Korekcja uszu – czy jest bolesna?

Korekcja uszu – czy jest bolesna?

Chirurgiczna korekcja odstających uszu nie jest wcale skomplikowana. Pozwala osiągnąć naprawdę zadowalające efekty oraz pozbyć się kompleksu. Nie trwa długo, pozostawia jedynie niewielkie i ledwo widoczne blizny. Czy korekta uszu boli? Jakie są efekty po operacji?

Spis treści:

  • Charakterystyka i przebieg korekcji uszu
  • Czy korekcja uszu boli?
  • Korekta uszu – efekty i wskazania do operacji

Charakterystyka i przebieg korekcji uszu

Korekcja uszu (otoplastyka) przeprowadzana jest w celach estetycznych. Bardzo często odstające uszy są przyczyną niskiej samooceny czy kompleksów. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które w szkole mogą słyszeć przykre komentarze ze strony rówieśników. Na szczęście korekcja uszu przeznaczona jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Korekcja uszu przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, cała operacja trwa od 1,5 do 3 godzin, nie dłużej. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia skóry z tyłu ucha, co pozwala na odsłonięcie chrząstki. Kształtuje się ją i mocuje za pomocą szwów. W niektórych przypadkach konieczne jest także nacięcie chrząstki. Na samym końcu zamyka się ranę również przy pomocy szwów.

Jeszcze przed operacją niezbędna jest konsultacja z lekarzem oraz przeprowadzenie stosownego wywiadu. Na jego podstawie lekarz stwierdza, czy pacjent w ogóle nadaje się na taki zabieg. Aby osiągnąć zadowalające efekty i uniknąć tym samym powikłań czy skutków ubocznych, należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Nie biorą się one znikąd – wpływają bezpośrednio na korekcję uszu. Jeśli chodzi o cenę korekcji uszu oscyluje ona w granicach 3 500 złotych, w zależności oczywiście od konkretnej kliniki.

Czy korekcja uszu boli?

Wiele zainteresowanych tą operacją osób zastanawia się, czy korekcja uszu boli. Z racji tego, że korekta uszu wykonywana jest w znieczuleniu – nie boli. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się znieczulenie miejscowe, jednak czasem (zwłaszcza gdy pacjent jest dzieckiem) stosuje się narkozę. Jest to znacznie bezpieczniejsze.

Choć sama korekcja uszu nie boli, przez kilka dni po operacji możemy mieć sine, zaczerwienione i obolałe uszy. To normalna reakcja, mijająca po kilku lub maksymalnie kilkunastu dniach. W celu złagodzenia bólu, lekarz powinien wypisać tabletki przeciwbólowe które w czasie rekonwalescencji powinien zażywać pacjent. Pamiętajmy, że znaczenie ma także to, jak sami traktujemy nasze uszy po zabiegu. Powinniśmy o nie dbać i unikać otarć czy jakiegokolwiek kontaktu – w innym wypadku ból może się nasilać.

Korekta uszu – efekty i wskazania do operacji

Wskazaniami do korekty uszu przede wszystkim odstające uszy, które choć nie wpływają w żaden sposób na zdrowie, mogą powodować kompleksy i niską samoocenę. Wskazaniem do operacji jest więc z pewnością kwestia estetyczna, jednak nie tylko. Operacja ucha powinna być również wykonana gdy doszło do mechanicznego uszkodzenia – np. uszkodzony płatek bądź chrząstka. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często, są wynikiem wypadków. Korekcja uszu może zostać przeprowadzona w każdym wieku, rozpoczynając od 5 lub 6, ponieważ dopiero wtedy uszy osiągają swój ostateczny rozmiar i wygląd. Z tego też powodu najlepszą opcją jest wykonanie zabiegu już gdy zauważymy u dziecka odstające uszy, ponieważ w młodym wieku chrząstka jest elastyczna, a to z kolei ułatwia uformowanie pożądanego kształtu.

Efekty korekty uszu są naprawdę zadowalające, ciężko w ogóle dostrzec, że była przeprowadzana jakakolwiek operacja. Mogą być widoczne jedynie blizny, które najczęściej znajdują się w tylnej części ucha i na pierwszy rzut oka nie sposób ich zauważyć. Korekta pozwala osiągnąć efekty takie, jakie tylko chcemy.

W razie pytań, skontaktuj się z ekspertami, którzy udzielają konsultacji w takich placówkach, jak np. Klinika Miracki w Warszawie.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds