Niemiecka emerytura, poradnictwo emerytalno-rentowe

Niemiecka emerytura, poradnictwo emerytalno-rentowe

Osobom, które pracowały w Niemczech – lub były oddelegowane z Polski do pracy u naszych zachodnich sąsiadów – może przysługiwać niemiecka emerytura. Aby to zweryfikować warto uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w Opolu.

Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego to świetna okazja, aby spotkać się z polskimi i niemieckimi ekspertami od emerytur i rent. Spotkania, zaplanowane w dniach 25-27 września, organizuje opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z niemieckim odpowiednikiem – Deutsche Rentenversicherung. Konsultacje adresowane są do osób, które w latach 80., 90. lub później pracowały za zachodnią granicą i mają wątpliwości związane z prawem do emerytury lub renty.

Polscy i niemieccy specjaliści będą udzielać porad między 25 a 27 września w opolskim oddziale ZUS (ul. Wrocławska 24), w godzinach od 9.00 do 17.00. Konsultanci będą wyjaśniać, jakie świadczenia należą się z tytułu pracy w Polsce i w Niemczech, kto będzie wypłacał polską emeryturę w Niemczech i niemieckie świadczenie w Polsce, a także w jakiej instytucji złożyć wniosek o emeryturę lub rentę. Wyjaśnień będą udzielać m.in. przedstawiciele niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej. Poradnictwo będzie odbywać się w języku polskim i niemieckim, a do dyspozycji będą tłumacze.

Organizatorzy proszą, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty) oraz dokumenty ubezpieczeniowe. Doradzają również, aby wcześniej umówić spotkanie z doradcą na konkretny termin i godzinę, gdyż poradnictwo polsko-niemieckie cieszy się dużym zainteresowaniem. Na indywidualną rozmowę można umówić się już teraz pod numerami telefonów: 77 451 17 37, 77 451 17 28 lub pisząc na e-mail: dniporadnictwa.opole@zus.pl.

Niemiecka emerytura? Poradnictwo emerytalno-rentowego

Niemiecka emerytura? Poradnictwo emerytalno-rentowego

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds