Ławki na świecie – sprawdzamy dobre przykłady
Pisaliśmy o wynikach raportu przygotowanego przez SEEDiA, z którego wynika, że w naszym kraju sytuacja z ławkami nie jest najlepsza. Dziś sprawdzimy jak wygląda to w innych krajach.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Na początek Ameryka Północna. Central Park, czyli ogromny park w centrum Manhattanu, słynie z tego, że jest miejscem odpoczynku dla nowojorczyków i popularną atrakcją Nowego Jorku. Każdego roku z zielonej wyspy w centrum miasta korzysta co najmniej 20 mln ludzi. Powierzchnia parku wynosi 3,41 km. kw., a ławki królują – jest ich tam ponad 9 tys.(przypomnijmy, że w Warszawie, powierzchnia 517 tys. km kw., jest 4,4 tys. ławek).
To nie koniec przykładów. W Steglitz-Zehlendorf, jednym z okręgów Berlina, który liczy 302 tys. mieszkańców znajduje się 3 tys. ławek. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że to tylko o 1400 ławek mniej niż w stolicy Polski, która ma pięciokrotnie większą powierzchnię i pięciokrotnie większą liczbę mieszkańców.
Dla porównania, we Frankfurcie nad Menem liczba ludności wynosi nieco ponad 700 tys., a w mieście jest 7 tys. ławek (czyli 10 ławek na 1 000 mieszkańców). Mimo to, w najbliższym czasie władze miasta przeznaczą 800 tys. euro na zakup nowych ławek.
Inicjatywa promująca powstawanie ławek
W Polsce coraz częściej (np. w ramach rozpisywanych budżetów partycypacyjnych) mieszkańcy wskazują właśnie ławki jako swoje główne potrzeby. O krok dalej poszli studenci Uniwersytetu Chińskiego z Hong Kongu. W ramach kursu opracowanego przez Designing Hong Kong, zdecydowali się na przeprowadzenie kampanii pokazującej problem niedoboru miejsc do siedzenia. Zachęcają w niej społeczeństwo do zamieszczania na Facebooku, na Instagramie lub na stronie www.designinghongkong.com zdjęć ilustrujących niedobór miejskich ławek.
Fotografie przedstawiają rzeczywiste problemy mieszkańców z miejscami do siedzenia. Niektóre z nich to prawdziwe fotograficzne perełki: ustawione na przystankach autobusowych stare sofy, plastikowe krzesła przy ulicach, czy taborety na skwerkach. Materiały mają posłużyć do lobbowania do władz, rad okręgowych, właścicieli nieruchomości czy zarządów komunikacji miejskiej.
Cykl artykułów poświęconych ławkom powstał we współpracy z SEEDiA.
Może Cię zainteresować:
Ławeczka mieszkańca. Wrocław zaprasza mieszkańców do zgłaszania zapotrzebowania na ławki w mieście
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021