Stwórz Miejsce Przyjazne Seniorom!

Zdobądź certyfikat! Aby miasto stało się miejscem otwartym na potrzeby seniorów, niezbędne jest zaangażowanie krakowskich przedsiębiorców, do których apelujemy dziś za pośrednictwem czytelników seniorów.

31 lipca upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu na Miejsca Przyjazne Seniorom. O certyfikat mogą ubiegać się wszystkie firmy, od tych najmniejszych po duże przedsiębiorstwa z siedzibą w Krakowie. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest otwartość na potrzeby najstarszych klientów oraz przystępna i atrakcyjna oferta 60+. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył już blisko 150 certyfikatów. W grudniu odbędzie się VIII uroczysta Gala wręczenia kolejnych certyfikatów połączona z promocją wyróżnionych miejsc w mediach.

Przypominamy, że grupa przynajmniej 10 osób (seniorów) może zarekomendować wybrane miejsce, wystarczy uzyskać pisemną zgodę dyrektora firmy zgłaszanej do udziału w akcji i wypełnić formularz zgłoszenia. Więcej informacji zainteresowani uzyskają w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej, ul. Piastowska 32, 30- 070 Kraków, tel. 12 422 06 36 lub e-mail: biuro@rops.krakow.pl.

Spłacamy dług wdzięczności

O działaniach miasta dla osób starszych rozmawiamy z Anną Okońską-Walkowicz, Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Seniorów.
Linda Matus: Kraków postrzegany jest jako ciekawe, dynamicznie rozwijające się miasto, które młodzi ludzie chętnie wybierają na miejsce swojego życia.
Anna Okońska-Walkowicz: Genius loci Krakowa tworzyli przez wieki krakowianie, zarówno ci, których nazwiska można znaleźć w leksykonach, jak i bezimienni – pracownicy szkół wyższych, twórczy rzemieślnicy, kupcy, restauratorzy, robotnicy, włodarze etc. Znaczna część autorów dzisiejszego pięknego, nowoczesnego, dostatniego, dynamicznie i wszechstronnie rozwijającego się miasta to 200-tysięczna grupa mieszkańców, która dzisiaj liczy więcej niż 60 lat, czyli seniorzy.
Aktualne władze Krakowa, wdzięczne za wkład tych osób w tworzenie miasta przez długie lata, czują się zobowiązane do działań, które sprawiają, że Kraków staje się coraz bardziej przyjazny osobom starszym. Zarówno jeżeli chodzi o przestrzeń miejską, jak i rozwiązania społeczne.
L.M.: Jednym z takich działań jest VIII już edycja konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Jak takie miejsca powinny wyglądać?
A.O.-W.: Zwycięzcy konkursu otrzymują certyfikat „Miejsca przyjaznego seniorom” ważny przez 3 lata. Chcemy, by osobom starszym służyły nie tylko miejsca stworzone specjalnie dla nich przez miasto (jak np. CAS-y), ale żeby współpracę z miastem podjęły organizacje i firmy – np. przychodnia lekarska, spółdzielnia mieszkaniowa, fryzjer, klub fitness. Organizacje, które chcą zrobić coś dobrego dla seniorów: zaoferować zniżki w godzinach dopołudniowych, zapewnić komfort i wygodę, stworzyć niskopłatną ofertę w dogodnym miejscu, zapewnić ciekawy sposób spędzania czasu etc.
Bardzo proszę wszystkich Krakowian o wskazywanie miejsc, które zasługują na takie miano. Np. kawiarni, które dla osób starszych stosują upusty w godzinach dopołudniowych, firm, których usługi są w sposób szczególny dostosowane do potrzeb osób starszych lub starsze osoby mogą w nich liczyć na zniżki. Przede wszystkim czekamy także na zgłoszenia samych firm, które uważają, że zasługują na taki certyfikat.
„Miejsca Przyjazne Seniorom” to akcja, która przyczyni się do tego, że Kraków będzie stawał się coraz bardziej przyjazny osobom starszym. Informacje, regulamin oraz formularze niezbędne do zgłoszenia wybranego miejsca znajdą Państwo na stronie: www.dlaseniora.krakow.pl

Przyjazny Kraków oczami seniora

Stefan Jucha to członek Krakowskiej Rady Seniorów oraz członek komisji kwalifikującej zgłoszenia w konkursie Miejsca Przyjazne Seniorom. Zapytaliśmy, co sądzi o idei konkursu.
Stefan Jucha: Już od początku bardzo spodobał mi się pomysł poszukiwania miejsc, w których seniorzy mogą spotkać się, porozmawiać i spędzić mile czas. W kawiarniach, punktach rehabilitacyjnych czy zakładach fryzjerskich. Cieszy mnie również, że są chętni, aby udzielać miejsca i zniżek osobom starszym.

Linda Matus: Czy ma Pan swoje ulubione miejsce przyjazne seniorom?
S.J.: Nasze Krakowskie MPK, które dołączyło do miejsc przyjaznych seniorom. Uporządkowano rozkłady miejskie, teraz są większe litery, aby seniorzy mogli widzieć nawet bez okularów. Mamy dziś tramwaje niskopodłogowe i tzw. wiedeńskie przystanki, osoby starsze już nie mają kłopotu, aby wsiąść do tramwaju. Jest „telewizja w tramwajach”, czyli na ekranach wyświetla się informacja o ważnych dla seniorów wydarzeniach. To jeden z przykładów, który chwycił i zdaje egzamin.
Mrs. Sporty Kraków-Krowodrza to kolejny przykład. W fitness klubie, stworzonym przez kobiety dla kobiet, uczestniczą także seniorki. I to zależy właśnie od osób, które prowadzą to miejsce i potrafią zainteresować nie tylko 18-latki, ale i starsze Panie.

L.M.: Jakich punktów braku na mapie krakowskich miejsc przyjaznych seniorom?
S.J.: Mnie się wydaje, że branża gastronomiczna – kawiarnie, restauracje jest trochę głucha na nasze apele w tym zakresie. Trudno powiedzieć dlaczego, ale w tej dziedzinie nie mamy wielu wyróżnionych, w przeciwieństwie do rozrywki i sportu. Choć generalnie fantastycznie nam się to w Krakowie rozwija. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że też będą seniorami, a ich emerytury nie będą tak duże, aby spędzać czas pod palmami.

fot. Fotolia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds