Luční bouda, najstarsze schronisko w czeskich Karkonoszach

Luční bouda, najstarsze schronisko w czeskich Karkonoszach

Kawałek drogi od Domu Śląskiego jest Luční bouda (pol. Łąkowa chata) schronisko na wysokości 1410 metrów nad poziomem morza.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Legendy

Najstarszym schroniskiem w czeskiej części Karkonoszy jest Luční bouda. Jego historia sięga XVI wieku i już od 400 lat zapewnia wędrowcom na górskich szlakach schronienie. Zgodnie z legendą, przed wojną trzydziestoletnią, dwaj synowie hrabiego pokłócili się o spadek. Młodszy postanowił uciec w góry, ale przecenił swoje możliwości przetrwania w surowych górskich warunkach. Starszy brat odnalazł go chorego i wycieńczonego w małej chatce z gałęzi i zabrał w bezpieczne miejsce w dolinie. Na pamiątkę szczęśliwie zakończonej historii, bracia wybudowali na górze drewnianą chatę, która miała służyć jako schronienie dla wędrowców. Istnieje też inna legenda o powstaniu Luční boudy: według niej, schronisko zbudowało młode małżeństwo, związane z ruchem braci czeskich, które uciekło przed prześladowaniami za wiarę i osiedliło się wysoko w górach.
Tak czy inaczej, Luční bouda, zwana także Wiesenbaude, Staráčeská, Bílá lub Stará Rennerova bouda, stała na swoim miejscu prawdopodobnie już w drugiej połowie XVI wieku.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Historia

Kamień węgielny z wygrawerowaną datą 1623 odkryto podczas remontu schroniska w 1869 roku. Budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Podobno około 1830 roku mieściła się tu przez pewien czas wytwórnia fałszywych pieniędzy. W drugiej połowie XIX wieku schronisko było już popularne wśród turystów wędrujących po górach a przede wszystkim tych wspinających się na Śnieżkę. Na dachu Luční boudy zamontowano nawet dzwon, który budził mieszkańców, aby nie przegapili wyjątkowego wschodu słońca na najwyższej czeskiej górze. Luční bouda stała się ulubionym miejscem artystów, pisarzy i innych sławnych osób. Gościł tu między innymi Karel Hynek Mácha, Vítězslav Hálek, malarz Quido Mánes, cesarz Franciszek Józef I. czy generał Ernst Gideon von Laudon. Obserwacje meteorologiczne prowadził przyrodnik Kryštof Haering.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Pożar i przebudowa

W 1938 r. schronisko zostało częściowo zniszczone przez pożar, następnie w ciągu dwóch lat odbudowane przez niemiecki Wehrmacht. W odbudowanym schronisku Niemcy otworzyli ośrodek szkoleniowy. Tutaj szkolili żołnierzy do prowadzenia walki w warunkach zbliżonych do norweskich. Od 2004 roku, staraniem prywatnych inwestorów zdewastowany budynek jest stopniowo przywracany do użytkowania i schronisko odzyskuje dawną świetność.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Biała Łaba

Na torfowiskach Białej Łąki ma swoje źródła Biała Łaba. To z tej krystalicznie czystej wody jest warzone w schronisku piwo, między innymi imbirowe. To dlatego kąpiele piwne w tym schronisku są takie wyjątkowe. Moczenie się w piwie to ulubione zajecie dla wytrawnych globtroterów i miłośników czeskiej kultury. Najpierw wyczyn, później zasłużony relaks. A do piwa rogale ze schroniskowej piekarni.

Rezerwat przyrody

Teren Białej Łąki jest rezerwatem przyrody. W znacznej części obszar porastają górskie trawy i kosodrzewina. Pomiędzy trawami i kosodrzewina znajdują się torfowiska i małe oczka wodne. Wypływają stąd dopływy Łaby, strumień Biała Łaba i rzeka Upa. Spływając z dość znacznej wysokości, bo Biała Łąka jest na wysokości ponad 1400 metrów, tworzą malownicze doliny, bystrza i wodospady. Część północna łąki w okolicy Smogorni nazywana jest Czertova louka (pol. Czarcia Łąka). Schronisko Luční bouda jest w centrum Białej Łąki. Rozłożyło się przy dawnym trakcie handlowym z Czech na Śląsk zwanym Śląską Drogą. Kiedyś te wysokogórskie łaki były wykorzystywane gospodarczo. Teraz to czysta natura, chroniona prawem Karkonoskiego Parku Narodowego po obu stronach granicy.

Atrakcje

Luční bouda zima w Karkonoszach

zima w górach można zobaczyć fascynujące formy przestrzenne, fot.© Jerzy Dudzik

W zależności od pory roku atrakcje będą różne. Zimą mamy szlaki biegowe. Śnieg na tej wysokości utrzymuje się zwykle do maja. Latem cudowne wschody słońca. Piesze wycieczki po okolicy i podglądanie przyrody. Jest szlak piwny, o czym przeczytacie na portalu Nasze Sudety tutaj link Jesienią w krajobrazie dominują ochry i brązy. Dla fotografów każda pora roku jest fascynująca. Swoją drogą to może być ciekawe dla miłośników historii, którędy przebiegały szlaki handlowe z Pragi do śląskich miast. Każda pora roku inna i ciekawa dla górskich wyjadaczy.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

W 2025 roku Chemnitz w Saksonii będzie Europejską Stolicą Kultury

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds