PIT-0 dla seniora, czyli ulga podatkowa dla pracujących seniorów – skarbówka zapowiada kontrole!

PIT-0 dla seniora, czyli ulga podatkowa dla pracujących seniorów – skarbówka zapowiada kontrole!

Rok 2022 przyniósł seniorom ważne zmiany dotyczące opodatkowania ich przychodów, były to kwota wolna od podatku, która wzrosła do 30 tys. złotych i ulga dla pracujących seniorów, czyli PIT-0 dla seniora.

Seniorzy, którzy skorzystali z zerowego PIT, mogą spodziewać się kontroli ich rozliczenia podatkowego za 2022 r. Jeżeli okaże się, że ulga się im nie należała lub należała się w mniejszej wysokość, będą musieli zwrócić pieniądze wraz z odsetkami.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Seniorzy chętnie korzystają z usługi e-PIT

14 czerwca br. odbyła się konferencja Ministerstwa Finansów podsumowująca rozliczenie podatku za 2022 r. Resort podał, że rosnącą popularnością – także wśród seniorów – cieszy się usługa Twój e-PIT, czyli rozliczenie należnych podatków w formie elektronicznej przy wsparciu urzędu skarbowego.

Najstarszy senior, który rozliczył się za pośrednictwem e-PIT miał 108 lat. Natomiast najstarszy podatnik, któremu system zaakceptował automatycznie zeznanie, liczył 112 wiosen. Tylko niespełna 7 proc. deklaracji zostało złożonych w formie papierowej.

Osoby, które rozliczyły się korzystając z usługi Twój e-PIT mogły liczyć na szybki zwrot podatku. Dzięki automatyzacji średni czas zwrotu PIT wynosi w tym roku 19 dni.

Reklama Reklama SU Bałtyk

PIT-0 dla seniora – fiskus rusza z kontrolami

Podczas tej samej konferencji Ministerstwa Finansów zapowiedziano kontrolę zeznań podatkowych, które uwzględniały nowe ulgi, w tym ulgę dla pracujących seniorów – informuje Gazeta Prawna. Ulga dla seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 r., więc rok 2022 był pierwszym rokiem, kiedy można było z niej skorzystać w rocznym zeznaniu.

Zobacz również: Nowelizacja budżetu – waloryzacja emerytur 2024 w górę. Nowy wyższy wskaźnik. Ile zyskasz na rękę? [TABELA]

Reklama Reklama PolisyTravel

Ulga dla pracującego seniora – kluczowe warunki

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i brak pobierania emerytury – te dwa warunki jednocześnie muszą zostać spełnione, aby ulga należała się seniorowi.

Przypomnijmy, ulga dla pracujących seniorów, to ulga podatkowa, do której uprawnione są osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Drugim warunkiem skorzystania z PIT-0 dla seniorów jest niepobieranie emerytury. Nie można pobierać świadczenia w żadnej – nawet najmniejszej – wysokości z ZUS, KRUS czy innych organów rentowych.

Nowa ulga pozwala nie płacić podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie. Jeśli senior rozlicza się według skali podatkowej, dodatkowo przysługuje mu kwota wolna od podatku wynosząca 30 tys. zł, co w sumie oznacza, że senior nie płaci podatku nawet od kwoty 115 528 zł.

Zobacz również: PIT-0 dla seniora 2023, czyli zerowy PIT pracujących seniorów [KRYTERIA, KWOTY, WNIOSEK]

e-PIT bez gwarancji prawidłowego rozliczenia ulgi dla seniora

Ulga dla pracujących seniorów może nie przysługiwać seniorowi, nawet jeśli znalazła się w zeznaniu przygotowanym przez urząd skarbowy udostępnionym w usłudze e-PIT. Tak się mogło zdarzyć, jeśli skarbówka korzystała z błędnych informacji, które otrzymała np. w PIT-11 (dokument wystawiany przez pracodawcę udostępniany pracownikowi i urzędowi skarbowemu).

Błędy mogą się zdarzyć, jeśli korzystaliśmy z komercyjnych programów do składania rocznego zeznania podatkowego, które nie zawsze prawidłowo przypisywały lub naliczały ulgę dla pracującego seniora.

Jeśli złożyliśmy zeznanie na papierze, również istnieje ryzyko błędu.

Ile czasu fiskus ma na kontrolę ulgi dla seniora?

Urząd skarbowy może kontrolować seniorów aż do czasu przedawnienia się zobowiązania, czyli po okresie pięciu lat licząc od końca roku 2023. PIT za 2022 r. przedawnia się 31 grudnia 2028 r.

Jeżeli okaże się, że ulga się nie należała lub należała się w mniejszej wysokości, senior będzie musiał ją zwrócić wraz z odsetkami. Odsetki zostaną naliczone od 2 maja 2023 r. do dnia wezwania do zwrotu.

Zobacz również: Czy będą dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców? Wdowi dodatek do emerytury – 300 plus dla wdów i wdowców [DECYZJA]

Błędne rozliczenie ulgi dla seniora – co robić?

Zawsze, nie tylko w przypadku skorzystania z zerowego PIT-u dla seniora, jeżeli skorzystaliśmy z ulgi, która się nam nie należała, albo wykorzystaliśmy ulgę ponad obowiązujący limit, możemy złożyć korektę zeznania i uregulować zaległy podatek wraz z odsetkami, zanim skontaktuje się na nami fiskus. Pamiętajmy zawsze o dołączeniu do korekty czynnego żalu.

Źródła: Gazeta Prawna, www.gov.pl (Rozliczenie PIT za 2022 rok – 20 mln elektronicznych PITów i rekordowe zwroty podatku)


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Czy będą dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców? Wdowi dodatek do emerytury – 300 plus dla wdów i wdowców [DECYZJA]

Waloryzacja emerytur 2024. PROGNOZA podwyżki 12,3 proc. [TABELA]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds