Literatura sensacyjna skandynawska – kogo warto czytać?

Literatura sensacyjna skandynawska – kogo warto czytać?

Literatura skandynawska od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników i krytyków za sprawą doskonałych książek sensacyjnych. Stieg Larsson, Jo Nesbø czy Karin Fossum to tylko kilka z wielu nazwisk szwedzkich i norweskich twórców, którzy są chętnie czytani na całym świecie. Jakich pisarzy warto czytać? Dowiedz się z tego artykułu.

Stieg Larsson i sukces sagi Millennium

Stieg Larsson (https://matfel.pl/tra-pol-56360-Stieg-Larsson.html) to szwedzki dziennikarz i pisarz, który sławę zdobył dzięki wydanej już po jego śmierci sadze kryminałów Millennium. To bestsellerowa seria powieści kryminalnych, której bohaterami są Lisbeth Salander oraz Mikael Blomkvist. Na ich podstawie powstały również filmy i seriale.

Trzy tomy: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz „Zamek z piasku, który runął” cechują się doskonale skonstruowaną, trzymającą w napięciu fabułą oraz bardzo realistycznymi, interesującymi postaciami. Książki, których autorem jest Stieg Larsson, można czytać na różnych płaszczyznach: zarówno jako mroczne, pełne tajemnic kryminały, thrillery psychologiczne, jak i wielowątkowe powieści współczesne.

Jo Nesbø i detektyw Harry Hole

Równie popularnym twórcą jest Norweg Jo Nesbø. Pisarz zasłynął rozbudowaną sagą powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest detektyw Harry Hole. Inteligentny i skuteczny policjant o trudnym charakterze i skomplikowanym życiu prywatnym, walczący z nałogiem alkoholowym, bardzo przypadł do gustu czytelnikom na całym świecie. Poza świetnie skonstruowaną fabułą na uwagę zasługuje również doskonale przedstawiony obraz współczesnej Norwegii, zwłaszcza Oslo, a także wciągająca akcja.

Jørn Lier Horst – autor kryminałów dla młodzieży i dorosłych

Jørn Lier Horst to kolejny popularny autor kryminałów z Norwegii. Twórca jest byłym policjantem śledczym, który debiutował powieścią „Świadek koronny”, opartą w dużej mierze na faktach. Głównym bohaterem wielu powieści pisarza jest komisarz William Wisting z Larvik. Horst pisze również powieści kryminalne przeznaczone dla młodszych czytelników.

Karin Fossum – „norweska królowa zbrodni”

Karin Fossum bywa nazywana przez media „norweską królową zbrodni” ze względu na wyjątkowe zdolności do tworzenia bardzo interesujących, wciągających fabuł kryminalnych. Autorka dogłębnie analizuje psychikę swoich bohaterów, dzięki czemu są oni przedstawiani bardzo realistycznie. To prawdziwi bohaterowie „z krwi i kości”. Pisarka jest też zdobywczynią wielu cennych nagród literackich.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds