Nic przez telefon – kampania społeczna przeciwko oszustwom telefonicznym
To się zdarza, że oszust, złodziej właśnie ciebie upatrzy sobie na ofiarę i zostaniesz oszukany. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zorganizowało spotkanie dla seniorów m.in. z przedstawicielami Policji z Wydziału Prewencji i Patrolowego. Konferencja prasowa i wykład profesora Jana Miodka otworzyły kampanię społeczną, której celem jest przeciwdziałanie oszustwom telefonicznym. Jest to coraz większy problem, który dotyka najczęściej osób starszych i samotnych i niejednokrotnie pozbawia ich oszczędności całego życia.
Policjanci w krótkich policyjnych słowach opowiedzieli licznie zgromadzonym słuchaczom o tym, jakie zagrożenia dla pieniędzy Seniorów mają beztroskie zachowania. Osoby starsze pełne ufności do otoczenia nie spodziewają się, że ktoś może chcieć ich okraść. Oczywiście złodzieje i oszuści na pewno wolą okradać bogatych i uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywać biednym niczym Janosik. W polskim prawie nie przewidziano jednak takich prospołecznych zachowań. Więc raczej należy się spodziewać, że jak zostaniesz okradziony, to wzbogaci się złodziej.
Krążą opowieści o złodziejach kieszonkowych, którzy potrafią zręcznym ruchem wyjąć portfel z kieszeni w tramwaju. Słyszy się o osobach, które wpuszczone do domu wynoszą kosztowności i pieniądze. Teraz kiedy powszechnie dostępne są telefony i Internet oszuści i złodzieje zmieniają metody postępowania. Więc uważajcie, gdy dzwoni do was ktoś nieznajomy.
Spis Treści
Oszustwa na wnuczka
Jak mówili policjanci, teraz częściej zdarza się rozmowa z nieznajomym, który podszywa się pod policjanta niż pod członka rodziny. Mamy zaufanie do Policji i oszuści to wykorzystują. Na dodatek traktujemy polecenia policjantów jak obowiązek i wykonujemy ich polecenia.
Pomysły oszustów uzasadniające podjecie pieniędzy przez ofiarę z banku, bywają różne. Może to być wypadek, może to być konieczność wykonania operacji. Może to być niespłacony kredyt i zagrożenie licytacją. Każda opowieść oszusta będzie przekonywająca i trzeba sporo asertywności, by się oprzeć chęci pomocy. Numer premium to specjalny numer o podwyższonej opłacie, który wiąże się z rozliczeniami poza abonamentem oraz pakietami minut. Stosuje się go m.in. w telemarketingu, towarzyskich czatach oraz przy loteriach telefonicznych. Możesz poprosić swojego operatora o zablokowanie numerów premium albo zdobyć się na asertywność i ich nie odbierać.
Nieznany numer
Więc jak się zachować, kiedy dzwoni ktoś z innego numeru telefonu? Policjanci radzą, odłóż słuchawkę. Dlaczego? Łatwiej jest odłożyć słuchawkę niż odmówić osobie proszącej. Nie bądź naiwny. Jeśli jesteś sam w domu, nie podejmuj decyzji, tylko zadzwoń po rozłączeniu się do osoby, do której masz zaufanie. Policjanci zwracają uwagę, żeby kończyć rozmowę przez dotknięcie czerwonej słuchawki, zanim zadzwonisz z prośbą o pomoc do zaufanej osoby. Najlepiej jest przećwiczyć takie zachowania i ćwiczenia powtarzać co jakiś czas, tak żeby procedura weszła w nawyk.
Policja przypomina
Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie – odłóż słuchawkę, nic Ci za to nie grozi.
Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy – jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni w tej sprawie – odłóż słuchawkę. Po zakończeniu rozmowy telefonicznej z rzekomym policjantem rozłącz się i zadzwoń pod 112 i poinformuj Policję o zaistniałej sytuacji. Pamiętaj, że Policja nie ma prawa żądać od Ciebie pieniędzy lub cennych rzeczy (np. mówiąc, że istnieje podejrzenie, iż zostały skradzione).
Nigdy nie przekazuj osobie obcej swoich danych, dokumentów, nie pozwól spisywać informacji z dowodu osobistego. Mogą zostać użyte przez oszusta do zaciągnięcia kredytu, pożyczki, podpisania fikcyjnej umowy. Nie zwlekaj ze sprawdzeniem tożsamości każdego, kto niespodziewanie prosi Cię o pieniądze.
Senior w banku
Pracownicy banków przechodzą szkolenia i przy pobieraniu większych sum pieniędzy zadają dodatkowe pytania, by stwierdzić czy nie jesteś pod presją oszusta.
Wniosek jest taki. Zamiast oglądać telewizję, warto zastanowić się jak odeprzeć zagrożenie ze strony oszustów i złodziei. Warto o tym porozmawiać z sąsiadami, przygotować sobie scenariusz i zachowania na wypadek zagrożenia. W końcu warto wprowadzić do telefonu numer do dzielnicowego. Wiele osób także tych zdawałoby się mądrych, w starciu z oszustem traci pieniądze. Jak złodzieje to robią zobaczycie tutaj.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
Przeczytaj również
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024