Leczenie i operacja zaćmy – możliwe komplikacje

Leczenie i operacja zaćmy – możliwe komplikacje

Jedyną skuteczną metodą usunięcia zaćmy jest zabieg operacyjny – fakoemulsyfukacja. Zaćma jest najczęściej występującą chorobą degeneracyjną oczu, a zapadają na nią głównie osoby w podeszłym wieku, jednak zdarza się, że zapadają na nią również ludzie młodzi, a także dzieci.

Soczewka jest częścią gałki ocznej między tęczówką a ciałem szklistym. Załamuje ona promienie świetlne, dzięki czemu na siatkówce powstaje odwrócony i pomniejszony obraz, a także umożliwia wyraźne widzenie rzeczy, które znajdują się w różnych odległościach ( zjawisko akomodacji). Powstawanie mętów i plamek na soczewce w procesie rozwoju katarakty upośledza funkcje soczewki.

Fakoemulsyfikacja jest dziś najczęściej stosowaną metodą leczenia katarakty jest. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmętniałą soczewkę za pomocą głowicy aparatu, emitującej fale ultradźwięków, Na miejsce jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Sprawdź, jak wygląda przebieg operacji zaćmy: https://kardiotel.pl/operacja-zacmy.

Powikłania po operacji zaćmy

Zabieg fakoemulsyfikacji jest mało inwazyjną operacją zaćmy, jednak jak każda ingerencja chirurgiczna, niesie ze sobą pewne ryzyko. Do powikłań w trakcie operacji zalicza się głównie krwawienie wewnętrzne, jednak ryzyko jest niewielkie, a jego pojawienie się nie jest groźne dla życia i zdrowia pacjenta. Taki mały wylew krwi może być od razu zatamowany przez lekarza operującego, ponieważ pojawia się tylko on na powierzchni oka.

Negatywnym skutkiem pooperacyjnym może być pojawiający się czasem siniec wokół oka. Jest on odpowiedzią organizmu na zastrzyk znieczulający gałkę oczną. Zniknie on jednak samoistnie. Nieco groźniejszy może być natomiast wysięk z nacięcia, ponieważ stwarza on środowisko dla bakterii i może być przyczyną powstania infekcji oka i wdania się zakażenia. Występuje ono jednak bardzo rzadko – raz na kilka tysięcy zabiegów. Taka infekcja wewnątrzgałkowa częściej spotyka osoby z cukrzycą. Następstwami operacyjnego usunięcia zaćmy mogą być jaska wtórna, astygmatyzm, odwarstwienie siatkówki. Jaskra wtórna występuje wówczas, gdy podczas operacji doszło do krwawienia lub po operacji wdała się infekcja. Z reguły jaskra wtórna jest chwilowa i znika po zastosowaniu odpowiednich leków. Czasem jednak wymagane jest leczenie laserem bądź ponowne przeprowadzenie operacji. Astygmatyzm zaś powstaje na skutek zniekształcenia rogówki przez jej obrzęk bądź założenie szwów na ranę zbyt ciasno. Po ustąpieniu opuchlizny i zdjęciu szwów wszystko wraca do normy. Pacjenci z krótkowzrocznością są najbardziej narażeni na pooperacyjne odwarstwienie siatkówki. Jest to poważna komplikacja. Jeśli pacjent w polu widzenia zauważa błyski, migające światło, plamki i ściemnianie obrazu, powinien niezwłocznie udać się do lekarza okulisty.

Do negatywnych następstw operacji usunięcia zaćmy zalicza się również przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej. Może ono wystąpić nawet miesiąc po operacji. Od tygodnia do nawet trzech miesięcy po zabiegu może pojawić się cystowaty obrzęk plamki żółtej. W tym przypadku zaleca się leczenie farmakologiczne.

Katarakta wtórna występuje u około 30 procent pacjentów. Często jednak wymaga ona jedynie bezinwazyjnej korekcji. W warunkach ambulatoryjnych wykonuje się mały otwór w gałce ocznej, by powstałe zmętnienia usunąć laserem. Po operacji może dojść również do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, pojawienia się ognisk zapalnych przed źrenicą lub zmętnienia rogówki. Te przypadłości leczy się farmakologicznie.

Więcej informacji o przyczynach, objawach i leczeniu zaćmy: https://zacma.info/

Artykuł sponsorowany

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds