Kredyt konsolidacyjny na spłatę sprzętu na raty

Kredyt konsolidacyjny na spłatę sprzętu na raty

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez sprzętu AGD, RTV, laptopa czy telefonu. Zakup wszystkich tych sprzętów potrafi jednak wyraźnie nadszarpnąć domowy budżet. Niektórych w ogóle nie stać na to, żeby zakupić sprzęt do domu czy do pracy za gotówkę. Rozwiązaniem są zakupy na raty.

Ta forma płatności jest coraz częściej wybierana przez konsumentów. Niekiedy jednak ich spłata okazuje się trudniejsza, niż się wydawało. Wtedy warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Na czym polega?

Zakupy na raty to szansa na szybkie wyposażenie domu w niezbędny sprzęt wysokiej jakości. Nowy telewizor, wielofunkcyjny mikser czy pojemna pralka to często wydatki rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie zawsze jednak jest czas, aby odkładać na zakup takiego sprzętu przez kilka miesięcy. Niekiedy nowa lodówka czy laptop do pracy potrzebne są od ręki. Nie dziwi więc, że tak wielu Polaków decyduje się na zakup sprzętu na raty. W takiej formie kupujemy nie tylko podstawowe sprzęt AGD, ale również ten specjalistyczny, konieczny na przykład do uprawiania jakiejś formy sportu.

Zakupy na raty – na czym to polega?

Zakupy sprzętu na raty są bardzo często reklamowane w sklepach. W praktyce jednak to nie sklepy oferują umowę kupna-sprzedaży w formie ratalnej. Stroną umowy jest bank. Oznacza to nic innego, jak to, że kupując na raty, zaciągasz kredyt gotówkowy w banku. Podpisując taką umowę, zobowiązujesz się do spłacania rat kredytowych w umówionych. Ponadto musisz liczyć się z tym, że niekiedy takie raty są dodatkowo oprocentowane. Jeśli nawet kusi Cię oferta typu zero procent, może okazać się, że w praktyce zapłacisz prowizję lub będziesz musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Musisz też wiedzieć, że bank może odmówić Ci udzielenia kredytu na zakup sprzętu na raty, nawet jeśli chcesz skorzystać z oferty reklamowanej w sklepie. Bank, rozpatrując wniosek, analizuje Twoją sytuację finansową. Bierze pod uwagę historię kredytową, wysokość zarobków, obejmowane stanowisko oraz inne źródła dochodu. Istotny jest również dla niego Twój profil w bazach dłużników.

Czy wiesz, że…

Paradoksalnie wzięcie sprzętu na raty może być dla Ciebie bardzo opłacalne w przyszłości. Regularne spłacanie rat zgodnie z harmonogramem pomoże Ci budować pozytywną historię kredytową. W ten sposób znacznie zwiększysz swoją wiarygodność w oczach banku i będziesz mieć większe szanse na przyznanie kolejnego kredytu.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Zakupy sprzętu na raty – co zrobić, jeśli nie masz na spłatę raty?

Zakupy sprzętu na raty mogą wydawać się bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak zdarza się, że regularne płacenie rat nie jest już takie proste. Jeśli straciłeś pracę lub Twoja sytuacja finansowa pogorszyła się z jakiegoś innego powodu, wciąż musisz wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zaprzestanie płacenia oraz unikanie kontaktu z bankiem. Instytucje finansowe mają bowiem przygotowane sposoby na ułatwienie Ci spłaty kredytu, a co za tym idzie, uchronienie Cię przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Jednym z takich sposobów jest kredyt konsolidacyjny.

Reklama Reklama PolisyTravel

Kredyt konsolidacyjny – na czym to polega?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które pozwala połączyć kilka mniejszych rat w jedną. Jeśli  kupiłeś na raty na przykład telewizor, meble oraz mikser w różnych odstępach czasowych, musisz pamiętać o wykonaniu aż trzech przelewów bankowych miesięcznie. Każdy dzień zwłoki może kosztować cię dodatkowe środki, a nawet skutkować wpisem na listę dłużników. Wybierając kredyt konsolidacyjny, możesz zamienić te niewielkie raty w jedną. Bank, który udziela kredytu, spłaca zaciągnięte przez Ciebie zobowiązania, a później Ty z miesiąca na miesiąc oddajesz mu pieniądze.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

W bankach o kredyt konsolidacyjny mogą starać się osoby z pozytywną historią oraz wysoką zdolnością kredytową. Jeśli jednak zdecydowałeś się na zakup sprzętu na raty, być może nie możesz pochwalić się najlepszą sytuacją finansową. Jeśli dodatkowo Twoje długi już się przedawniły, na przykład ze względu na to, że od dawna nie spłacasz rat za sprzęt, raczej nie masz dużych szans na zyskanie kredytu w banku. Wciąż jednak możesz skorzystać z konsolidacji w firmie pożyczkowej.

Kredyt konsolidacyjny w firmie pożyczkowej – czy to możliwe?

Alternatywą dla tradycyjnego kredytu w banku są pożyczki konsolidacyjne w firmach parabankowych. Nie są one udzielane na tak korzystnych warunkach, jednak znacznie łatwiej jest je otrzymać. Znajdziesz je najczęściej pod hasłami typu “kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych”. W rzeczywistości jednak firmy pożyczkowe nie udzielają kredytów, a pożyczki online, które możesz przeznaczyć na spłatę mniejszych zobowiązań.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu, sprawdź, jaki jest najlepszy kredyt konsolidacyjny. Ranking lub kalkulator kredytowy z pewnością pomogą Ci znaleźć najbardziej odpowiednią ofertę, dzięki której łatwiej będzie Ci spłacić raty za sprzęt AGD, RTV czy komputerowy.

Artykuł sponsorowany

Więcej ciekawych tematów finansowych i prawnych w rubryce Prawo i Finanse Gazety Senior

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds