowych, ale coraz młodsi duchem i świadomi sprawiają, że ich wymagania rosną, a modele życia ewoluują, np. mój dziadek miał zupełnie inne spojrzenie na temat swojej starości, stylu życia czy opieki. Współczesny senior jest nowoczesny i żyje bardziej aktywnie. Dlatego zastanawiałem się, jak sam chciałby spędzić swoją starość. Zadawaliśmy sobie w zespole pytanie, jak wyobrażamy sobie opiekę dla naszych najbliższych. I tak w 2021 r. narodził się pomysł połączenia szpitala i opieki we własnym środowisku, co jest nowością w polskich realiach.

Aspekty bytowy, opiekuńczy i integracyjny były bardzo ważne, ale kwestie finansowe są nie mniej istotne. Wyszliśmy od kwestii opiekuńczych, ale szybko zaczęliśmy się zastanawiać, jak to zrobić, aby seniorów było na to stać.

Zobacz również: PIT-0 dla seniora, czyli ulga podatkowa dla pracujących seniorów – skarbówka zapowiada kontrole!

Reklama Reklama SU Bałtyk

Osiedle Senioralne Boleslavia finanse

Sprawy finansowe są dla seniorów kluczowe. Ile to kosztuje?

Na zamieszkanie w osiedlu Boleslavia stać według mnie 70 proc. emerytów w Polsce. Jesteśmy narodem, który posiada mieszkania, domy, działki, i inne nieruchomości. Wartość mieszkań w Polsce, szczególnie ostatnio, poszybowała w górę. Cena dwupokojowego mieszka sięga dziś nawet 500 tys. zł. Uwolnienie tego kapitału poprzez sprzedaż pozwala wpłacić kaucję na mieszkanie w osiedlu Boleslavia, która waha się od 480 tys. do 520 tys., w zależności od wielkości mieszkania.

Owszem, trzeba zorganizować pieniądze na wpłatę kaucji z góry, ale Szpital św. Łukasza jako właściciel i zarządca osiedla Boleslavia jest instytucją publiczną, stąd zdeponowane środki są zabezpieczone wszystkimi mechanizmami systemu publicznego. Sprzedając mieszkanie lub inne aktywa (działkę, dom, lokal etc.) kupujemy sobie w osiedlu Boleslavia dożywotnią opiekę bez ryzyka.

Wkład (tzw. kaucja) jest zwrotny, ponieważ rozumiemy, że w każdej chwili mieszkaniec może zmienić zdanie. Jeżeli senior odkryje swoje nowe powołanie, drugą młodość w innym miejscu, wówczas może zrezygnować i otrzymać zwrot pieniędzy pomniejszony tylko o czynsz za okres, w którym mieszkał. Zobowiązanie ze strony mieszkańca nie musi być dożywotnie, a okres wypowiedzenia umowy wynosi 6 miesięcy. Kwota potrącana miesięcznie z kaucji to około 1600 zł.

Jakie jeszcze koszty wiążą się z przeprowadzką do osiedla Boleslavia?

Nasza oferta jest tańsza niż opieka w DPS czy innym miejscu asystowanym. Dzięki wniesionemu wkładowi początkowemu (kaucji) koszty miesięczne dla mieszkańca wynoszą 1800 zł za mieszkanie. Jeżeli wprowadzają się dwie osoby, np. małżeństwo to jest kwota dla obojga małżonków. W tym jest m.in. opieka, wsparcie asystenta, integracja, w tej kwocie mamy także wsparcie techniczne czy ewentualne naprawy w mieszkaniu.

Oferujemy także dodatkowe ponadstandardowe pakiety, w których mamy wyżywienie, indywidualną opiekę fizjoterapeuty, dietetyka, psychologa etc. To jest opcja, można z niej skorzystać, ale nie trzeba, pozostawiamy dowolność naszym mieszkańcom.

Zobacz również: Dodatki do emerytury 2023. Sołtysowe od 1 lipca, 300+ dla wdów, 13. i 14. emerytura, wyższa waloryzacja, 500plus dla seniora [ZESTAWIENIE]

Reklama Reklama PolisyTravel

Osiedle Senioralne w Bolesławcu. Co je wyróżnia?

Wróćmy do samego osiedla. Jak będzie wyglądać i funkcjonować na co dzień? Co je wyróżnia na tle innych rozwiązań?

Mamy na rynku wiele ciekawych projektów, domy i kluby senior+, uniwersytety trzeciego wieku (UTW), aż po domy pomocy społecznej (DPS) czy zakłady opieki leczniczej (ZOL), które zasypują pewne luki, ale doszedłem do wniosku, że brakuje tego drugiego filaru, gdzie mamy pomoc asystenta, ale także jednocześnie prywatność i intymność. Niestety w opiece instytucjonalnej często tej prywatności nie można zapewnić, bo są takie, a nie inne warunki i ograniczenia. Na naszym osiedlu to jest standardem, a nie luksusem.

Osiedle Senioralne Boleslavia budynki

Projekt Osiedla Senioralnego Boleslavia

Druga istotna kwestia to integracja społeczna – główny czynnik chroniący seniorów przed chorobami. Aby osiedle senioralne utrzymało senioralny klimat, a przede wszystkim efektywną integrację społeczną, musimy myśleć o swojego rodzaju rówieśnictwie, czyli o osobach 60+. Będziemy koncentrować się na stymulowaniu naszych mieszkańców do aktywności, co automatycznie wydłuży ich życie w zdrowiu.

Dobrze zorganizowane miejsce dla seniora to miasto średniej wielkości, gdzie z jednego końca na drugi możemy przemieścić się w ciągu 15 minut, Bolesławiec ma te atuty. Jest także doskonale położony, blisko Niemiec, Czech, Karkonoszy, z szybkim dostępem do morza (3,5h), do stolicy (4h). Z dobrą komunikacją autobusową i kolejową. Miasto ma kino, teatr, muzea, galerię handlową, restauracje, termy oraz Aquapark, oraz rozwinięty handel i usługi. Widać po budynkach, szkołach czy szpitalu, że środków na inwestycje jest sporo.

Ciekawostką dla czytelników może być fakt, że Bolesławiec stał się swoistą zieloną wyspą. W okresie pandemii 2020-2022 w Bolesławcu statystycznie życie mieszkańca wydłużyło się o 2 lata, gdzie średnia w kraju spadła. Jeśli w tak trudnym czasie udało się długość życia wydłużyć, to jest dobry prognostyk dla naszych przyszłych mieszkańców.

Kiedy zostaną oddane pierwsze mieszkania?

Termin oddania osiedla to 2024 r. Już sam proces budowy naszych mieszkań jest ciekawy, postawiliśmy na nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić cenny czas.

Sięgnęliśmy po nowoczesne technologie prefabrykowanych modułów – ekologiczne, komfortowe, sam chciałby mieszkać w takim domu. Dodatkowo rozwiązuje nam to jeszcze jedno wyzwanie, ponieważ racjonalizujemy wielkość mieszkań – są one niespełna 40-metrowe – a wielu naszych przyszłych mieszkańców przeprowadzi się do osiedla Boleslavia z większych mieszkań czy domów. Technologia, którą wybraliśmy, wyróżnia się naturalnością, czujemy się w takim mieszkaniu jak w lesie, dzięki zastosowaniu drewna i naturalnych materiałów z ekologicznymi certyfikatami. Jest to droższa metoda niż tradycyjne budownictwo, ale pozwoli także na szybsze oddanie mieszkań seniorom.

(dalsza część rozmowy pod materiałem video)

Inwestycję realizuje polska firma, to także polska technologia, ale do tej pory realizowali swoje projekty wyłącznie w Skandynawii, choć architektura osiedla nawiązuje do naszych polskich tradycji.

Kto interesuje się osiedlem Boleslavia? Czy są pierwsi chętni do przeprowadzki seniorzy?

Na początku myśleliśmy, że będzie to projekt, no powiedzmy, na szczeblu wojewódzkim. Ale wydaje się, że większość zapytań pochodzi z większych ośrodków miejskich, głównie stolic wojewódzkich. To jest dla nas zaskakujące.

Już mamy listę około 100 seniorów zainteresowanych naszymi mieszkaniami. Osoby, które się z nami kontaktują, są pozytywnie zaskoczone i zbudowane, ale wiemy, że podjęcie takiej decyzji to jest dłuższy proces i musimy ich wspierać na każdym etapie.

Myślę, że ten model zintegrowanej opieki senioralnej między instytucją zdrowotną i instytucją społeczną jest dla nas nieunikniony. Szpital jest miejscem, które pozwala to zorganizować, to nieoceniona baza, która dysponuje sprzętem diagnostycznym, personelem medycznym i wspierającym. A dla seniora nie ma chyba nic ważniejszego niż zdrowie i uniknięcie niepełnosprawności.

Zobacz również: „Centrum Zdrowia 75 plus” opieka geriatryczna blisko domu [PROJEKT USTAWY]

Nowy model opieki mieszkania senioralne, osiedla senioralne

Czy będzie więcej podobnych osiedli? Czy chciałby Pan ten model powielać w innych lokalizacjach?

Marzenie. Dla mnie będzie to czysta przyjemność, jeśli ten nowy model opieki zacznie funkcjonować w naszym kraju.

To może być przyszłość także dla takich szpitali jak nasz, które muszą znaleźć dla siebie miejsce na rynku, a dla wielu może być to szansa na powiększenie puli pacjentów. Co więcej, takie osiedla za chwilę powinny być wszędzie. Już za 5 lat statystyki dotyczące osób w wieku senioralnym będą wyglądać zupełnie inaczej.

Ale czy da się to w prosty sposób powielić?

Da się to zrobić wszędzie, choć wydaje się, że w Bolesławcu mamy sprzyjające warunki i otoczenie, takie jak choćby społeczeństwo, które jest dumne, że stąd pochodzi i że tu mieszka. Mówię to z perspektywy osoby, która do Bolesławca przyjechała – mieszkańcy są dumni z faktu, że tu żyją – co jest dla mnie ciekawym doświadczeniem.

Co Pan odpowie osobom, którym nie podobają się tego tzw. monokultury, ludziom, którzy uważają, że seniorzy powinni być przy rodzinie i w naturalnym środowisku.

Nasi przyszli mieszkańcy często nie mają rodzin wcale bądź ich bliscy są daleko, a oni z tego powodu czują się osamotnieni. Monokultura nie jest już czymś passé i będzie rozwiązaniem nieuniknionym.

Co dziś stanowi największe wyzwanie dla osiedla Boleslavia?

Budowanie świadomości wyzwań, przed którymi stoimy, wśród seniorów i osób, które mają wpływ na seniorów oraz walka ze stereotypami, jak np. „starych drzew się nie przesadza”.

Ale w głębi serca myślę, że te 200 osób z całej Polski zamieszka tu i będzie z tego życia bardzo zadowolonych. Tylko te 200 osób musi się dowiedzieć o naszym osiedlu.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

„Centrum Zdrowia 75 plus” opieka geriatryczna blisko domu [PROJEKT USTAWY]

Polska geriatria wymaga natychmiastowych zmian systemowych! Wnioski Najwyższej Izby Kontroli [RAPORT]

Opieka Wytchnieniowa – liczba osób objętych wsparciem rośnie, ale opiekunowie nie wiedzą o możliwości pomocy [WYNIKI KONTROLI]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds