Mózg. Czy wiesz, jak działa?

Mózg. Czy wiesz, jak działa?

Zaganiani codziennością nie mamy czasu zastanawiać się, czym właściwie jest nasz własny mózg.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Serce i mózg

Niektórzy uważają, że za stany emocjonalne odpowiada serce. Inni wiedzą, że to jednak wszystko odbywa się w mózgu. To tam docierają różne bodźce zewnętrzne, to w mózgu pojawiają się słowa, które wypowiadamy, bo przecież nie chcesz sobie wmówić, że myślisz krtanią. Słowa te napisane, te przeczytane oraz te wypowiedziane kształtują rzeczywistość. Ze słowem związane jest wydawanie poleceń. Zatem, myśli w naszym mózgu przybierają formę zrozumiałą dla innych mózgów właśnie w postaci słów, choć kiedy jesteśmy z innego plemienia to, zamiast słów można używać gestów.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Środkowy palec

Tak się przyjęło, że gesty odbieramy wzrokiem. Niewiele jest osób, które zastanawiają się nad tym co tak naprawdę znaczy widzieć i jak to przebiega. Przez większość doby, kiedy mamy uniesione powieki do oka docierają jakieś obrazy. I co dalej? Każdy ze szkoły pamięta, jak zbudowane jest oko. Z wiekiem przydarzają się różne schorzenia oczy, takie jak uszkodzenie nerwy wzrokowego, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wraz z zaawansowaniem choroby coraz mniej informacji dociera do mózgu. Czy to w mózgu tworzymy sobie obrazki tego co nas otacza? Też tak uważacie?

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Sen

Naukowcy badają, co robi mózg w czasie snu. To ważne by wszystkie fazy snu odbywały się prawidłowo. Jednak w starszym wieku ze snem są problemy. Pojawiają się różne senne projekcje. A to znaczy, że mózg cały czas coś sobie robi. Czasami projekcje są bardzo realistyczne. Niemal tak samo jak w kinie. Teoretycznie wiemy, że film ma niewiele wspólnego w rzeczywistością, ale jednak potrafimy się wzruszyć. Zatem czy istnieje coś takiego jak realny świat, czy to tylko wymysły naszego mózgu?

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Mózg Seniora

Oczywiście, ze mózg Seniora różni się od dorosłego mózgu młodego człowieka. Tutaj możecie obejrzeć wykład profesora Jerzego Vetulaniego — Mózg seniora. Być może zrozumiecie, dlaczego z wiekiem należy dbać bardziej o dietę i własny mózg. A sposobów dbania jest sporo. Podstawą są różne ćwiczenia fizyczne i właściwa dieta.

Zarządzanie

Całkowicie poza naszą świadomością odbywa się to całe zarządzanie różnymi częściami ciała i procesami życiowymi. Przecież nikt nie zastanawia się jak prawidłowo oddychać i kiedy mrugać oczami. To odbywa się jakby automatycznie. Teraz w czasach, kiedy otacza nas coraz więcej robotów, rozumiemy, że zarządzanie wymaga czujników. Bodźce nerwowe docierają do mózgu i stamtąd jest wysyłany impuls do działania. To wszystko odbywa się niemal z szybkością światła. A procesy trawienia, a oddychanie i bicie serca. To wszystko jest jakby poza nami. Dopiero jak zaboli, to zwracamy uwagę, że coś jest nie tak.

Europejski Dzień Mózgu został wyznaczony na osiemnasty marca. To dobry dzień, by przez chwilę zastanowić się nad tym, jak działa mózg.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Kupowanie na rabatach to oszczędność

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds