Nie masz IKP, nie dostaniesz recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty!

Nie masz IKP, nie dostaniesz recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty!

Osoby 75 plus, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów donosi prawo.pl

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Od czterech lat wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia, mogą otrzymać część leków bezpłatnie. Specjalną receptę „S” bez zbędnych formalności może wystawić im jednak tylko lekarz rodzinny. Od 1 stycznia br. taką możliwość mieli zyskać specjaliści. Tyle, że najpierw muszą zweryfikować ilości oraz rodzaje przepisanych leków przez innych lekarzy. Nie mogą tego zrobić na podstawie dokumentacji papierowej, czy wywiadu z pacjentem, muszą przez system informatyczny e-Zdrowie. A to jest możliwe tylko wówczas, gdy pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta. Jedynie 3 proc. pacjentów 75 plus ma IKP, a to oznacza, że w praktyce lekarze specjaliści, nie mogą wypisać recepty S, a 97 proc. ich pacjentów jest pozbawiona swoich praw.

Ministerstwo Zdrowia podkreślało, że lekarze inni niż podstawowej opieki zdrowotnej mają już techniczne możliwości wystawiania recept pacjentom 75+. Po interwencji Rzecznika Praw Pacjenta dostrzegło jednak, że nie chodzi o lekarzy, tylko pacjentów. Resort zapewnia, że stosowna propozycja nowelizacji została przygotowana i będzie procedowana w możliwie najszybszym czasie.

Ilu 75 latków posiada Internetowe Konto Pacjenta?

Zdaniem ekspertów w czasie trzeciej fali pandemii, ta zmiana jest bardzo pilna, gdy liczba wizyt w poradniach istotnie się zmniejsza. Ponadto na obowiązującej od 1 marca liście leków refundowanych przybyło tych dla pacjentów 75 plus. Według danych Centrum e-Zdrowie jest 5,6 miliona aktywowanych internetowych kont pacjenta. Z tego jedynie 187 tys. 907 należy do osób 71 plus. Według GUS ta grupa liczy 1,5 miliona osób. „To oznacza, że jedynie 2,1 proc. pacjentów w wieku powyżej 71 lat ma Internetowe Konto Pacjenta. W grupie 75 plus odsetek może być jeszcze niższy” – wylicza, cytowana przez Prawo.pl, Magdalena Kołodziej z Fundacji MyPacjenci. Jej zdaniem to nic dziwnego, bo aby aktywować takie konto, trzeba mieć profil zaufany (PZ), który najprościej założyć przez bankowość elektroniczną. Jednak starsze osoby rzadko z niej korzystają. Eksperci zwracają też uwagę, że wielu z seniorów uprawnionych do bezpłatnych recept ma też wspólne konta bankowe, np. z małżonkiem czy dzieckiem, co uniemożliwia identyfikację i założenie Profilu Zaufanego.

Reklama Reklama Max Hemp

Nowelizacja przepisów w przygotowaniu

Jak podaje Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia szykuje nowelizację. „Odnosząc się do obaw, że pacjenci, którzy nie aktywowali IKP, zostaną pozbawieni prawa do bezpłatnych leków na podstawie recept wystawianych przez lekarzy specjalistów i lekarzy zatrudnionych w szpitalach, informuję, że zmiana tego stanu wymaga nowelizacji przepisów rangi ustawowej” – pisze Piotr Węcławik, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi do Rzecznika Praw Pacjenta. Dodaje, że stosowna propozycja została przygotowana i będzie procedowana w możliwie najszybszym czasie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Może Cię również zainteresować:

Leki 75+ ZMIANY. Nowa, marcowa lista leków refundowanych dla seniorów

Seniorze, dzieci Bohaterów potrzebują pomocy

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds